9 9 strakt, maar worden in hun toepassing konkreet. De ratio's geven de abstrakte eigenschappen van de oor- spronkelijke betrekkingen weer, bijvoorbeeld veel- weinig, of gelijk-verschillend. Zij hebben ook konkre te eigenschappen, die worden gevisualiseerd en uitge- drukt door de grafische middelen, bijvoorbeeld donker-licht, groen-rood, enz. Voorbeeld: De 'groen-rood' tegenstelling bevat konkre te kleuren en drukt het abstrakte begrip 'verschil' uit. Bij verandering der kleuren blijft het abstrakte begrip konstant. Tijdens het toepassen van de grafische middelen kun- nen fouten worden gemaakt omdat deze middelen kon kreet zljn: kan labiel zijn, bobbelig. - in plaats van een kaart wordt een diagram gebruikt. in plaats van een tabel wordt een kaart gebruikt. in plaats van gebieden worden puntsymbolen gebruikt (implanta- tiefouten komen overigens weinig voor). iedere visuele variabele kan in strijd met zijn eigenschappen worden toegepast. kan inkompleet zijn, maar ook te vet, te mager, enz. het grafische vlak impositie implantatie elevatie tekst Wanneer een grafische weergave wordt waargenomen als iets anders dan de uitleg in de legenda, dan liegt de grafiek. We kunnen dan spreken van een onware grafische weergave. Enkele voorbeelden verduidelijken een en ander. uitleg legenda: boomgaard waameming: enkele boom uitleg legenda: conifeer waameming: loofboom uitleg legenda: huis waameming: boom Fig. 5. Aantal inwoners x 1000 (uit: Graphische Semiologie) symbool is te konkreet Fig. 5. Een stip stelt 2000 inwoners voor (uit: Graphische Semiologie) 12 26 uitleg legenda: huis waameming: driehoek abstrakte voorstel- ling, geen moeite tot begrip uitleg legenda: bevolking/dichte bevolking (geordend) waameming: verschillende kwaliteiten uitleg legenda: verschillende kwantiteiten waameming: gelijke kwantiteiten Door middel van de legenda kunnen de oorspronkelijke betrekkingen wel worden begrepen, maar niet worden waargenomen als grafisch beeld. Dit soort voorstel- lingen zijn zinloos. Nog twee voorbeelden. In figuur 5 is de oorspronkelijke relatie absolute kwantiteit. Het eerste kaartje geeft geen korrekt verspreidingsbeeld omdat hier orde is toegepast I unter HHD 18-22 22-26 Egg) 26-30 über 30 Fig. 6. Aantal jaarlijkse ongevallen per 1000 (uit: Graphische Semiologie) Einwohner (in 1000) 44 KT 1983. IX.

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 46