tussen vakbroeders gelegd worden. Axel B. Smits VOORJAARSSTUDIEDAG WERK- GR OEP KAARTBEHEER Op 4 juni 1982 kwamen ruim 40 per- sonen bijeen in het gebouw van de Provinciale Pianologische Dienst van Noord-Brabant te Den Bosch voor de voorjaarsstudiedag. De eerste drie kwartier waren ge- wijd aan mededelingen van de voor- zitter. Deze betroffen in eerste instantie het onderwerp opleidingen. Vooruitlopend op een officiele me- dedeling werd bekendgemaakt dat er vanaf het cursusjaar 1982-1983 een specialisatie 'kaart- en atlas- beheer' mogelijk is door een sa- menwerkingsverband van de P. A. Tiele Academie en de Rijksarchief- school. Het is verheugend dat de Ministeries van CRM en O&W zo spoedig tot dit besluit zijn gekomen De cursus zal ongeveer 160 uur omvatten en telkens op vrijdag aan 66n van bovenvermelde instellingen worden gegeven. Tijdens de cursus dienen er twee werkstukken ge- maakt te worden. Voor het körnen de cursusjaar is plaats voor ten hoogste 15 personen, die moeten studeren voor of in het bezit zijn van een diploma van de P.A. Tiele Academie öf in het bezit moeten zijn van een diploma middelbaar of hoger archiefambtenaar öf moeten studeren aan het Geografisch Insti- tuut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Na het behalen van het examen wordt een diploma uitge- reikt dat is erkend door de Minis teries van CRM en O&W. Verder werd aandacht geschonken aan de zomercursus 1982. Zoals reeds eerder in het KT is bericht heeft het bestuur besloten de eer ste en de laatste dag van de cursus open te stellen voor diegenen die de cursus niet geheel kunnen of willen volgen. Hierbij wordt opge- merkt dat de laatste dag tevens als najaarsstudiedag van de Werkgroep wordt aangemerkt. Het bestuur van de werkgroep zal in de nabije toekomst geen verde re aandacht meer besteden aan het probleem van een 'Museum van/ voor de Kartografie'. Het bestuur van de NVK heeft besloten de ge- vormde en nog te vormen collectie onder te brengen bij de Afdeling Geodesie van de T. H. Delft. Wel zal het bestuur toezien op het ont- sluiten en toegankelijk maken van deze collectie. Mevr. M. H. G. Clement-van Alke made heeft na een 4-jarige zittings- duur het bestuur op de najaarsbij- eenkomst verlaten. De heer A. P. Wennekens van het Rijksarchief in Zeeland werd verwelkomd als nieuw bestuurslid. We zijn blij dat iemand uit de ar- chiefwereld bereid is gevonden om deze plaats op te vullen. Hierdoor heeft de werkgroep een zo breed mogelijke basis gekregen. De heer P. Tieleman (Fysisch- Geografisch en Bodemkundig Labo ratorium) deelde mee dat er aan de Universiteit van Amsterdam binnenkort een studiedag zal wor den georganiseerd betreffende het on-line raadplegen van internatio nale gegevensbestanden met o. a. informatie betreffende kartografi- sche dokumenten. Mevr. Clement-van Alkemade deelde mee dat de Subgroup Map- curators van LIBER (Liege des Bibliothöques Europdennes de Recherche) bij het College of Librarianship in Aberystwyth (Wales) binnenkort een studieweek organiseert die hoofdzakelijk berging als onderwerp heeft. Vervolgens deed de heer A. Tim- merman van de Topografische Dienst mededelingen over het werk en het voorzitterschap van de Com- missie Kartografie van de FOBID (Federatie van Organisaties op het gebied van het Bibliotheek-, Infor matie- en Dokumentatiewezen). Door het feit dat de leden van de commissie uit verschallende rich- tingen kwamen heeft geen van de inzichten (uit bibliotheek, archief of historisch-topografische atlas) de overhand gekregen. In zijn dankwoord betrok bij -naast de inleiders van deze dag- de andere commissieleden: P. Ratsma (Ge- meentearchief Rotterdam)F. Hoste (Algemeen Rijksarchief), mevr. H. Verwoerd (Pianologisch Instituut R. U. Utrecht) en H. Heili gers (Koninklijke Bibliotheek). Hoewel de commissie de tekst van de 'Beschrijvingsregels voor Kartografische Documenten' per 1 mei 1982 drukklaar heeft afgele- verd kan zij geen garantie geven dat publikatie hiervan voor de zomercursus zal geschieden, daar dit onder de verantwoordelijkheid van de FOBID en het NBLC (Ne- derlands Bibliotheek- en Lektuur Centrum) ge schiedt. Enigszins later dan gepland kon de heer E. H. van de Waal aan zijn in- troduktie beginnen. Hij beschreef de internationale en nationale situa- tie v66r en nä het verschijnen van de ISBD's (International Standard Bibliographie Descriptions) en hun respectievelijke vertalingen. Daar- na ging hij in op de achtergronden en prineipes van deze beschrij - vingsregels. De "Regels voor titel- beschrijving" bestaan momenteel uit: 1. beschrij Vings regels voor niet-seriele publikaties; 2. beschrij- vingsregels voor seriele publika ties; 3. regels voor catalogusbouw; 4. beschrijvingsregels voor niet- boekmaterialen; 6. sorteerregels. De beschrijvingsregels voor karto grafische documenten' zullen als deel 8 verschijnen. Hierna werd het interpunktie-schema (den van de grote veranderingen in vergelij- king met voorgaande regelwerken) en de catalogusbouw in vogelvlucht doorgenomen. Na de lunch kreeg de heer G. J. van der Velden het woord over de be schrijvingsregels voor kartografi sche dokumenten. Voor hen die de reeds versehenen beschrijvingsre gels of de ISBD(CM) kenden was het een duidelijke voordracht, daar het hier voornamelijk voorbeelden van het gebruik van de ISBD-interpunk - tie betrof. Naast de mogelijkheden van de zomercursus en de publika tie van de beschrijvingsregels ho- pen we dat beide heren in de toe komst meer uitleg kunnen geven via KT, Open, de Werkgroep Kaartbeheer of andere kanalen. Vervolgens hield mevr. M. H. G. Clement-van Alkemade een reeds een aantal malen uitgestelde lezing betreffende het 'kaartbeheer in wetenschappelijke bibliotheken in Nederland'. Ook nu moest zij haar lezing enigszins comprimeren. Zij ging uit van de situatie bij de kaartenverzameling van de V. U. (Amsterdam) en gebruikte de ande re universiteitsbibliotheken als illustratiemateriaal. Naar aanlei- ding van publikaties van De Jong, Koeman en Sijmons kon zij iets zeggen over de geschiedenis van het kaartbeheer en over de inhoud daarvan. Heiaas zijn er in het ver- leden weinig statistieken bijgehou- den, zodat vergelijkingen met het heden en totaaloverzichten moeilijk zijn samen te stellen. Wat betreft de inhoud zijn de "C's" van Sijmons belangrijk: Collectievorming, Col- KT 1982. VIII. 3 7

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 9