In hoeverre men de omstandigheden ten eigen voordele gebruikt door bijvoorbeeld het toepassen van mengkleu- ren of met behulp van rasters toevoegen van toonwaar- den, is goed in legenda's af te lezen. Een legenda is daarom bij uitstek een toetssteen voor een juiste toe- passing van kleur in kaarten. In het algemeen geldt juist voor kleuren dat de neiging tot een teveel ervan, het nog al eens wint van de be- perkingen waaraan men de meester schijnt te herken nen. Opvallend is, dat bij het tegen elkaar vallen van kleu ren in kaarten een Sterke verbetering optreedt door gebruikmaking van contourlijnen, iets wat bijvoor beeld bij striptekenaars al sinds mensenheugenis gemeengoed is geworden. Vooral bij gerasterde of in mengkleuren opgebouwde lijnen zijn contouren eigen- lijk een noodzaak om een rafelige en onduidelijke begrenzing te camoufleren. De kunsthistorica Margaret Walch ontleedt in haar 'Color Source Book' een groot aantal historische kunst- uitingen naar gebruikte kleuren. Ik heb twee Neder- landse stadskaarten vergeleken met haar bevindingen. De Amsterdamse kaart van de Dienst Openbare Wer ken, Afdeling Landmeetkunde en Kartografie (die naar mijn persoonlijke mening de mooiste stadskaar ten van Nederland maakt) ademt een heldere, funktio- nele sfeer uit die we kennen van de Bauhaus-school met haar sterke belangstelling voor primaire heldere kleuren (Walch: Josef Albers ön Afrikaanse maskers), terwijl de Haagse kaart het meest blijkt overeen te komen met de kleuren van Wedgwood porcelein en de lithografische werken van de Franse impressionisti sche Schilder Bonnard Pictogrammen In plaats van woorden of letters is het hier en daar gebruikelijk geworden grafische Symbolen (pictogram men) te gebruiken. Het probleem op dit ogenblik is dat er teveel elkaar overlappende Systemen zijn, die vaak uit onwetendheid door elkaar heen en te pas en te onpas gebruikt wor den. Enkele bekende voorbeelden die ook hun invloed op de kartografie doen gelden zijn die van de Europese spoorwegorganisaties voor stations, wegnummer-aan- duidingssymbolen, verkeersborden, nautische bebake- ningssymbolen, luchtvaartkaartsymbolen, Symbolen op kaarten van de Topografische Dienst te Delft, Falkplan-kaartsymbolen en de Symbolen die bij vele toeristische organisaties en uitgeverijen (bijv. Michelin-gidsen) in gebruik zijn. Het is moeilijk om in deze chaos enige duidelijkheid te krijgen. Op dit ogenblik is er op initiatief van het ISO (International Standardization Organisation) de com- missie TC 145 werkzaam aan een voorstel voor inter nationale normalisatie van een aantal algemene pu- bliekssymbolen. Zij zal ook richtlijnen met betrekking tot vormgeving zoals afmetingen, lijndiktes, teken- wijze en toepassing uitgeven, enigszins vergelijkbaar met die van de groep die zieh al vele jaren bezighoudt met de normalisatie van opschriftsymbolen voor toe passing in de elektrotechniek, NEC 3C. Gezien de overstelpende vloed van pictogrammen van de afgelopen jaren is terughoudendheid geboden bij het zelf ontwerpen van weer nieuwe Symbolen en moeten de internationale (normalisatie)-ontwikkelingen scherp in het oog gehouden worden. Noot Paul Mijksenaar is als wetenschappelijk medewerker verbonden aan de Technische Hogeschool Delft, Afde ling Industrieel Ontwerpen, Groep Presentatietechnie- ken. Daarnaast is hij als senior-designer verbonden aan het ontwerpbureau Total Design te Amsterdam en houdt zieh in die funktie vooral bezig met bewegwijze- ring. Gediplomeerd kartografisch tekenaar met ruime ervaring in binnen- en buitenland zoekt passende betrekking. Reacties onder nummervan dit blad of telefonisch 033 - 80 39 95. KT 1983. IX. 1 39

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 41