daarom worden gezien als een lo gische voortzetting en verdieping van dit onderwerp. De cursus be- stond naast inleidingen en lezingen op de eerste en Vierde dag, uit oefeningen die op de tweede en derde dag gemaakt werden onder begeleiding van de leden van de Commissie Titelbeschrijving Kar- tografie van de Federatie van Orga nisaties op het gebied van het Bi- bliotheek-, Informatie- en Docu- mentatiewezen (FOBID). Deze kom- binatie van lezingen en oefeningen maakte de cursus tot een evenwich- tig geheel. Er waren 29 deelnemers die de cursus hebben gevolgd. Op de eerste dag werden de deelne mers welkom geheten door de voor- zitter van de N. V. K. J J. C. Piket. Vervolgens gaf C. P. J. M. van El- zakker, medewerker van het I. T. C. een overzicht van de huidige Ne- derlandse kaartproducerende in- stellingen en hun Produkten. Hier- na gaf mevr. M H. G. Clement-van Alkemade, kaartbeheerster bi] de VU te Amsterdam, een historisch overzicht van het kaartbeschrijven en catalogiseren in bibliotheken, en met name in die van de Universi- teitsbibliotheken. Het middagprogramma bestond uit een tweetal lezingen. Mevrouw M. Kok verbonden aan het ARA in Den Haag schetste hoe het beschrij- ven, catalogiseren en inventarise- ren in de Nederlandse archieven te werk gaat. Aansluitend hierop was het P. Ratsma, werkzaam bij de Gemeentelijke Archiefdienst in Rotterdam, die de specifieke eigenschappen van de groep pren- ten, tekeningen en schilderijen en het beschrijven van deze documen- ten belichtte. Op de tweede en derde dag maakten de cursisten kennis met het stelsel van de International Standard Bi bliographie Description en de juist versehenen Beschrijvingsregels voor Kartografische documenten. Het eerste exemplaar van deze be schrijvingsregels was op de eerste cursusdag uitgereikt aan J. J. C. Pi ket. Aan de hand van dit (nieuwe) deel 8 uit de reeks beschrijvings regels en met behulp van de toe- lichtingen op de verschillende hoofdstukken werd praktisch geoe- fend in het maken van beschrijvin- gen van zowel oude als nieuwe kar tografische Produkten. De toelich- ting en begeleiding van deze oefe ningen werd verzorgd door leden van de Commissie Titelbeschrijving Kartografie van het FOBID: F. E. Ch. Hoste, P. Ratsma, A. Timmer- man (voorzitter commissie), G. J. van der Velden en mevr. H. E. Ver- woerd. Op de Vierde en laatste dag was het eerst J. J. Kroese die in een inlei- ding getiteld 'Het informatiebeleid in Nederland' een beeld schetste hoe in het algemeen informatiebe- leid tot stand komt en hoe het Ne derlandse beleid is in vergelijking met andere landen. Daama gaf G. J. van der Velden van het Bureau CCK een overzicht van de automatische verwerking van titelbeschrijvingen en de mo- gelijkheden die het Bureau CCK op dit moment kan bieden. Als afsluiting van het cursuspro- gramma werden de cursisten s middags rondgeleid in de nieuwe behuizing van de Koninklijke Biblio- theek. Hierbij kwam men onder de indruk van de efficiente behuizing en van hetgeen deze bibliotheek zijn klanten te bieden heeft. Het programma van deze dag had tevens de funetie van najaarsstudie- dag van de Werkgroep Kaartbeheer en werd als zodanig naast de cur sisten door nog een twintigtal per- sonen bijgewoond. In zijn slotwoord vertelde de voor zitter van de N. V. K. dat hem naast de goede sfeer onder de cur sisten vooral ook de betrokkenheid met het onderwerp van de cursus was opgevallen. Vervolgens sprak hij de wens uit dat deze cursus en de nieuwe regels voor het beschrij ven van kartografische documenten mögen bijdragen tot een intensieve- re raadpleging van het kartogra- fisch produkt. Tenslotte overhandigde hij aan iedere deelnemer van de cursus een certificaat van deelname. J. Smits en G. Staal NOGMAALS DE SATELLIET- BEELDKAART VAN NEDERLAND Naar aanleiding van de bespreking van de satellietbeeldkaart (SBK) van Nederland door H. Meijer in KT 1982. VIII. 3 stuurde uitgeverij Malmberg ons de onderstaande reactie: Hoe lovend de bespreking van de heer Meijer op de meeste aspecten uitvalt, een aantal punten krijgt een wat te negatief accent. Een nadere toelichting is o. i. daarom op zijn plaats. Vooraf: aanleiding om deze pri- meur uit te geven was zeker niet een aanval op de kaartenmarkt. Deze SBK maakt de getekende wandkaart natuurlijk niet overbo- dig. Zo'n kwalificatie mag ook niet worden gegeven vanwege een laat ste deel van de naamgeving SBK a a rt Het is een weergave van een be- paald soort waameming; veel com- plexer en gedetailleerder dan wel ke getekende kaart op deze schaal kan zijn. De SBK is niet beter, maar anders en wel erg nuttig. De betekenis ervan komt vooral tot zijn recht in het vergelijkend be- studeren van beide soorten. Maakt die 75°-stand dat nu echt problematisch? Het is niet zo dat een 90°~stand even gemakkelijk te realiseren was. Om Nederland op eenzelfde schaal en met evenveel buitenland rechthoekig af te beeiden zijn meer opnamen (dagen) nodig. Dat is in- derdaad nog moeilijker en duur- der. Wat betreff de minuscule willekeu- rige plaatsnamen: bewust hebben we verspreid een aantal kleinere plaatsnamen vermeld. Meer en grotere plaatsen zouden hebben af- gedaan aan het zelf ontdekken. Ze dienen ter bevestiging. Wat betreff het kleurschema: deze soort van waameming heeft ook zo zijn be- perkingen. Er is helaas onvoldoen- de spectraal onder scheid in de 4 banden om Steden van kale akker- gronden te separeren. (Daarmee is wel ge'experimenteerd op het ITC.De legendadelen geven daar- Onder de titel 'Titelbeschrijven kartografische documenten. Verslag Zomercursus N. V. K. 1982' is een syllabus samen- gesteld die als naslagwerk dienst kan doen. Deze N. V. K. publikatie kan worden besteld bij de secretaris van de N. V. K. (mevr. W. Hoogen- doorn, Sterkenburgerlaan 32, 3941 BD Doom) onder gelijk- tijdige overmaking van f 10, - op postgirorekening 484407 t. n. v. Penningmeester NVK te Zoetermeer met vermel- ding Zomercursus Kaart beheer. KT 1983. IX. 1 11

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 13