Paleis voor Cultuur en Weten- schappen in Warszawa systeem voor de juiste routeplan- ning ten behoeve van het openbaar vervoer. Koshkarev besprak het gebruik van geo-informatiesystemen voor de ontwikkeling van natuurlijke hulp- bronnen en benadrukte het aspect van een op de gebruikers georien- teerd systeem. Ilyina gaf in haar lezing een voor- beeld van een serie inventarisatie- en waarderingskaarten van potentie- le natuurlijke hulpbronnen in een gebied in de West-Siberische Vlak- te. De serie werd besloten met een reeks kaarten over de ekono- mische doelmatigheid van de ont wikkeling van specifieke aspecten van de natuurlijke omgeving. Zesde zitting: Moderne schoolatl as sen De zesde zitting was ongetwijfeld de meest levendige en was ook qua inhoud zeer aantrekkelijk. Boven- dien werd in deze zitting door de Zweed Gramfors de meest indruk- wekkende illustratie van de hele conferentie vertoond (een dia van over een atlas gebogen Afrikaanse schoolkinderen). Gramfors ver- haalde van de problemen bij de vervaardiging van schoolatlassen voor en in ontwikkelingslanden. Terecht Steide hij vast dat het een verkeerde oplossing is om bijvoor- beeld een willekeurige Westerse schoolatlas te vertaten en enkele kaarten van het betreffende land toe te voegen. Ontwerp en inhoud van een schoolatlas moeten worden vastgesteld door of in overleg met de onderwijzers, geografen en kartografen uit het ontwikkelings- land zelf om te bewerkstelligen dat de atlas goed bruikbaar is en het gewenste noodzakelijke onderwijs- middel vormt. Het probleem is echter vaak dat er in ontwikkelings landen geen echte traditie bestaat in de geografie en kartografie. Van de vele andere praktische Proble men die optreden bij de vervaardi ging van schoolatlassen in ontwik kelingslanden gaf Ekpenyong uit Nigeria in de afsluitende diskussie een helder en indrukwekkend over- zicht. In een andere lezing deed Sandford uit het Verenigd Koninkrijk verslag van zijn Studie naar de inhoud van moderne schoolatlassen. Nieuwe vergelijkingscriteria werden hier- bij toegepast op de inhoud van de atlassen en het ontwerp van de atlaskaarten. Het was interessant om in aanslui- ting hierop bij de voord rächt van de Poolse Lincinska kennis te ne- men van onderzoek naar de percep- tie van kaarten in de nieuwe Poolse schoolatlassen voor kinderen van 11-14 jaar. Voor het overige be stand de zesde zitting uit een drie- tal verslagen van de stand van za- ken op het gebied van de educatieve kartografie in resp. de Sowjet Unie, Japan en Tsjechoslowakije. Evteev beperkte zieh daarbij voor- al tot kaarten voor het hoger en wetenschappelijk onderwijs in de Sowjet Unie. Kaarten worden in dat kader zowel gezien als hulpmid- del bij wetenschappelijk onderzoek als een middel voor de presentatie van de resultaten van dergelijk onderzoek. De Tsjechoslowaak Miksovsky be nadrukte het belang van een goede samenhang tussen de verschillende kartografische hulpmiddelen bij het geografie- en geschiedenis- onderwijs. Ook in de afsluitende diskussie werd gepleit voor betere relaties tussen bijvoorbeeld wand- kaart, atlas en leerboek. Zevende zitting: Stan- daardisatie van geogra- fische namen toegepast op de kartografie Voor de eerste keer werd op een ICA Conferentie het onderwerp spelling van geografische namen aan de orde gesteld. Er werden in totaal zes voord rächten gehouden: Ormeling (Nederland), Kondracki (Polen)Kadmon (Israel)Otake (Japan), Golaski (Polen) en Haack (DDR). Een belangrijke impuls voor dit onderwerp is de laatste jaren af- komstig van de 'United Nations Group of Experts on Geographical Names1. In juni 1982 organiseerde deze commissie een eerste cursus over toponymie in IndonesiS. Orme ling (Nederland) deed verslag van deze cursus. Kadmon (Israel), Kondracki (Polen) en Otake (Japan) hielden voordrach- ten over de toestand met betrekking tot de spelling van geografische namen in hun eigen land. De lezing van Kadmon handelde over de ge- automatiseerde produktie van een Hebreeuws-Engelse gazetteer. Af- drukken zijn mogelijk op basis van verschillende ingangen en het auto matisch fotografisch zetten van tekst is eveneens realiseerbaar. In zijn lezing over 'De problemen van de interdiseiplinaire samen- werking bij de standaardisatie van toponymen op topografische kaar ten' benadrukte Golaski (Polen) het multi-diseiplinaire karakter van de spelling van geografische na men: kartografie, taalwetenschap, geografie, geschiedenis en socio- logie moeten ieder een inbreng hebben. De lezing van Haack (DDR) handel de over de tien regels die worden toegepast op de spelling van geo grafische namen op kartografische Produkten voor onderwijs in de DDR. Poster Session In de 'poster session' die in de avonduren werd gehouden, werden zeven onderwerpen gepresenteerd, waarvan drie op het gebied van de remote sensing. De Hongaar Csati Steide de eerste satellietbeeldkaart van zijn land ten toon. De schaal van deze satellietbeeldkaart is 1:1. 000. 000 en er is gebruik ge- maakt van de landschapskleuren zoals een vliegtuigpassagier ze zou kunnen waarnemen. Het natuurge- trouwe effekt is tot stand gekomen door toepassing van verschillende fotografische methoden; men kan zeggen door middel van 'fotogra fische' beeldverwerking in plaats van door middel van de zeer dure en geraffineerde digitale beeldver werking. De Poolse Majcher maak- te gebruik van satellietbeeldverwer- king voor de analyse van luchtver- vuiling naar kwaliteit, kwantiteit 8 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 10