Door het tijdrovende karakter van het onderzoek, met name de determinatie, kan niet al het oppervlakte- water onderzocht worden. Bij dit onderzoek is de provincie dan ook opgedeeld in 10 deelgebieden. Elk jaar wordt een nieuw deelgebied uitgekozen, waarbin- nen ca. 35 monsterpunten twee maal (mei en Septem ber) bemonsterd worden. Deze monsterplaatsen dienen enerzijds representatief voor het gebied te zijn, maar moeten anderzijds ook bijzondere situaties bevatten. Vergeleken met het waterkwaliteitsonder- zoek ligt de nadruk wat minder op de grotere door- voerende watergangen en meer op de poldersloten, geTsoleerde waterpartijen enz. De onderzoeksresultaten zijn beschikbaar in de vorm van soortenlijsten met frequentie- en analysecijfers. De programmatuur voor de automatische verwerking hiervan is in ontwikkeling. Om de ontwikkeling in de tijd op een aantal monster plaatsen beter te kunnen volgen zijn interprovinciale afspraken (Interprovinciale Ambtelijke Werkgroep Milieukartering, subwerkgroep Hydrobiologie) ge- maakt om een aantal monsterpunten (in Utrecht 2 3 per deelgebied) jaarlijks op de bovenbeschreven wijze te bemonsteren. Deze punten vormen tezamen het Interprovinciaal Permanent Aquatisch Meetnet. Hoewel de resultaten van de bovengenoemde onder- zoeken toepasbaar zijn voor ^et waterkwaliteitsbeheer vindt in samenwerking met de afdeling Waterkwaliteit ook specifieke bemonstering en analyse ten behoeve va het waterkwaliteitsonderzoek plaats. De monster plaatsen van dit onderzoek zijn gekoppeld aan het bestaande waterkwaliteitsmeetnet en liggen over de gehele provincie verspreid. De analyse is minder Onderzoek Monstevolume Keuze monsterpunten interprovinciaal permanent aquatisch meetnet 2 x per jaar 3 monsterpunten per reeds gelnventari- seerd studiegebied weinig lokale ve randeringen routinebepalingen waterkwaliteits- onde rzoek incidenteel onderzoek b. v. Molenpolder (1978) maandelijks 4-24 monsters - ligging bestaand meetnet waterkwa liteit (fysisch- chemisch) - div. watertypen - geografische spreiding 2 x 36 mon ste rpunten voornamelijk hydrologie Systematisch pro vinciaal onderzoek 2 x per jaar 35 40 monsterpunten in öön der 10 studie gebied en - representatie aanwezige water typen - vastleggen bijzon dere situaties Fig. 9 Organisatie hydrobiologisch onderzoek uitgebreid dan bij de systematische provinciale karte ring. Tot slot vindt er ad hoc onderzoek plaats wanneer bijvoorbeeld op körte termijn maatregelen genomen dienen te worden welke de waterkwaliteit in biologi sche zin kunnen bemvloeden of wanneer calamiteiten (bijvoorbeeld vissterfte) optreden. Zie voor de orga- nisatie van het hydrobiologisch onderzoek figuur 9. Abiotisch onderzoek Omdat de abiotische medewerker tevens funktioneert als projektleider van de milieukartering, is in feite slechts een halve medewerker beschikbaar voor abiotisch onderzoek, zodat bij deze beperkte man- kracht een systematische kartering vergelijkbaar met bijvoorbeeld het flora/vegetatie-onderzoek niet moge- lijk is. Hier Staat tegenover dat voor gedeelten van de pro vincie informatie over abiotische aspekten beschik baar is in de vorm van systematische kaartseries (Bodemkaart 1:50.000, Geomorfologische kaart 1:50.000, Hoogtecijferkaart 1:10. 000) en resultaten van diverse onderzoeken. De nadruk bij het abiotisch onderzoek ligt dan ook op het verzamelen van abiotische informatie bij tal van instellingen en het geschikt maken en interpreteren voor ecologische doeleinden. In samenwerking met specialisten (Interprovinciale Ambtelijke Werkgroep Milieukartering, subwerk groep Bodem) wordt getracht nieuwe parameters en methodieken te ontwikkelen om bewerking en inter- pretatie van basisgegevens te verbeteren en korrela- Analyse Verwerking Toepassing - fysisch-chemisch - fytoplankton - zoöplankton - makrofauna - diatomeeön - makrofyten - fysisch-chemisch - fytoplankton - zoöplankton - makrofauna - diatomeeön - makrofyten - fysisch-chemisch - fytoplankton, makro fauna, diatomeeön en makrofyten; nadruk op dominan te groepen - fysisch-chemisch - makrofyten - fytoplankton nu: soortenlijsten in voorbereiding: computerverwerking nagaan lange-ter mijn ve randeringen - soortenlijsten - berekenen water- kwaliteitspara- meters - soortenlijsten - kaarten en tabellen - waterkwaliteits beheer advisering over te verwachten effekten bij bepaalde maat regelen, welke de waterkwaliteit (in biologische zin) kunnen beftivloeden nu: soortenlijsten in voorbereiding: compute rve rwe rking - inbreng bij land- schapsecologische type ring - maatregelen i. v. m. wate rhu i shoud ing - natuurbeheer en natuurbouw - rekreatie - waterkwaliteits onderzoek 26 KT 1982. VIII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 28