Maar ook als de legenda onvolledig is omdat niet alle Symbolen verklaard worden, schiet de legenda en dus de kaart voor wat betreft de informatievoorziening te kort. Zelfs op heel onverdachte kaarten komt men dit ver- schijnsel tegen. Zo wordt op de topografische kaart bijvoorbeeld het verschil tussen licht- en donkerblauw voor water niet verklaard en bestaat er in de catego- rie bebouwing alleen hoogbouw (rood) en ontbreken verklaringen van afkortingen en corpsverschillen van plaatsnamen. Een ander voorbeeld is de economische kaart van Zweden; een kaart waarbij het bodemge- bruik met geel en groen wordt onderscheiden, maar waar in de legenda alleen het geel is terug te vinden. Bovendien zien we in de legenda een egale gele tint, terwijl op de kaart het geel steeds gedrukt is over een halftoon luchtfotobeeld. Dit is een onjuiste weergave. Het was beter geweest als men een stukje kaart had 'uitgeknipt' en dat in de legenda had gezet. De on) bet rouwbaa r he id en (on)nauw- keurigheid Op zieh zouden deze twee aspekten ruim voldoende zijn om studiedagen mee te vullen! Ik doel hiermee op de spanning die er vaak bestaat tussen de nauwkeurig- heid en betrouwbaarheid van de oorspronkelijke gege- vens, en de indruk die hiervan in de legenda en kaart gewekt wordt, maar ook het ontbreken van aanvullende informatie. Om met dit laatste te beginnen: wat bete- kenen termen als groot, tamelijk groot en zeer groot als elke toelichting ontbreekt (figuur 7) Fig. 5. Legenda van de Landeskarten der Schweiz De volledigheid van de legenda Het uiterste geval is hierbij het totaal ontbreken van de legenda, bijvoorbeeld omdat deze eiders in een rapport of op een andere kaart is ondergebracht. Tal- loos zijn de voorbeelden. Het zal duidelijk zijn dat op die manier het nut van de kaart zeer gering zal zijn fficuur 61. Figuur 6. Integratie biologische waarden van tandgebieden natuurgebieden agrarische gebieden met öolangnjke natuurli|ke elementen groot Y/s groot tamelijk groot tamelijk groot potantföte natuurgebieden zeer groot tamelijk groot Figuur 7. Wat is de waarde van het nauwkeurig aangeven in de kaart op welke plaatsen zieh waardevolle cultuurland- schappen bevinden, zonder dat enige indicatie wordt gegeven waar men het over heeft, wat men er wel en niet toe rekent, en waarom men dat er al dan niet toe rekent. Ook een goede bronvermelding kan een kaartgebruiker zeer waardevolle informatie geven over de mate van betrouwbaarheid en ouderdom van de gebruikte gegevens en biedt tevens de mogelijkheid om die oorspronkelijke gegevens te raadplegen (fig. 8). 16 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 18