SEMIOLOGIE VAN DE GRAFISCHE KONSTRUKTIE Informatie Grafische Middelen Regels van het grafisch systeem doel: Grafisch beeld gebaseerd op: I Analyse a. invariant (titel legenda) b. komponenten (aantal, lengte, volgorde) II Aard van de oorspronkelijke informatie I Gebruik van de 2 dimensies (Impositie) a. plaats b. tijd c. kwaliteit d. kwantiteit e. orde diagram (-net net kaart v symbool II Elementaire verschijnings- vorm (Implantatie): a. punt b. lijn c. gebied IV Tekst: a. elementair (titel legenda) b. toelichtend I Leesproces: a. externe identifikatie b. interne identifikatie c waameming oorspronkelijke betrekkingen II Type van vragen: III Variabelen van de 3e dimensie (Elevatie): a. grootte - kwantiteit, orde b. grijswaarde - orde c. grein - orde (volgorde) d. kleur - kwaliteit e. orientatie - kwaliteit f. vorm - kwaliteit a. elementair begrip (enkele piek) b. midden begrip (groter gebied) c. hoogste begrip) (totaalbeeld) III Funktie: (gebruik) a. vastleggen b. mededelen c. bewerken ONTWERP a. Grafische konstruktie (theoretisch deel) b. Grafische vormgeving (kreatieve deel) c. Produktie/Reproduktie (praktische deel); uitvoering van het ontwerp Tabel 1. Ontwerp van legenda en titel Het waamemen en begrijpen van de oorspronkelijke betrekkingen gaat gepaard aan een leesproces, waar- bij externe en interne identifikatie een rol speien (2). a. Externe identifikatie is het geestelijk konkretise- ren van de invariant en de komponenten. Met het lezen van de (komplete) titelbeschrijving, onafhan- kelijk van de grafische voorstelling, wordt duide- lijk wat aan tekeninginhoud kan worden verwacht door middel van woorden. b. Interne identifikatie is het in de tekening konkreti- seren van de visuele variabelen. Met het waarne- men van de legenda-Symbolen in samenhang met het grafische beeld wordt inzicht verkregen hoe de ruimtelijke patronen vorm hebben gekregen. 42 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 44