Het gebruik van de gegevens Inventarisatie: gegevensbestanden Bewerking: vakinte rp retatie Toegepaste interpretatie keuze parameters enz. ten behoeve van andere onderzoeksterreinen binnen milieukartering; inbreng bij landschapsecologische type ring Basisrapporten verzamelen bestaande inform atie voorbereiding aanwijzing 'bodembe sehe rm ing sgebieden achtergrondinformatie ten behoeve van onderzoek landschap en milieuhygiene thematische kaarten bijvoorbeeld: - reliefkaart - verstoringskaart - diversiteitskaart - hoogtezonekaart aanvullend terrein- onderzoek beleidsvoorbereiding ten aanzien van: ontgrondingen streekplannen natuurbouw waterbeheersing enz. Fig. 11 Organisatie abiotisch onderzoek tie van de gegevens in interprovinciaal verband moge- lijk te maken. Op diverse plaatsen, met name in gradientgebieden en in landbouwkundig minder belangrijke gebieden (bij voorbeeld reliefrijke zandgronden) zijn de bovenge- noemde kaartseries, onder andere ten gevolge van de kleine schaal, minder bruikbaar. Hier worden de hiaten of gebreken gedeeltelijk via stage-onderzoek in samenwerking met de Rijksuniversiteit Utrecht (Fysische Geografie) opgevuld of verbeterd. De resultaten van deze onderzoeken en bewerkingen worden neergelegd in basisrapporten en diverse the matische kaarten (o. a. relibf-, verstorings-, diversiteits- en hoogtezonekaarten) (zie voor de reliefkaart figuur 10). Daarnaast vindt, omdat voor diverse doeleinden (ont grondingen, natuurbouwprojekten enz.informatie op perceelsniveau noodzakelijk is, ad hoc terreinonder- zoek plaats waarvan het resultaat verwerkt wordt in adviezen. Zie voor de organisatie van het abiotisch onderzoek figuur 11. In het voorgaande is reeds benadrukt dat binnen het projekt 'Milieukartering provincie Utrecht' de basis- gegevens bij de verschillende onderzoeken zo waarde- vrij mogelijk verzameld worden. Bewerking en inter pretatie is echter in vele gevallen noodzakelijk voor de toepassing van de gegevens. Binnen de afdeling Ecologie worden echter geen gemtegreerde waarde- ringskaarten gemaakt, maar wordt van geval tot geval bekeken welke invloed een bepaalde ingreep op de verschillende milieukomponenten heeft. De effekten van de ecologisch te toetsen plannen of gedeelten hiervan kunnen immers uitstralen over het gehele milieu of zieh meer speeifiek richten op den der komponenten. Een ingreep als polderpeilverlaging of wateronttrekking zal meestal gevolgen hebben voor de diverse milieukomponenten terwijl bijvoorbeeld de aanleg van een hoogspanningsleiding meer speeifiek de avifauna schade zal berokkenen. De wijze van uitwerken van de gegevens hangt dan ook sterk af van het doel waarvoor de gegevens toegepast gaan worden. Bij advisering ten behoeve van ruilver- kavelingsplannen, streekplannen en dergelijke kan worden volstaan met kaarten op de schaal 1:10. 000 of 1:25. 000, terwijl ten behoeve van bijvoorbeeld ont grondingen, dijkverzwaring, natuurbouwprojekten een schaal 1:5. 000 of groter wordt toegepast. Bijgaande kaartjes tonen de uitwerking van een gedeelte van de gegevens voortkomend uit het flora/vegetatie-onder- zoek ten behoeve van ruilverkavelingsplannen. Zie als voorbeeld hiervan figuur 12. Noot Drs. W.Hoogendoorn en drs. ing. P. Hessel zijn me- dewerkers van de Milieudienst van de Provinciale Waterstaat Utrecht. KT 1982. VHI. 3 27

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 29