ITMmn'LÄMTJ. Steen- en pannenbakkerijen; Veenderijen, enz. Verder zien we tabellen betreffende de veestapel in 1858, de nijverheid, het aantal inwoners, fabrieks- arbeiders en stoompaardekrachten, zowel het totaal aantal in Nederland als per provincie. Onder deze statistische tabel vindt men een opsplitsing van het aantal arbeiders en stoompaardekrachten per bedrijfs- tak van de nijverheid. Starings kaart oefende een grote invloed uit, in het bijzonder op de schoolatlassen. Hier is vooral J. Kuyper's 'Natuur- en Staathuishoudkundige Atlas van Nederland'(Leiden 1863) te noemen. Als voorbeel- den noem ik de kaarten IV en IX. Op blad IV ziet men een thematische kaart betreffende de 'Dichtheid der bevolking in elk kanton na aftrek van de bevolking der Steden'. Bij de kartografische uitbeelding van dit onderwerp is gebruik gemaakt van een combinatie van verschillen in grijswaarde (hoe donkerder hoe dichter bevolkt) en van een cirkelvormig symbool voor de Steden, waarmee de bevolkingsgrootte wordt uitge- drukt door de grootte van de cirkels en door diverse kleuren (figuur 8). Verder de volgende verklaring: 'Steedjes met minder dan 3000 inwoners zijn niet in aanmerking genomen, daar deze doorgaans tot het platteland kunnen gerekend worden'. Op blad IX komt het onderwerp nijverheid tot uitbeel ding Naast een schrapjessignatuur in kleur voor de aanduiding van de streken en plaatsen, waar een be- paalde nijverheid stak wordt uitgeoefend, wordt onder andere ook een lettercode voor industrieen toegepast. Verder geeft de legenda de volgende uitleg: 'De ge- kleurde kring om eenige plaatsen getrokken duidt dezen aan als hoofdzetels van eene of andere nijver heid stak'. Als laatste opmerkelijke prestatie op het gebied van de thematische kartografie moet nog de 'Historisch- Economische Atlas' van J. C. A. Everwijn worden ge- noemd, die in 1912 in Den Haag verscheen. Een op- vallend kenmerk is de vergelijking van een bepaalde industrietak in 1858 en 1906 door middel van twee achtereenvolgende thematische kaarten. Er wordt 18*50- I8,V VF. R ZA All-; LÜH AKT. i r 11 m-y11> Fig. 7. Overzichtskaart van de Sterfte-atlas van Nederland, 1866 (Geografisch Instituut, Utrecht) KT 1983. IX. 1 27

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 29