Kaartlegenda's, enige kanttekeningen W.H.G. de Haas Als inleiding op de studiedagen worden een aantal algemene aspecten met betrekking tot kaartlegenda's In het kort behandeld, waarbij tevens van de gelegenheid gebruik wordt gemaakt om een aantal, soms kritische, kant tekeningen te plaatsen. Kijkend naar een kaart zonder een legenda is het vaak volstrekt onduidelijk wat bedoeld wordt met de gebruikte Symbolen. Een dergelijke kaart is nog wel bruikbaar als wandversiering, maar verder niet. Duidelijk is dat een legenda voor de toegang tot de informatie die de kaart herbergt onontbeerlijk is. Wat is een legenda? Kijken we naar de definities in het kartografisch woordenboek van de ICA, dan zien we in het Neder- lands staan: 'verklaring van de tekens', in het Duits: 'Zusammenstellung und Erläuterung der zur Darstel lung des Kartengegenstandes verwendeten Karten zeichen, Fl'ächenfarben und Kartenbeschriftung, meist auf den Kartenrand' en in het Engels: 'an amplifica- tion or explanation of the symbols and Conventions used in a map'. Hierbij is de Nederlandse definitie de meest beperkte en de kortste, de Duitse definitie de längste en de Engelse definitie de ruimste. In het volgende wordt uitgegaan van de ruimste opvat- ting van de term legenda. Dat wil zeggen niet alleen een verklaring van de gebruikte Symbolen maar ook alle toelichting op de kaart. Dus de legenda als sleutel die de kaart ontsluit. Spreiding van de legenda We zien soms dat de kaart in de legenda is geplaatst (figuur 1). Meestal wordt de legenda echter niet rond- om de kaart geplaatst, maar aan de zijkant daarvan, zoals bij de topografische kaart 1:25. 000; aan twee zijden bij de oudere uitgaven van deze kaart en aan een zijde bij de nieuwe uitgave. De informatie van de laatstgenoemde kaart is sneller toegankelijk dan die van de eerste, omdat de verklärende en aanvullende informatie niet Over de kaart verspreid, maar op d&i klein gebied geconcentreerd is. Dit hoeft niet noodzakelijk in een omkaderde legenda te gebeuren, maar wel zal de kaartgebruiker ons er dankbaar voor zijn als we van de kaart geen zoekplaatje maken. Grootte van de legenda Niet alleen de spreiding (c. q. concentratie) maar ook de grootte van de legenda varieert sterk. Soms wordt slechts een zeer beperkt deel van de ruimte van het kaartblad door de legenda ingenomen, maar er zijn ook kaarten met een grote legenda. Een voor- beeld van een (onhandig) grote legenda is de legenda van de Geomorfologische kaart van Nederland 1:50. 000. Eigenlijk dekt deze benaming de lading niet. Als we de legenda goed beschouwen, zien we dat deze niet alleen de vormen (morfologie) maar ook de ont- staanswijze (genese), een relibfklassifikatie en een tijdstratigrafische indeling omvat. Het resultaat is er naar, een kartografisch hoogstandje deze vier-in- een-legenda, maar voor de 'normale' kaartgebruiker veel te omvangrijk. Ik vraag me af of we soms alleen kaarten maken voor ingewijden, die gezien hun vak- kennis niet zo'n behoefte hebben aan een dergelijke kaart. Een goede vuistregel lijkt: de legenda moet niet meer dan 1/4 van het kaartblad beslaan; over- schrijdt men deze norm dan zou men een en ander nog eens kritisch moeten bezien. Wanneer aan de andere kant de legenda maar een gering deel van het kaart blad beslaat, kan men zieh afvragen of men wel de juiste schaal heeft gekozen, en niet beter met een veel kleiner kaartje had kunnen volstaan. Toegankelijkheid Naast de grootte en concentratie van de legenda is er het aspekt van de toegankelijkheid of het bedienings- gemak. Met name bij atlassen speelt het probleem dat de algemene legenda is ondergebracht op een vaste plaats. Een goede oplossing is de door Wolters verta ten toepassing in de grote Bosatlas van een uitvouw- baar legendablad (figuur 2). Een dergelijk uitvouwbaar blad vergemakkelijkt het raadplegen van de legenda. Vermeldenswaard is zeker ook de oplossing die voor de Times-atlas is gekozen. Hierbij is de legenda op een losse legger gedrukt, zodat deze zeer makkelijk te raadplegen is (figuur 3). 14 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 16