a. lijnvariaties, al of niet gekombineerd met kleur voor wegen, Straten, paden, grenzen, enz. b. gestandaardiseerde Symbolen van elementen waar- naar de kaart verwljst, bijv. autowegnummers, parkeerplaatsen, e. d. c. kartografische Symbolen voor topografische ele menten bijv. torens, kerken, gebouwen, bruggen, spoorlijnen, enz. d. kleurvlakken, arceringen, symboolpatronen voor bijv. water, bebouwing, parken, begraafplaatsen, begroeiing, enz. e. elementen om de schaal aan te geven, bijv. af- standen; f. letters en getallen voor bijv. plaats-, wijk-, straatnamen, enz. Parameters Van belang zijn vooral did elementen die tot doel heb- ben een specifieke vorm of funktie door codering onderscheidbaar te maken; men noemt ze in die ge- vallen ook wel 'grafische parameters'. Bij het vaststellen van de mogelijkheden om informa- tie op visueel waameembare wijze te coderen, moet er rekening mee gehouden worden dat de parameters gebruik maken van verschillende 'visuele code-dimen- sies', zoals grootte, kleur, korrel, helderheid, aantal, lijnlengte, hoek, richting, getallen, Jetters, figuren. Elke code-dimensie heeft daarbij zijn eigen 'kapaci- teit'. Indien men bijvoorbeeld informatie over wil brengen door alleen kleur te gebruiken dan is het raadzaam om niet meer dan 9 stappen, die onderling nog goed onderscheidbaar zijn, te hanteren. Met hel derheid (toonwaarde) kunnen niet meer dan 5 'toestan- den' worden aangeduid. Meestal worden echter meer- dere code-dimensies tegelijk toegepast, zoals kleur £n toonwaarde, kleur ön lettergrootte, helderheid ön richting (van licht naar donker) of letter dn kleur, waardoor meer variabele gegevens kunnen worden weergegeven. Het verdient echter aanbeveling onder- staand Schema te bestuderen: Globale vergelijking van code-dimensie, informatie- capaciteit en benodigde waamemingsduur code dimensie stappen- aantal waamemings duur in sec. kleur (nm) 9 0,1 grootte (cm2) 7 0,1 korrel (n/cm2) 7 0,5 helderheid (cd/m2) 5 0,1 aantal (n) 6 1,0 lijnlengte (cm) 4 1,0 hoek (graden) 24 0,5 richting (graden t. o. v. 15 0,1 vorm: getallen >100 0,5 letter(s)(grepen) >1000 0,5 standaardfiguren >15 0,5 (bron: J. M. Dirken, College Informationele Ergonomie, TH Delft, afd. Industrieel .Ontwerpen, 1982) Ook zijn visuele codes in te delen naar effektiviteit om versehillen onderscheidbaar te maken. De Franse kartograaf Bertin geeft daarbij de volgende rangorde in aflopende reeks van effektiviteit: a. grootte b. helderheid (kontrast, waarde) c. struktuur d. kleur e. plaatsing (richting) f. vorm Als we deze criteria toetsen aan bijvoorbeeld het ge bruik van letters zien we dat in de eerste plaats varia- tie in grootte geschikt is om versehillen in higrarchie aan te geven. Het probleem is daarbij een reeks te kiezen, zodanig dat elke stap duidelijk onderscheid baar blijft zonder dat de uitersten van de reeks - de grootste en kleinste lettergrootte - respektievelijk onpraktisch of onleesbaar wordt. Ervaring bij beweg- wijzeringsprojekten leert dat forse stappen van steeds bijvoorbeeld 150% of zelfs 200% groter - om in grafi sche termen te blijven - niet ongebruikelijk zijn. Na grootte komt helderheid, hetgeen men bij letters zou kunnen vertalen in zwaarte zoals bijvoorbeeld van vet naar mager. Onderscheid in romein-cursief (richting) is evenals een verschil in lettertype verge- leken met helderheid minder effektief. Typografie Voor legenda's gelden veelal dezelfde regels als bij boektypografie. In analogie met de nieuwe telefoon- gidsen is het overzichtelijker de Symbolen - geschei- den door een vaste witruimte - vlak vöör de verkla- ring ervan te zetten in plaats van erachter, waarbij men vaak grote witruimtes moet 'uitpunten'. Grote reeksen kunnen beter in groepjes ingedeeld worden, liefst voorzien van een kopje. Meertaligheid komt het best tot zijn recht als elke taal in een vaste vertikale rubriekskolom geplaatst wordt met een kopje erboven dat de betreffende taal aangeeft, in plaats van bij elk symbool apart de verklaring in elke taal te geven. Ordening van gegevens waarbij rekening gehouden wordt met de leesgewoontes van links naar rechts, van boven naar beneden en van groot naar klein zou vanzelf hören te spreken, maar er zijn nog altijd voor- beelden genoeg te vinden die hiertegen zondigen zonder dat daarbij blijkt dat dit het gevolg is van aanpassing aan andersoortig zoekgedrag van de gebruikers. Uiteraard gelden voor de lay-out van de legenda ten aanzien van belettering, gebruik van lijnen, kaders, enzovoort dezelfde regels als hiervoor zijn gegeven voor de grafische parameters in de kaarten z&lf. Kleur Kleur is een van de meest veelzijdige visuele code- ringsmiddelen en ook edn van de meest effektvolle. Kleur bepaalt sterk de sfeer van de kaart en het lijkt erop dat de persoonlijke smaak en het kleurgevoel van de kaartmaker een redelijke invloed op het kleurge- bruik kunnen uitoefenen, zoals ik zodadelijk zal trachten aan te tonen. Kleurgebruik wordt ook sterk bepaald door economi- sche faktoren, zoals de hoeveelheid kleuren druk- gangen) en door de mogelijkheid af te wijken van de standaard vier kleuren zoals die gebruikelijk zijn voor kleurendrukwerk. KT 1983. IX. 1 35

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 37