den, industrieterreinen, akkers, drooggevallen Wadden en sommige delen van IJsselmeer en Noordzee alle een bruine kleur vertonen. De onder aan de SBK afgebeelde legen- da zal daarbij nauwelijks uitkomst bieden; dit is een hulpmiddel dat wöl kan worden toegepast bij het gegeneraliseerde kleurengebruik van 'echte' kaarten, maar niet of nauwelijks bij foto's en satelliet- beelden. Ondanks deze punten van kritiek moet met nadruk worden gesteld dat de satellietbeeldkaart legio mogelijkheden biedt voor nuttige en interessante activiteiten in de klas. Daarbij kan in de eerste plaats worden gedacht aan het ver- gelijken van de SBK met het beeld van wand-, atlas- of topografische kaart: welke verschijnselen zijn op het satellietbeeld wöl waar te nemen die je niet op de kaart ziet, en omgekeerd. Interessant - en een pluspunt in vergelijking met de meeste wand- kaarten - is ook het doorlopen van het beeld over de grenzen. Op de meeste plaatsen längs de grens valt duidelijk op hoe kunstmatig onze grenzen zijn en hoe onveran- derd het beeld van kavelvormen en bodemgebruik zieh in de buurlanden voortzet. Enkele uitzonderingen in dit opzicht zijn duidelijk waameem- baar aan weerszijden van de grens in de veenkoloniSn en in Zeeuws- Vlaanderen. Enkele andere zaken die wöl op de SBK en niet op de gewone wand- kaart zijn waar te nemen zijn de verkavelingspatronen en kavel- grootten, of de overgangen tussen stad en platteland. In het eerste ge- val is het bijvoorbeeld interessant om een vergelijking te maken tus sen de verschillende IJsselmeer- polders, terwijl in het tweede geval een vergelijking van de situaties in Nederland en Belgie opvallende ver- schillen te zien geeft. Zo is een hele reeks voorbeelden van toepas- singsmogelijkheden te noemen; het begeleidende boekje geeft daartoe een aanzet, waarbij moet worden opgemerkt dat de voorbeelden be treffende zaken als verkavelings- patroon en agrarisch bodemgebruik overtuigender overkomen dan die op het gebied van bijvoorbeeld de verkeersinfrastruktuur. Wegen en spoorlijnen zijn, zeker vanaf enige afstand, niet of nauwelijks waar- neembaar. Daarmee raken we aan een zeer prineipieel punt betreffende het ge- bruik van de SBK in de klas. De uitgever zegt in zijn toelichting letterlijk: het is niet zomaar een vergrote plaat of kaart die je vanaf flinke afstand moet kunnen lezen, nee, ga gerust met de neus er bovenop staan en ontdek dat zo'n formaat nodig is om alle aanwezige details enigszins te kunnen onder- scheiden". Deze opwekking is in een klas met 25 tot 30 leerlingen moeilijk op te volgen, terwijl inder- daad bij gebruik als wandkaart de meeste details vanuit de klas niet zijn waar te nemen, zeker niet voor een leerling die met de bijzon- derheden in het kaartbeeld van Ne derland (nog) niet vertrouwd is. De mogelijkheden tot het wezenlijk gebruiken van de SBK in het aard- rijkskundeonderwijs zouden sterk kunnen worden vergroot als de uit gever naast deze 'kaart'uitgave een werkdocument voor de leerlingen zou maken, waarin het satelliet beeld, in bijvoorbeeld 16 stukken geknipt, tezamen voorkomt met corresponderende kaartfragmenten, vragen en opgaven enz. Zolang de leraar het alleen met de huidige versie moet doen, zal de SBK vooral als wandversiering dienst doen, een wandversiering evenwel die zo fraai en zo intrige- rend is, dat hij ook nu al in geen enkel Nederlands aardrijkskunde- lokaal zou mögen ontbreken. De prijs, f 40,- excl. verzend- kosten, hoeft daarvoor zeker geen beletsel te vormen. H. Meijer Sarah TYACKE and John HUDDY, Christopher Saxton and Tudor map- making. London, The British Library, 1980. (British Library series No. 2). 64 blz. 49 ill. (6 in kleur). ISBN 0 904654 443. Prijs 3. 25. Dit boekje, bedoeld als begeleiding van een kleine, in 1980 gehouden tentoonstelling gewijd aan Chris topher Saxton, de "vader van de Engelse kartografie", bevat een rijkdom aan informatie Over deze befaamde landmeter-kartograaf. Saxton is buiten zijn vaderland vooral bekend geworden door zijn atlas van de graafschappen van Engeland en Wales (1579), die de eerste in zijn soort was en waar- van de kaarten, ondanks alle her- zieningen, de grondslag zouden blijven vormen voor de daaraa versehenen soortgelijke kaartwer- ken van Norden, Speed en Lea. Eerst in 1791 zou de toen opgerich- te Ordnance Survey een geheel nieuwe topografische verkenning van het land aanvangen. Minder bekend is hier zijn landkaart van Engeland en Wales (1583) in 20 bla- den. Saxton's latere carriöre was hoofdzakelijk gewijd aan de "estate surveying", het in kaart brengen van de grote Engelse land- goederen. Ook werd veelvuldig zijn hulp ingeroepen voor het kar te ren van gebieden die het voor- werp waren van rechtsgedingen, terwijl ook de hogere en lagere overheden dikwijls een beroep op zijn kartografische bekwaamheden deden. Behalve aan Saxton en zijn werk besteden de auteurs - beiden verbonden aan de befaamde kaar- tenverzameling van de British Library (vroeger het Brits Museum) - ruime aandacht aan diens tijdge- noten, zowel de kartografen als de eigenlijke landmeters (Agas, Norden, Worsop e. a. onder hen. Voorts bevat het interessante be- schouwingen over de invloed van "continentale" geografen als Sebastian Münster, Petrus Apianus en vooral Gemma Frisius en Mercator op de ontwikkeling der landmeetkunde en kartografie in Engeland. Het werkje is voortref- felijk geTllustreerd met reproduk- ties (deels in kleur) van hier weinig bekend kartografisch materiaal, bevat een volledige opsomming van de tentoonge Steide stukken en een interessante literatuuropgave. Een schoolvoorbeeld van beknoptheid en leesbaarheid Een recentelijk versehenen groter werk over Saxton (I. M. Evans and H. Lawrence, Christoper Saxton, Elisabethan mapmaker. Wakefield, 1979) zal t. z.t. worden besproken. A. H. Sijmons CATALOGUS VAN ATLASSEN en KAARTBOEKEN met een overzicht van literatuur aanwezig in de biblio- theek en de topografisch-histori- sche atlas van de Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam, door A. Hannon, P. Ratsma en C. Zeven bergen. Rotterdam, Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam, 1981. 88 blz. 16 afb. KT 1982. VIII. 3 49

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 51