Sittard werden delen van een nieuw woongebied aange- duid als industrieterrein of omgekeerd. Evenals op de topografische kaart van 1963 zijn de hoofdwegen met vier of meer rijstroken dikker inge- tekend dan de overige. Door aan den zijde halve stippen toe te voegen, is thans echter 66k aangegeven, waar de sinds 1963 aangelegde wegen met vier of meer rijstroken ontstonden door verbreding van een al in 1963 bestaande verbinding. Die verbrede verbindingen vallen daardoor nu wel meer op dan de nieuw aange legde wegen, welke direct van vier of meer rijstroken werden voorzien. Niet duidelijk is waarom bepaalde verbindingen wel werden ingetekend en andere niet. Volgens de legenda was de belangrijkheid ervan het enige criterium. Men kan zieh dan het weglaten van enkele provinciale we gen als die bij Heimond nog indenken. De weglating van sommige nieuwe autosnelwegen in het stedelijk gebied van Rotterdam is daarentegen alleen te begrij- pen als we aannemen, dat het slechts de bedoeling was de situatie buiten de bebouwde kommen weer te geven. Laatstgenoemd criterium is dan echter niet consequent gehanteerd, aangezien bijvoorbeeld in een deel van Amsterdam wel enkele hoofdwegen zijn opge- tekend. Men mag het als een omissie aanmerken, dat van de aangegeven nieuwe railverbindingen het stuk van de Rotterdamse metrolijn door Hoogvliet niet werd in getekend. Met betrekking tot het tussen 1963 en 1980 opgetreden landverlies valt op te merken, dat dit op Texel en Terschelling niet werd aangegeven. Bovendien blijkt niet uit het kaartbeeld, dat het oostelijkste deel van de Terschellingse Bosplaat aangroeide. De gebruiker van de kaart zal zieh verder afvragen waarom het door de afsluiting van de Lauwerszee en het Brielse Gat van de open zee gescheiden water wel donkerblauw werd gekleurd, doch waarom dit niet gebeurde met het water van de door dämmen geTso- leerde Grevelingen. Van de grote, tijdens ontgrondingen ontstane plassen, blijken slechts enkele te zijn aangegeven, waarbij onder meer die in de omgeving van Leiden, Alphen, Cuyk en Heel ontbreken. Dat op de kaart 6ök werd ingetekend, waar van 1963 tot 1980 ruilverkavelingswerken zijn uitgevoerd, mö gen we toejuichen. De gebruiker dient zieh daarbij echter wel te realiseren, dat de aard en omvang van deze werken nogal uiteenliep. Behalve van de eisen, die de moderne land- en tuinbouw stellen, hingen ze tenslotte ook af van de diverse kenmerken van een gebied en de mate waarin tegemoet werd gekomen aan Verlangens van niet-agrarische zijde. Zo zou het vroeger zeer waterrijke, maar zeer wegenarme tuin- bouwgebied van Geestmerambacht, waar de natuur- en cultuurwaarden van het landschap nauwelijks wer den ontzien, door de ruilverkavelingswerken geheel van karakter veranderen, terwijl allerlei gebieden met grote rechthoekige kavels hun karakteristieke kenmerken goeddeels konden behouden. Niet geregistreerde veranderingen De weergegeven categorieen veranderingen zijn niet de enige, die belangstelling genieten. Zo bestaat er bijvoorbeeld 66k behoefte aan informatie over: - de ontgrondingen en ophogingen (met onder andere baggerspecie en afval); - de totstandkoming van voorzieningen voor de gecon- centreerde (dag- of verblijfs-jrecreatie; - de verdwijning en aanleg van (cultuur)bossen; - de verdwijning en het creeren of ontstaan van natuurgebieden en - de normalisatie en kanalisatie van de kleinere waterlopen. Ook al hebben sommige van de hier genoemde soorten veranderingen geheel of gedeeltelijk op dezelfde ter- reinen plaatsgevonden, toch zou het mogelijk zijn geweest de meeste (globaal) op de kaart te verwerken. Dat veel soorten veranderingen van de topografische situatie niet werden geregistreerd, moet gezien de behoefte aan informatie erover worden betreurd. Niet in de laatste plaats omdat naarmate meer soorten veranderingen zouden zijn uitgebeeld, duidelijker was geworden, welke gebieden van ons land nog veel van hun vroegere kenmerken behielden, hetgeen onder meer voor de natuur- en landschapsbescherming een interessant gegeven is. Toegegeven moet echter wor den, dat de verzameling van gegevens over de niet geregistreerde soorten veranderingen verre van een- voudig was geweest en veel tijd zou hebben gevergd. Door de opneming van de niet geregistreerde categorie en veranderingen zou trouwens behoefte zijn ontstaan aan een veelzijdiger informatie over de toestand in 1963. Bovendien was de verdwijning van (cultuur)bos- sen en natuurgebieden moeilijk te verwerken geweest. Omdat dit verlies een direct gevolg was van de wel gesignaleerde ontwikkelingen zouden bij de registra- tie ervan namelijk ten aanzien van veel gebieden twee categorieen veranderingen tegelijk moeten zijn aan gegeven. Summ a ry The author discusses the map sheet Topographie Changes from the National Atlas of the Netherlands (see map annex). Owing to the need for Information over that, it was a good idea on a new outline map of the Netherlands to show up clearly a number of topographic changes, set in since the publication of the preceding map. Especially the extension of the residential districts and the network of main roads are registered. However the useful value of the map would be greater if from more kinds of changes data where get through. Besides the developments recorded are restored not so concretely, accurately and completely as desirably. The map sheet as a whole offers insufficient possibilities to form a good and manysided notion of the recent topographic changes. Well she gives a rough idea of some categories sweeping developments. Noot De auteur van deze bijdrage, dr. H.A. Visscher, is als fysisch geograaf werkzaam bij de directie natuur- en landschapsbescherming van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk te Rijswijk (Z. H. Het besproken kaartblad 'topografische veranderingen' is als bijlage aan dit nummer van het tijdschrift toe- gevoegd. 42 KT 1982. VIII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 44