Het Land van Saeftinge als voorbeeld van een marien landschap en het aangrenzende polderland waar mariene en antropogene invloeden nagenoeg in evenwicht zijn (topografische kaart 1:50. 000, blad 55Hülst). biotisch -rtiveau carnivoren- n i veau herbivoren-niveau groene planten - niveau 9. Schema van een topografische pyramide en een voedsel pyramide. Zulk een topografische kaart is zeer dienstig als milieukaart. Topografische etages in Nederland Het voorgaande toepassende op Nederland onderschei- den we de volgende topografische etages: - Macro-relief De diepste, tevens endogene etage, omvat enerzijds het dalende läge Nederland met het aangrenzende Noordzeegebied en anderzijds het oprijzende hoge Nederland met de aangrenzende hogere gebieden. Dit langzaam kantelende oerrelief vormt de "Nederlandse afhelling" en bepaalt, samen met de absolute zee- spiegelbeweging, in hoofdzaak de ligging van de kust- lijn en de hoofdstroomrichting van rlvieren en beken. Deze endogene topografische etage vormt het grond- patroon van de hoogtelijnen van Nederland en ömge- ving en tevens het macro-relief van ons land, waar- van het ontstaan teruggaat tot in het Tertiair. Een kleinschalige overzichtskaart, als die in de Atlas van Nederland (1-2), heeft de geeigende afmeting om dit macro-relief uit te beeiden. - Meso-reliSf Het endogene macro-reliöf is de grondslag voor de eerstvolgende hogere etage: het meso-relief. Afhan- kelijk van de ligging boven of onder zeeniveau en het klimaat werd het macro-relief aangetast en omge- vormd door rivieren, ijs, wind of zee. Daardoor ontstond een rijke schakering aan terreinvormen be- staande uit diverse gesteenten. Topografische kaarten 1:25. 000 - 1:50. 000 zijn door hun schaalbereik zeer geschikt voor de weergave van het meso-reliöf. In het gebied ten zuiden van Maastricht zijn herken- baar: het zwak hellende terras van de St. Pietersberg, de dalwanden van Maas en Jeker en de vlakke dalbo- dem. De ouderdom van het meso-relief is in hoog- Nederland goeddeels pleistoceen, in laag-Nederland holoceen. nederzettingen - fauna) vegetiet 'S ogrond'l bodem meso relatieve ouderdom KT 1982. VIII. 3 17

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 19