TENTOONSTELLING ATLASSEN uit het Rotterdamse Gemeentear- chief, samengesteld door P. Rats- ma en C. Zevenbergen. Rotterdam, Gemeentelijke Archiefdienst, 1981. 64 blz. 16 afb. Van deze beide eenvoudig doch ver- zorgd uitgegeven catalogi geeft de eerste een volledige beschrijving van de 105 in het archief aanwezige atlassen en boeken, welke kaarten bevatten (een bewust gekozen uit- breiding van het begrip "atlas"). Het blijkt een weliswaar niet grote doch belangwekkende verzameling te zijn met een grote verscheiden- heid van atlassen. Naast een Fran se editie van Ortelius' befaamde atlas (1587), een eveneens Franse Mercator-Hondius-atlas (1633) en een 4-delige Blaeu-atlas (Theatrum orbis terrarum (1640-46)), atlassen die tot de kabinetstukken van elke verzameling kunnen worden gere- kend, komt bijvoorbeeld ook een in deze kollektie toch niet direct te verwachten "Sydow-Wagners metho discher Schul-Atlas" (1888) voor. De verklaring hiervoor ligt natuur- lijk in het feit, dat vele van deze atlassen schenkingen van partiku- lieren en instellingen zijn, zodat de verzameling min of meer een 'toevalskarakter' bezit, hetgeen de samenstellers van de catalogus in hun inleiding ook opmerken. Uit het bovenvermelde blijkt echter, dat ook verzamelingen als deze zeer belangwekkende stukken kun nen bevatten, die echter onbekend dreigen te blijven als niet te eniger tijd een catalogus gepubliceerd wordt. Het wäre te wensen, dat vele instellingen met enigszins om- vangrijke atlascollecties hiertoe zouden overgaan. Het ideaal van een nationale catalogus van het openbare bezit aan atlassen in Nederland zou er een stap dichter- bij mee komen. Opvallend is in deze verzameling de aanwezigheid van een ruime hoe- veelheid literatuur Over historisch- kartografische onderwerpen. Zeer nuttig zijn ook de literatuurverwij- zingen. De tweede catalogus, die van de van 27 november 1981 - 5 februari 1982 gehouden tentoonstelling in het Rotterdamse Gemeentearchief, geeft meer dan de titel belooft: er werden niet slechts atlassen, doch ook afzonderlijke kaarten tentoon- gesteld, de meeste ervan uit de Topografisch-Historische Atlas van de Gemeentelijke Archiefdienst. Het tentoongestelde materiaal blijkt overzichtelijk in vier thema-groe- pen te zijn gerangschikt, waarbij in de catalogus steeds vooraf een körte inleiding wordt gegeven. Zo is er een groep Verzamelaars en Verzamelingen, en een groep over de vorming van de verzameling atlassen in de Archiefbibliotheek; de derde en grootste groep behan delt de commerciele kartografie, terwijl de Vierde groep als onder- werp kaart en historisch-topogra- fisch onderzoek heeft. Een derge- lijke rangschikking rondom enkele centrale onderwerpen is zowel voor de vakman als voor een breder publiek aantrekkelijk en vaak te verkiezen boven een zuiver chrono logische volgorde. De titels van de tentoongestelde stukken zijn duidelijk en volledig vermeld; dikwijls wordt nog een körte toelichting gegeven en wordt literatuur vermeld. Elk der beide catalogi bevat boven- dien 16 goede afbeeldingen van tentoongestelde stukken. A. H. Sijmons JAAR VERSLAG 1980/1981 - Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie, Delft 1982. Dit eerste jaarverslag van de in Oktober 1980 opgerichte Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinfor matie informeert over de vele projecten die in deze körte periode al tot een goed einde gebracht c. q. ter hand genomen zijn. Opdrachtgevers zijn vooral de BOCO, de Rijkscommissie voor Geodesie, afdelingen van Ministe ries en grote gemeenten. Bij de projecten gaat het om infor- matievoorziening, fotogramme- trische registratiemethoden, op- bouw en conversie van gegeven s- bestanden en de productie van thematische kaarten. Met de bezuinigingen op het hoger onderwijs is het zo moeilijk gewor den universitair onderzoek te fi- nancieren dat steeds meer naar stichtingsvormen wordt gegrepen om dit onderzoek veilig te kunnen stellen en uit te bouwen. Met alle bewondering voor de voortvarende opzet en werkwijze van de Stichting SVT, de visie op de conventionele kartografie die in het rapport wordt verwoord wekt verbazing: het zou een mengeling zijn van kunst en wetenschap waar bij het accent sterk op de kunst ligt, waardoor de vervaardiging van kaarten een tijdrovende bezig- heid is. Dat maakt benieuwd naar wat de geödeten van de SSV! daar tegen- over kunnen stellen. F. J. Ormeling ENFB, Fietswegwijzers in de stad Utrecht. Echte Nederlandse Fiet- sersbond, Afdeling Utrecht, 1982. 62 pp. 20 krtn. Prijs f 7,50 (afhaalprijs f 5,-). Op 7 mei werd aan de wethouder van Openbare Werken van de ge- meente Utrecht de nota Fietsweg wijzers van de ENFB aangeboden. Hierin wordt de ligging aangegeven van een aantal routes naar wijken en aangrenzende gemeenten en van dwarsverbindingen tussen deze routes. De afdeling Utrecht van de ENFB wil hierlangs fietswegwijzers geplaatst zien voor de woon-werk- fietsers en de doorgaande recreatieve fietsers. Elke route wordt duidelijk in tekst omschreven en op kaarten in beeld gebracht. De topografische onder- grond van de routekaarten (1:25. 000) en detailkaarten (1:5.000 en 1:2.500) wordt gevormd door de Kaart van Utrecht (ROVU, afd. Kartografie). De voorgestelde routes worden aangeduid met een- voudige lijnsignaturen. De klein- schalige kaarten bevatten, op wijk en plaatsnamen na, geen tekst, waardoor de oriöntatie voor de be langstellende fietser nog wel eens Problemen kan opleveren. De nota is echter in de eerste plaats be- doeld voor de stadsbestuurders. Opvallend is de zorgvuldige uitvoe- ring: bij kaarten die over twee pagina's voorkomen is rekening gehouden met de 'bindwijze' (een snelhechtmap) waardoor de twee delen van de kaart goed aansluiten en geen informatie in de vouw ver loren gaat. Het initiatief van de ENFB verdient alle lof. Nu nog afwachten of de gemeente Utrecht er ook zo over denkt. A. van Slobbe 50 KT 1982. VIII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 52