liezen. Aan beide aftredende be- stuursleden wordt een afscheids- cadeau overhandigd. Mededelingen van de voorzitter. Piket memoreert het afscheid van prof. Koeman, de benoeming van dr. Schilder tot hoogleraar histori sche kartografie, het af scheid van prof. Ormeling van het ITC, het totstandkomen van een Ormeling- fonds voor uitzending van verdien- stelijke kartografen naar buiten- landse congressen, het afscheid van Ooms en Fortuin bij de Topo- grafische Dienst en van Van Gent bij het Kadaster, de voltooiing van de Atlas van Nederland, de heruit- gave van de opleidingsbrochure en van de 49e druk van de Grote Bos- atlas. Naast deze terugblik geeft Piket ook aan wat de NVK in de nabije toekomst wacht: de zomercursus kaartbeheer in 1982, de vormge- ving van het lu Strümp rogramma voor 1983, met studiedagen Over nieuwe terreinen en materialen voor de kartografie, kartografen- dagen samen met de Beigen, een speciaal lustrumnummer van het Kartografisch Tijdschrift en een kartorama. Daarnaast zal getracht worden om de betrokkenheid van de leden te vergroten door het insteilen van regionale correspondentschappen voor het tijdschrift. Het onderzoek in de-kartografie zal impulsen moeten krijgen en de contacten met de Britse zustervereniging moeten worden versterkt. Er zijn nog veel plannen en dus nog veel werkzaam- heden voor de NVK in de toekomst. Rondvraag en Sluiting. In de rondvraag informeert Heere- ma naar de bestemming van de NVK-collectie. Hij krijgt ten ant- woord dat de tentoonstellingscom- missie en de Werkgroep Kaartbe heer gezamenlijk de mogelijkheden van de beschrijving en van onder- brenging bij de Afdeling der Geode- sie in Delft nagaan. Het oude idee van een eigen kartografisch muse- um is niet realiseerbaar gebleken en daarom verlaten. Ferwerda stelt voor om de contri- butie als een minimum-bijdrage te beschouwen. De penningmeester antwoordt hierop dat de PTT om voorbedrukte accept-girokaarten vraagt, maar dat donaties natuur- lijk welkom zijn. Verroen merkt op dat hij het ver slag van de Werkgroep Terminolo gie heeft gemist. Willems ant woordt hierop dat de Werkgroep in 1981 geen activiteiten heeft gehad, maar in aansluiting op de 2e editie van het Internationaal Kartogra fisch Woordenboek aan een Neder- landse editie zal gaan denken. Om 14. 45 uur dankt voorzitter Piket de aanwezigen voor hun komst en bijdragen in de discussie, de commissies en werkgroepen voor hun inzet, de vele personen en diensten voor hun (gratis) hulp, de gastvrouwe Landinrichtings- dienst voor de geboden vergader- faciliteiten en zijn medebestuurs- leden voor de plezierige samen- werking. W. Hoogendoorn VERSLAG 5 STUDIEDAG VAN DE WERKGROEP KARTOGRAFI- SCHE REPRODUKTIE- TECHNIEKEN Op 23 april j. 1. werd de 5e studie- dag van de werkgroep kartografi- sche reproduktietechnieken gehou- den. Dit keer waren de deelnemers te gast bij de firma Wifac te Mij- d recht. De opkomst (53 personen) was zeer redelijk te noemen, zeker als men bedenkt dat deze dag twee we- ken na de algemene ledenvergade- ring van de NVK plaatsvond, waar- van het middagprogramma ook in het teken van de kaartreproduktie stond. Als eerste spreker was de heer Stikvoort uitgenodigd een lezing te houden over het werken met chemi sche Produkten en de niet te onder- schatten gevaren die daaraan ver bünden zijn. Uitvoerig werd gespro- ken over de wettelijke bepalingen die bestaan ten aanzien van het werken met Chemie, zoals de hinderwet, de wet oppervlaktewa ter, de wet chemische afvalstoffen, de veiligheidswet en de nieuw aan- komende arbeidsomstandigheden- wet. Uit vragen en opmerkingen uit de zaal bleek duidelijk dat er hier en daar nog niet aan deze wet telijke voorschriften wordt voldaan, met alle gevaren van dien. Om dit te verbeteren bestaat er een ar- beidsinspectie, die echter alleen komt kijken na een ongeval of een melding van een tekortkoming met betrekking tot de gestelde veilig- heidseisen. Twee nuttige adressen voor het verkrijgen van informatie over chemische Stoffen zijn: - het Veiligheidsinstituut te Am sterdam, tel. 020-736414, dat tegen betaling kaarten levert met informatie over chemische Stoffen en hoe hiermee veilig gewerkt moet worden; - de Arbeidsinspectie afdeling scheikunde, tel. 070-694001. Verder is elke goede fabrikant of leverancier van chemische Stoffen in Staat alle gevraagde informatie te verstrekken. De tweede spreker, de heer Fol- man, richtte zieh tot de aanwezigen met een lezing over meten en rege- len in het produktieproces van de kaartreproduktie; ofwel hoe houden we een eenmaal vastgestelde kwali- teit in de hand. Deze materie is te veelomvattend om er hier in enkele woorden een zinnig uittreksel uit te geven. Het was een interessante en voor velen een leerzame lezing waarin onder andere de vraag werd gesteld of we moeten werken met percentages in Munselwaarden, dus aangepast aan het waarnemen van de tinten, of in densiteiten die al aangepast zijn door hun loga rithmisch verloop. Ook werd weer de noodzaak van goede, en regel- matig geijkte meetapparatuur on- derstreept. Na de lunch werd duidelijk waarom deze dag bij de firma Wifac plaats vond. Het middagprogramma be stand uit een uitgebreide demon stratio van het Cromalin procedd met de nieuwe Eurostandaard toners, aangepast aan de verkrijg- bare Eurostandaard drukinkten. De heer Kroon verzorgde deze demon stratio met aansluitend de nodige theorie over het Cromalin kleur- proefprocedd. Het onderwerp sloot aardig aan bij het onderwerp van de vorige spreker, omdat een kleurproefsysteem immers een niet meer weg te denken controlemiddel is tussen de fotografie en de druk- kerij. Het probleem van de punt- vergroting bij het drukken vindt bij het Cromalinsysteem ongeveer in gelijke mate plaats, (echter niet in mechanische maar in optische zin) zodat een goede controle over de eindnegatieven of -positieven (beide Systemen zijn leverbaar) te verkrijgen is. Een niet te verwaarlozen onderdeel van het programma is het elke stu- diedag geplande aperitief omdat op dat moment de nodige kontakten 6 KT 1982. VIII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 8