Externe identifikatie (titel) In de grafische voorstelling moet informatie gezien worden als de overdraagbare inhoud van een denkbeeld (Bertin), ontleend aan een stukje van de (geografische) werkelijkheid. Volgens de terminologie van Bertin bestaat die inhoud uit de relaties tussen een aantal komponenten en een invariant. De invariant is de begripsinhoud waarbij alle betrekkingen konstant blij- ven, ongeacht het gebruikte tekensysteem. De begripsinhoud die verschillen binnen de invariant aanduidt is het variatiebegrip, de komponent. Een komponent bestaat uit een omschrijving van elementen of kategorieen. Komponenten krijgen door middel van de grafische variabelen visueel gestalte. De titel moet het mogelijk maken op ondubbelzinnige wijze de invariant en de komponenten te identificeren. Deze externe identifikatie maakt gebruik van bij de waarnemer als bekend veronderstelde semiotiek, meestal teksten. De teksten mögen daarom geen on- bekende woorden of afkortingen bevatten, want dan faalt de externe identifikatie en wordt de inhoud ontoe- gankelijk. Verder kan worden gesteld dat de snelste identifikatie de beste is; te moeilijke woorden dienen dus te worden vermeden. Het is van groot belang dat de titel volledig is; zij dient zowel een omschrijving van de invariant als van de komponent te bevatten (4). Bijvoorbeeld: 'Bevolking van Nederland in 1980' is onvolledig. Dit moet zijn: 'Bevolkingsdichtheid in Nederland, per gemeente in 1980'. De aanduiding 'dichtheid' (aantal inwoners per km en 'per gemeen te' maken het mogelijk zieh een volledig beeld van de kaart-inhoud te verschaffen, zonder dat men het feite- lijke kaartbeeld te zien krijgt. Slechts dan is de titel volledig en is korrekte externe identifikatie mogelijk. Mocht een titel, zoals hier gedefinieerd, te lang worden, dan kan men een samenvattend kort 'opschrift' laten volgen door de invariant. Samen vormen zij de omschrijving van de kaartinhoud. Hierbij kan gebruik worden gemaakt van typografische accentuatie. Om te voorkomen dat iets definitief uit de titel en legenda wegvalt kan volgens een Schema worden gewerkt: titel legenda-omschrijving informatiekompletering opschrift invariant 1. komponent 2. komponent 3komponent bron, projektie, enz. Voorbeeld 1 Procentuele verdeling van de nederlandse beroeps- bevolking in de Sektoren Landbouw, Industrie en Diensten, per gemeente op 1 januari 1980. opschrift; Beroepsbevolking in landbouw, titel industrie en diensten. invariant: Werkenden op 1 januari 1980 in Nederland. legenda- omschrijving komponenten: - Landbouw, Industrie, Diensten, - percentages van de totale beroepsbevolking - de gemeentegrenzen. Voorbeeld 2 Procentuele aandeel van leerlingen die voor de brug- klas van christelijke Scholen werden aangemeld, per wijk in Maastricht in 1980. I opschrift: Brugklassen van het Christelijk titel Onderwijs. I invariant: Aanmeldingen van leerlingen voor de brugklas op Christelijke Scholen in Maastricht in 1980. Legenda- omschrijving of: - percentage scholieren voor de brugklas van alle Scholen. - de wijkgrenzen. - percentage scholieren voor de brugklas van de christelijke Scholen. Interne identifikatie Van elke gebruikte variabele van de derde dimensie moet in de legenda een voorbeeld en omschrijving ge- toond worden: wat wordt er gevarieerd en hoe wordt er gevarieerd. Dit gebeurt in overeenstemming met het type informatie en de oorspronkelijke betrekkingen; voor kaarten ook met de geografische komponent (schaal, lokatie). Het type informatie kan kwalitatief, absoluut kwantitatief of geordend (kwantitatief zijn). De grafische visuele variabelen van de derde dimensie bezitten dezelfde eigenschappen en worden overeen- komstig gekozen. Voorts moeten de trappen, klassen of groeperingen van de kategorieen of elementen der komponenten wor den geordend in hun juiste volgorde, indeling, enz. Het resultaat hiervan is de vorm van de legenda. Het volgende Schema kan worden gehanteerd: Opschrift titel Invariant geografische komponenten (schaal, lokatie-diagram, admini- stratieve eenheid, het gebied, e. d. legenda informatie kompletering Komponent 1. (volledig omschreven, ook wanneer dit reeds uit de titel blijkt) omschrijving der kategorieen Komponent 2. omschrijving der kategorieen Bron, auteur, toevoegingen, voetnoten, projektie, enz. Bij sommige kaarten (met name bodemkaarten) komt het voor dat de omschrijvingen van afzonderlijke kate gorieen lang en ingewikkeld zijn. In deze gevallen dient te worden gezocht naar gezamenlijke facetten die in zelfstandige groepen en kolommen kunnen wor den ingedeeld, zo mogelijk in diagram vorm. Hierbij dient uiteraard de kaartauteur te worden geraadpleegd. Het Grafische Systeem laat ook fouten to< De grafische ratio's zijn de exponenten van de ruimte- lijke betrekkingen van de werkelijkheid. Ze zijn ab- KT 1983. IX. 1 43

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 45