en verspreiding. Het blijkt dat er signifikante verschillen bestaan tussen de resultaten op basis van traditionele onderzoeksmethoden en die op basis van remote sensing. De Russen Kopylova, Shilov en Keiner initieerden een diskussie over het gebruik van 'remote sensing' voor de kompilatie van thematische fotokaarten en over de reproduktie van dit soort kaarten. De overige onderwerpen waren meer gevarieerd van aard: Horsfall en Squirell (Canada) toon- den nieuwe technieken, materialen en ontwerp-elementen, die gebruikt worden bij de vervaardiging van kaarten voor blinden. Omdat de produktie van kaarten voor blinden veelal te duur is en omdat de kaar ten vaak niet makkelijk hanteerbaar zijn (vouwen e. d.gebruiken Horsfall en Squirell een mengsei van inkt en een soort fijn zand waardoor de Symbolen voelbaar zijn voor de blinde kaartgebruiker. Hoffmann (DDR) demonstreerde een onderwijsprogramma met be- trekking tot de geautomatiseerde kartografie voor de vervaardiging van thematische kaarten met een lijnplotter. De Pool Golaski sneed opnieuw het toponymenprobleem aan en zijn landgenoten Pelczer en Kunicki, tenslotte, presenteerden het gebruik van kartometrische methoden ten behoeve van de klas- sifikatie van kusten. Open zitting Een zeer gevarieerd aanbod aan kartografische onderwerpen, een aanbod dat recht deed aan het bre- de Spektrum van ons vakgebied, was het kenmerk van de open zit ting op de laatste dag van de con- ferentie. Opnieuw bleek ook hier het toene- mend belang van de toepassing van remote sensing-technieken: Kesik (Canada) hield een interessante voordracht over de relatie tussen kartografie en remote sensing en Liouty (Sowjet Unie) besprak een met behulp van remote sensing gegevens tot stand körnende nieuwe Russische thematische wereldatlas over het natuurlijk milieu en de natuurlijke hulpbronnen. Het probleem van de internationale kartering kwam ook aan de orde in de lezing van Kostrowlcki (Polen), die aandacht besteedde aan de ver vaardiging van een landbouwkaart van Europa op basis van een een- duidige klassifikatie. Bojanowska (Polen) gaf een overzicht van de na- oorlogse topografische kartering in haar land en ging daarbij ook met name in op het gebruik van topogra fische kaarten voor velerlei doel- einden. De Tsjech Roubik gaf even- eens een overzicht, maar dan van de moderne systematische thema tische karteringen in zijn land. Thematische kartografie was ook het onderwerp van de voordrachten van Lafrenz (Bondsrepubliek Duits- land) en Bonin (Frankrijk). Lafrenz sprak over de weergave van absolu te en relatieve gegevens in eän en dezelfde kaart. Het door hem ge- toonde voorbeeld was uit kartogra- fisch oogpunt niet de meest geluk- kige oplossing. Bonin, de rechter- hand van Bertin, ging in op de eigenschappen en funkties van complexe inventarisatiekaarten waarin een groot aantal Symbolen voorkomen. Een Benelux-vertegenwoordiging besloot de open zitting: Van Elzak- ker (Nederland) besprak een syste matische aanpak voor het probleem van de samenstelling en het ont- werp van nationale atlassen en na tionale atlasbladen. Depuydt (Bel- giS) behandelde in een goede voor dracht de door hem ontworpen equivalente 'Kwintupel' wereldpro- jektie, die bijvoorbeeld werd toe- gepast op de atlasposter 'Twee- delige Wereld'. Poolse Nationale Karto grafische Tentoonste11 in g In de nationale tentoonstelling werd een overzicht geboden van de ont- wikkelingen in de na-oorlogse kar tografische produktie in Polen (1945-1982). Tentoongesteld waren maar liefst 600 kaarten, bijna 100 atlassen, 120 voorbeelden van Poolse karto grafische literatuur en enkele globes. De tentoonstelling werd toegankelijk gemaakt door middel van een 110 bladzijden dikke, drie- talige katalogus. Voorbeelden van vele verschillende soorten kaarten waren present: topografische kaarten, kaarten voor planning en beheer, toeristen- kaarten, schoolkaarten, drie- dimensionale kaarten en wandkaar- ten. Een opvallende plaats onder de vele thematische kaarten werd - zowel kwalitatief als kwantitatief- ingenomen door de 'groene golf' van fysisch-geografische kaarten, met name ook geologische en geo- morfologische kaarten. Dit laatste hangt uiteraard samen met de lang- durige traditie van Polen op het gebied van de geologische en geo- morfologische kartering, een tra ditie die voor wat betreft de geo logische kartering reeds teruggaat tot in de 18 e eeuw. E veneens op- vallend was echter ook het grote aantal toeristenkaarten en stads- plattegronden. De tentoongeSteide atlassen konden worden ondergebracht in een aan tal hoofdgroepen: algemene wereld- atlassen, nationale en regionale atlassen, thematische atlassen en geografische en historische school- atlassen. Opvallend hierbij ook nu weer de fysisch-geografische at lassen. De kartografische literatuur be stand niet alleen uit handboeken, maar ook uit dissertaties, specifi- caties en legenda's voor kaartse- ries, bibliografiedn, catalogi en tijdschriften. Bovendien werden enkele werken tentoongesteld op het gebied van de fotogrammetrie, topografie en remote sensing. Heiaas was slechts een enkele pu- blikatie gesteld in een taal anders dan het Pools. Internationale Kartogra fische Tentoonstelling Op de internationale tentoonstelling domineerden met name de inzendin- gen uit de Oostbloklanden. Opval lend bij deze landen was het grote aantal schoolatlassen in de nogal eenvormige stijl van de Sowjet- onderwijskartografie. Schoolwand- kaarten namen eveneens een belang- rijke plaats in en ook viel de vrij grote groep toeristen- en wegen- kaarten uit de Oostbloklanden op. Een tamelijk onverwachte inzending was een uit Tsechoslowakije af- komstige stadsplattegrond speciaal voor blinden. De Sowjet Unie blijkt zieh zeer in te spannen voor de produktie van kaartmateriaal ten behoeve van derde-wereld-landen (Angola, Mo- zambique, Cuba, Sri Lanka). De beschrifting van deze kaarten is steeds in de taal van het betreffen de land en niet in het Russisch ge steld. De Sowjet Unie vervult hiermee een vergelijkbare funktie als bijvoorbeeld Engeland met zijn D. O. S. (Directorate of Overseas Surveys). Op de tentoonstelling viel overigens ook het wereldkaart- werk op schaal 1:2. 500. 000 (de 'Karta Mira') te bewonderen. De Westerse wereld bleek, zoals al KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 11