muMiumi A- 4 A r r 'A -i mstel j - t 2/t atergraafs srnu Fig. 14 en 15. Aan de hand van de legenda's van twee kaarten (fig. 9 en 10) heeft men zieh voorzichtig al een beeld kunnen vormen omtrent de resultaten van toepassing van de grafische elementen in de eigenlijke kaart. Hier tweemaal een detail van een stadskaartje van Amsterdam. Beide kaarten hebben dezelfde schaal (1:100.000). Figuur 14 is de uitvoering van Michelin; figuur 15 die van de ANWB. Allereerst valt op dat de bebouwing en de wegen van Michelin scherper en contrastrijker naar voren komen. Door het gebruik van rasters in de ANWB uitvoering is de bebouwing rafeliger en vlekkeriger. Het belangrijkste verschil is echter te vinden - zoals uit de legenda al te verwachten was - in de detaillering van de wegen en kruispunten. Als men in de Wibautstraat vanaf het Amstelstation (midden onder) rijdt in de richting van de IJ-tunnel dan kruist men halverwege (in het midden van de kaart) de Mauritskade door middel van een viaduet. Even verderop rijdt men zölf in een körte tunnel onder het Jonas Daniel Meijerplein door (rechts bij het zwarte driehoekje). Op het ANWB fragment zijn geen van beide viadueten aangegeven, hetgeen in een aantal gevallen zeker tot misverstanden of verwarring zal leiden. Het is verder interessant om te weten waar een ANWB-vestiging (fig. 15) is te vinden; het Rijksmuseum zal de meeste toeristen toch meer culturele bevrediging geven (fig. 14). Fig. 16. Op dit fragment van de bekende 'Falkplan' (schaal 1:15. 000) is de legenda te zien in de rechter bovenhoek van de kaart. De wijze waarop eerst de Symbolen en vervolgens de verklaring gegeven wordt is goed, al ont- breekt ook hier een rubrieksindeling. De wij ze waarop de meertaligheid is opgelost, lijkt minder bevredigend dan bijv. in fig. 10 en 21. Een groter bezwaar is dat de Symbolen voor de districts- en wijkaanduiding (groter en kleiner getal en dikkere en dünnere grens- lijn, rechtsonder) in de legenda kleiner zijn weergegeven dan ze in de kaart verschijnen (zie bijv. '2' en '27'). De (oranje) zonegrens is over de overige kleuren heengedrukt zodat er in de kaart door optreden van optische kleurvermengingen, meerdere kleuren oranje ontstaan dan de ene die in de legenda getoond wordt en de betekenis van de grote gestippel- de lijn ontbreekt. Behalve middelblauw voor water, wordt in de kaart ook donkerblauw voor de gebouwen van de Vrije Universiteit en een violetachtige voor Openbare gebouwen gebruikt. Doordat de gebruikte kleurfragmenten in de legenda (midden en rechtsboven) minuskuul klein zijn gehouden is vergelijking met de kaart nauwelijks mogelijk. .BS. N.V. Falkplan/CIB - Den Haag ZüNIX»tHMP II f A.1, Van de grote ver scheidenheid in op Schriften (tenminste 6 verschillende lettertypes wordt in de legenda in het geheel geen ver klaring gegeven. Is 'Zunderdorp' een wijk, district, een apar te plaatsnaam of een natuurgebied - gezien de blauwe lettertekens - De herhaling van de bus- en tramnummers längs routelijnen wordt niet verklaard, even- min als de haltes-in-een-richting (halve cir- kels). Tot zover de op dit fragment (in zwart-wit) zichtbare tekens. Pafels- 4- Artisl AMSTERDAM I [MUIDERPOORT V Ku AMSTE 34 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 36