'v iSi '"41V11 k Jl' te verwachten was, duidelijk onder- vertegenwoordigd, met uitzonde- ring van enkele landen zoals Zwe- den, AustraliS, de Verenigde Sta- ten en Canada. Vooral op de voor- grond traden bij deze landen de thematische kaarten die op basis van satellietbeelden (LANDSAT e. d. vervaardigd waren. Deze tendens is bij de Westerse landen nog duidelijker aanwezig dan bij de Oostbloklanden. In totaal presenteerden 23 landen zieh op de internationale tentoon- stelling die evenals de Poolse toe- gankelijk werd gemaakt met een katalogus. 'Onder de oude kaarten en atlassen van de Nationale Bibliotheek in Warszawa' Met deze titel werd ter gelegenheid van het congres ook een historisch- kartografische tentoonstelling ge- organiseerd in de Nationale Biblio theek in Warszawa. Weliswaar is in de Tweede Wereldoorlog zeer veel waardevol kaartmateriaal ver loren gegaan, maar desondanks kon toch een unieke verzameling oude kaarten van Polen en platte- gronden van Warszawa bij een wor den gebracht. De tentoonstelling werd ontsloten door een 300 pagi- na'sdikke, drietalige katalogus, waarin ook zwart-wit opnamen van ongeveer een derde deel van de in totaal 166 tentoongestelde karto- grafische Produkten. Niet zo oud als de meeste tentoongestelde kaarten, maar daarom niet minder interessant, waren de in oorlogs- tijd klandestien vervaardigde kaarten; een vervaardiging die soms zelfs plaatsvond in de kelder van een hoofdpost van de bezetter. Technische excursies Tijdens de conferentie werd de mo- gelijkheid geboden tot het bezoeken van enkele van een zestal Poolse kartografische instellingen. Daar waren twee onderwijsinstellingen bijde afdeling Kartografie van de Geografische Faculteit van de Uni- versiteit van Warszawa, waar vroeger onder leiding van Pietkie- wiez, Ratajski en Winid en momen- teel onder Grygorenko in vijf jaar tijd geografen/kartografen worden opgeleid, en het Instituut voor Fotogrammetrie en Kartografie van de Technische Universiteit van Warszawa, alwaar eveneens in vijf jaar tijd geodeten/kartografen wor den opgeleid. Zeer opvallend op de afdeling van Grygorenko is de gro- te praktische komponent van het onderwijsprogramma: de Studenten hebben zeer veel praktische oefe- ningen en een praktisch eindprojekt, waarbij veelal slechts getekend wordt met een pen en inkt en met de hand wordt ingekleurd. Na hun afstuderen kunnen de karto- grafen van de Universiteit van Warszawa bijvoorbeeld terecht bij de Kartografische Staatsuitgeverij (PPWK). Deze instelling is een van de be- langrijkste kaartproducenten in Po len, met name op het gebied van toeristen- en onderwijskartografie (bijvoorbeeld Atlas Swiata). Een andere belangrijke kartografische instelling in Polen is het weten- schappelijk onderzoeksinstituut voor Geodesie en Kartografie, met Ney aan het hoofd. In het bij deze instelling behorende Centrum voor Remote Sensing wordt onderzoek verricht naar de toepassing van remote sensing-technieken voor bij voorbeeld de kartering van bodem- gebruik, natuurlijke hulpbronnen en luchtvervuiling. Tenslotte kon ook nog een bezoek worden gebracht aan de Geologische Dienst van Polen en aan het Geode- tisch Bureau WPG in Warszawa. Sluitingsceremonie Prof. Ormeling begon op de offi- ciele sluitingsbijeenkomst met een terugblik op zeven intensieve con- gresdagen. In zijn verslag wees hij onder meer op de reeks spe ciale publikaties voor de conferen tie. Behalve de reeds genoemde tentoonstellingscatalogi en de bun- del van uittreksels van alle inge- diende papers kunnen hier nog de volgende publikaties genoemd wor den (alle in de Engelse taal); 'The Polish Cartography 1982', en speciale congresnummers van de periodieken 'Geodezja i Kartogra- fia', 'Proeeedings of the Institute of Geodesy and Cartography', 'Geo- graphia Polönica' en het ITC- Journal. De Tsjechen bundelden volledige papers in de publikatie 'Cartography in the Czechoslovak Socialist Republic 2, 1982', terwijl ook de DDR tot een dergelijke bun- deling over ging. Na prof. Orme ling werd het woord gevoerd door de vice-minister prof. Adamczews- ki en door prof. Ney. De sluitings ceremonie werd echter besloten met een blik op alweer de volgende Internationale Kartografische Con ferentie: de twaalfde, in Perth (Australig) in 1984. E. S. Bos, C. P. J. M. van Elzakker, A. J. Kers, K. Sijmons VERSLAG VAN DE ZOMER- CURSUS 1982: KAARTBEHEER Voor de derde maal organiseerde de N. V. K. een zomercursus; dit— maal van 6 t/m 9 September 1982 in de nieuwe behuizing van de Ko- ninklijke Bibliotheek in Den Haag. Het programma van deze zomer cursus was bedoeld voor kaartbe- heerders en zij die op een of ande re wijze nauw betrokken zijn bij het beheer of beschrijven van kar tografische documenten. In voor- gaande studiedagen van de Werk- groep Kaartbeheer was reeds ver- schillende keren aandacht gevraagd voor het onderwerp: beschrijven en catalogiseren van kartografische documenten. De cursus waarin dit onderwerp centraal stond moet 10 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 12