men. De tabel bevat een kolom met auteursnamen en jaar van verschijnen van die publikaties waarin kaar- ten worden toegelicht. Alle genoemde publikaties staan in de literatuurlijst aan het eind van dit artikel. In genoemde kolom zijn gestencilde rapporten van Stiboka alleen met hun nummer vermeld. Auteurs en titel zijn te achterhalen via de kaartencatalogus, of via informanten vermeld in de tabel voor de samen- vatting. Geomorfologie In deze paragraaf richten we de aandacht voornamelijk op de Geomorfologische kaart van Nederland, schaal 1:50. 000. Er bestaat ook een algemeen overzicht van de geomorfologie van Nederland op een schaal van 1:600. 000, dat in de Atlas van Nederland (1963-1981) gepubliceerd is. Deze kaart geeft een indeling in hoofdgroepen (hoogte t. o. v. zeeniveau)groepen (hoogteverschillen en hellingen) en ondergroepen (vormen). De eigenlijke legenda-eenheden zijn geka- rakteriseerd naar vorm en wijze van ontstaan. De vervaardiging van de Geomorfologische kaart van Nederland, schaal 1:50. 000, is een gezamenlijk pro- ject van Stiboka en de Bijks Geologische Dienst (de titel van dit artikel dekt dus de lading niet geheel). Na een proefperiode van 1966-1970 waarin enkele voor- lopige kaarten fotografisch waren vermenigvuldigd, is in 1975 het eerste officiele kaartblad versehenen, namelijk blad 32 (Amersfoort). Op deze uitgave heeft de Nederlandse Vereniging voor Kartografie commen- taar geleverd (Ten Cate Heerema, 1976). Twee jaar later versehenen een algemene legenda voor het gehe- le land en een toelichting daarop. Thans zijn 11 van de 49 dubbelbladen versehenen (zie figuur 1), terwijl verschilfende andere bladen in voorbereiding zijn. versehenen in bewerking verschijnt als 111 een blad herdruk in 1982 26 sy 30 •>'60 Fig. 1 Stand van de geomorfologische kartering van Nederland in kaartbladen, schaal 1:50. 000, per 1 juli 1982. Aanvankelijk doel van de kaart was de opname van zowel de bodem- als de geologische kaart, schaal 1:50. 000, te vergemakkelijken. AI spoedig werd ech ter duidelijk dat ook pianologen, onderzoekers en onderwijsinstellingen veel belangstelling voor de kaart hadden. Daarom werd besloten de kaart te drukken. Op de Geomorfologische kaart staan de huidige ter- reinvormen centraal. Ook wordt het relief weergege- ven, d. w. z. de mate van oneffenheid van het aard- oppervlak, uitgedrukt in hellingbedragen en hoogte verschillen (figuur 2). De kaarten plus legenda en toelichting geven behalve reliöf en terreinvormen, ook informatie Over de ontstaanswijze en ouderdom van de vormen. Figuur 3 is een fragment van blad 51 (Eindhoven)omgeving Heimond. Stiboka maakt ook geomorfologische kaarten in op- dracht van derden. Indien mogelijk wordt zo'n karte ring ingepast in de kaartbladenkartering. Voor toe- passing van de kaart voor streekplanvorming en land- inrichting kunnen speeifieke mogelijkheden worden aangegeven, zoals: - vergroten van de zichtbaarheid van bepaalde terrein vo rmen; - handhaven van natuurlijke ontsluitingen; - tegengaan van egalisatie. Ook wordt soms een geomorfologische waardering- (skaart) gegeven. Opname op grotere schaal voor speeifieke toepassings gebieden, bijvoorbeeld wegaanleg, komt ook voor. Bodem en grondwater Het uitvoeren van bodemkarteringen en het doen van onderzoek ter ondersteuning daarvan vormt de hoofd- taak van Stiboka. Er is dan ook een scala van bodem- kaarten van ons land beschikbaar. Op een schaal van 1:200. 000 en kleiner bedekken ze bovendien het gehe- le land. De kaartbladenkartering van de bodem op een schaal van 1:50. 000 is in een vergevorderd Stadium (zie figuur 4). Op grotere kaartschaal zijn er van talloos veel gebieden bodemkaarten voorhanden, meestal in opdracht van derden of als bijzonder stu- dieobject vervaardigd. Inhoudelijk is de bodemkarte ring in de loop der jaren diepgaand veranderd, zij het dat binnen elke kaart bladenkartering een grote mate van eenheid bestaat. De 200. 000-kaart (NEBO) en de daarvan afgeleide 600. 000-overzichtskaart hebben een voornamelijk landschappelijke legenda, dat wil zeggen dat land- schappelijke fenomenen zoals hoogteligging en grond- gebruik (deels) in de legenda zijn terug te vinden. De 50. 000-kaarten hebben een morfometrische legen da, dat wil zeggen dat elke kaarteenheid zoveel moge lijk exaet beschreven is op bodemkundige en hydrolo gische kenmerken (profielopbouw, dikte horizonten, humusgehalte, textuur, grondwatertrap enz.Het Handschap' is overigens ook in deze kaart herken- baar, zij het meestal meer indirect (patroon van bodemvlakkenkleurkeuze en naamgeving bodemeen- heden, zie figuur 5). De overzichts- en kaartbladkarteringen kunnen gezien hun schaal slechts globaal worden toegepast. Meestal verloopt deze toepassing via de tussenstap geschiktheidskaart of -tabel. Afzonderlijke gedrukte geschiktheidskaarten bestaan op een schaal van 32 KT 1982. VIII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 34