om niet alleen kleur, maar ook patroon en structuur weer. Die aspecten te zamen maken een interpretatie mogelijk. Een vergelijking met een veel grootschaliger kaart als die van de BRD/DDR 1:500. 000 van Wes termann levert zeker verschillen op, maar of die kaart nu op dit punt beter is en meer oogstrelend met een zwarte in plaats van een blauwe zee? Ook die kaart moet op zijn merites beoordeeld worden; een geweidige technische prestatie om zoveel beeiden te modificeren voor kleur en contrast, en te lassen. Maar ook die kaart heeft niet de exclusie- ve en symbolische kleuring zoals men die zou wensen. Wel lijkt het kleurenschema wat vertrouwder vanuit fysische kaar- ten, maar vergis u niet in het verschil van die fysische werkelijk- heid (en het schaaleffect), met an dere woorden misschien is buur- mans gras wel (blauw-)groener. Overigens is die Westermannkaart veel nadrukkelijker als wandkaart uitgegeven: zwaarder, groter, maar ook duurder (f 300, -). Tenslotte: de suggestie om 'hand- zamere' fragmenten te combineren met topografische kaarten en ver- werkingsopdrächten is al enkele malen gedaan. Als die geluiden nog sterker wor den komt zo'n vervolg er misschien ook wel. Misschien leert de reactie van de inmiddels groeiende gebrui- kersgroep na een jaar ons meer. Blijft dat men o. i. deze SBK ook nu heel goed kan gebruiken in de klas, zonder er vanuit klassikale aanpak 30 leerlingen tegelijk met de neus op te drukken. P. F. Crommentuyn VERHUIZING Met ingang van 17 december 1982 is het Bureau Wetenschappelijke Atlas van Nederland te Delft geves- tigd. Correspondentie kan in het vervolg geadresseerd worden aan: Bureau Wetenschappelijke Atlas van Nederland, p/a Topografische Dienst, Westvest 9, 2611 AX Delft. Het telefoonnummer is 015-120846. De medewerkers zijn onder de vol- gende toestelnummers te bereiken: drs. N.J. Bakker (hoofd) - tst. 215, drs. Th. C. M. van der Heijdt (plv. hoofd) - tst. 210 of 215, J. Schepel, J. Mersch en J. W. J. M. van Gelder - tst. 217. Bovenstaande adressering geldt ook voor het secretariaat van de redactiecommissie Wetenschappe lijke Atlas van Nederland. N. J. Bakker AGENDA 19-21 april 1983 Lustrumviering NVK in het Con- gres Center Leeuwenhorst te Noordwijkerhout. Voor meer informatie zie bijlage bij KT 1982. VIII. 4. Inlichtingen: Lustrumcommissie NVK, Postbus 9044, 6500 KD Nij- megen, tel. 080-515484 ('s och- tends) en 080-512095 ('s middags). 18 mei 1983 Voorjaarsbijeenkomst werkgroep Kaartbeheer. Onderwerp: Beschrijving en ont- sluiting van kartografische docu- menten in de Centrale Bibliotheek van de Landbouwhogeschool te Wa geningen (tevens kennismaking met deze kaartenverzameling). Plaats: Centrale Bibliotheek Land bouwhogeschool Wageningen. Inlichtingen: J.Smits, Bureau CCK, Geografisch Instituut, Post bus 80. 115, 3508 TC Utrecht, tel. 030-531379. EREDOCTORAAT VOOR MÖNS. M. DESTOMBES Ter gelegenheid van de viering van de 347e dies natalis van de Rijks- universiteit Utrecht krijgt de Fran se kaartenhistoricus Marcel Des- tombes op 18 maart 1983 een ere- doctoraat. Möns. Destombes (74), een prive- geleerde in Parijs, is de belang- rijkste levende kaartenhistoricus in Frankrijk. Mondiaal gezien be- hoort hij tot de leidende personen op het vakgebied van de historische kartografie. Met een imposante lijst van publicaties in internatio nale tijdschriften en talrijke voor- drächten op nationale en internatio nale conferenties in de afgelopen veertig jaren, heeft hij bij zijn vak- collega's grote waardering gekre- gen. Möns. Destombes' publicaties en lezingen worden gekenmerkt door baanbrekende vemieuwingen. Ze geven onder meer inzicht in de grote prestaties die de Nederlan- ders hebben geleverd op het gebied van wetenschap, techniek, zee- vaartkunde en boekdrukkunst en bij de vervaardiging van atlassen, glo- bes en kaarten. Möns. Destombes is tevens een van de weinige des kundigen op het gebied van histori sche zeevaartinstrumenten. Hij is lid van de Academie de la Marine te Parijs, en vanaf 1960 lid van de Board of Directors van Imago Mun- di, het belangrijkste internationale tijdschrift op het gebied van de his torische kartografie. De overwegingen op grond waar- van het eredoctoraat wordt toege- kend zijn verschillend van aard. In de internationale vakwereld geldt Möns. Destombes als een van de grootste vakgeleerden. Een belangrijk deel van zijn onderzoeks- werk is aan de Nederlandse karto grafie gewijd. De aanleiding om juist door de Rijksuniversiteit Utrecht een eredoctoraat te laten verlenen was duidelijk aanwezig omdat Destombes' wetenschappe lijke contacten steeds via de leer- stoel Kartografie in Utrecht ver- liepen en omdat in Utrecht de enige vakgroep Kartografie zetelt. G. G. Schilder RECTIFICATIE De mededeling over de banen in Zuid-Afrika in KT 1982-3 heeft negatieve reakties opge- roopen. Het opnemen van deze tekst houdt niet in dat de redaktie zieh achter het be- wind in Zuid-Afrika opstelt. Het doorgeven van informatie over de kartografie wordt over het algemeen van groter be lang geacht dan de herkomst van het bericht. Omdat in dit geval deze oproep niet voor alle NVK-leden geldt, zal het plaatsen van dit soort mededelingen voortaan achter- wege blijven. de redaktie 12 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 14