wm WM ül-Hi I^rYK! liill slechts enkele punt- en lijnrelicten. Meer recente karteringen van ruilverkavelingsgebieden en van het studiegebied Midden-Brabant hebben gedetailleerde gegevens opgeleverd over relicten van de reeds ge- noemde deelstructuren. Figuur 9 toont de legenda van de cultuurhistorische inventarisatiekaart van Baarderadeel. AI deze kaarten zijn direct bruikbaar bij de landschapsplanning. Zowel behoud als restau- ratie van elementen en structuren kan daarbij aan de orde zijn. Landschapsbeeld Sinds 1972 karteert Stiboka de verschijningsvorm van het landschap (landschapsbeeld, -fysiognomie). Landschapsbeeldkaarten geven het actuele, zichtbare landschap weer. Dit gebeurt ofwel in de vorm van een typologie ofwel in een aantal elementenkaarten. Een typologie is een vlakvormig ingevulde kaart, waarbij elke kaarteenheid een volledige beschrijving van het landschapsbeeld geeft. Voor deze beschrijving wor den zowel concrete landschapskenmerken (begroeiing, bebouwing, bodemgebruik, relief) als abstracte ken merken (ruimtewerking, structuur, variatie) gebruikt. Elementenkaarten geven deze kenmerken afzonderlijk weer. Aanvankelijk werden vooral typologieen vervaardigd, bijvoorbeeld die van de Veluwe. Figuur 10 is een deel van de legenda van deze kaart, namelijk de 'associatie ruimte-massa', dat zijn de landschappen die qua ruimtewerking tussen 'open' en 'gesloten' in liggen. Landschapstypologieen zijn vaak ingewikkelde kaarten, die bovendien nog te weinig kunnen steunen op de resultaten van perceptie-onderzoek ('hoe de mens het landschap ziet'). Daarom gaat men er steeds meer toe over elementaire informatie over het zichtbare landschap in kaart te brengen. Deze ele mentenkaarten zijn eenvoudiger en objectiever. Nadat verschillende elementenkaarten met de hand waren geproduceerd (zie de tabel), is Stiboka ertoe overgegaan de verzamelde landschapselementen automatisch te verwerken. Op de veldopname volgt invoer van de gekarteerde elementen in het geautoma- tiseerde kartografische systeem en vervolgens, na Programme ring, uitvoer van de gewenste (combinatie van) elementen. Figuur 11 is een fragment van een automatisch getekende elementenkaart van Twente. Ook interpretatiekaarten worden vervaardigd. Landschapsbeeldkaarten worden toegepast zowel op het gebied van de ruimtelijke ordening (Streek- en bestemmingsplannen) als op het terrein van landin- richting, recreatieplanning e. d. Afhankelijk van de soort opdracht ligt de nadruk op behoud en beheer van bestaande landschappen of landschapselementen, of op landschapsbouw. Een bijzondere mogelijkheid van het geautomatiseerde kartografische systeem is het 'toevoegen' van geplande landschapselementen en het berekenen van de visuele uitstraling daarvan. Het milieu als geheel Zoals in de inleiding reeds is gesteld zou een milieu- of omgevingskaart eigenlijk de gehele omge- ving van de mens op een gei'ntegreerde wijze moeten uitbeelden. Zo'n kaart heeft Stiboka niet beschikbaar en daarom zijn in tabel 1 alleen de afzonderlijke milieufactorkarteringen opgenomen. Hierbij kunnen LEGENDA "Lichte" naaldhout- en inlands»- eikenbossen Vegetatie type Benaming gezelschap van bronsmos (Pleurozium schreberi), bochtige smele (Deschampsia flexuosa) en struisgrassen (Agrostis spec. div.) gezelschap van bronsmos (Pleurozium schreberi) en wilde lijsterbes (Sorbus aucuparia) gezelschap van braam (Rubus, sectie Moriferi, excl. ondersectie Caesii), brede en smalle stekelvaren (Dryopteris dilatata en D. carthusiana) en groot laddermos (Pseudoscleropodium purum) gezelschap van gladde witbol (Holcus mollis), valse salie (Teucrium scorodonia) en braam (Rubus, sectie Moriferi, excl. ondersectie Caesii) "Donkere" naaldhout-, Amerikaanse- eiken- en beukenbossen type Benaming gezelschap van kronkelsteeltje (Campylopus flexuosus), wilde lijsterbes (Sorbus aucuparia) en wilgeroosje (Chamaenerion angustifolium) gezelschap van brede en smalle stekelvaren (Dryopteris dilatata en D. carthusiana) en liggend walstro (Galium hercynicum) vegetatie ontbreekt vrijwel geheel T0EV0EGINGEN CvTvTvTvJ pijpestrootje (Molinia caerulea) met een bedekking van 5-25% HTT-p imw pijpestrootje (Molinia caerulea) met een bedekking van 25% i1 k"..^i kapviakte of jonge aanplant svrij dichte struikenlaag bochtige smele (Deschampsia flexuosa) met een bedekking van 50% braam (Rubus, sectie Moriferi, excl. ondersectie Caesii) met een bedekking van 50% I d Ii ..b I i Fig. 7 Vegetatiekaart, schaal 1:10. 000, van een deel van de boswachterij Annendaal sbos. 36 KT 1982. VIII.

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 38