OEFENING Aansluitend aan de lezing van de heer Karssen werd de d een kaart 1:100. 000 die het winderosiegevaar in Dongola In het gebied Dongola in Soedan zijn in 1980 onder- zoekingen verricht naar verplaatsingen van zandbodems onder invloed van de wind. Daar waar zand verdwijnt is sprake van erosie, daar waar zand wordt neergelegd is sprake van afzetting. Naast het opmeten van de feitelijke erosie en feitelijke afzetting zijn schattingen gemaakt van de resterende zandverplaatsingen die nog kunnen worden verwacht: potentigle erosie en potentiele afzetting. Het gebied werd verdeeld in eenheden met min of meer uniforme eigenschappen ten aanzien van erosie of afzettings- voorkomens. De verzamelde gegevens werden als volgt in een kaart weergegeven: Feitelijke erosie en afzetting Hiervoor werd kleur gebruikt: a. gradaties in geel geven de feitelijke afzettingen aan. De volgende klassen werden onderscheiden: zeer veel, veel, middelmatig, weinig. b. gradaties in blauw geven de feitelijke erosie aan. De volgende klassen werden onderscheiden: zeer veel, veel, middelmatig, weinig. c. wanneer erosie en afzetting in evenwicht zijn werd dit getoond in een grijze tint. PotentiSle erosie en afzetting Hiervoor werden rasterstrukturen in rood en blauw toegepast (Over de eerder genoemde kleuren heen): a. gradaties in rood: de potentiele afzettingen onder- verdeeld in zwak, matig, sterk. b. gradaties in blauw: de potentiele erosie onderver- deeld in zwak, matig, sterk. c. wanneer de potentiele erosie en afzetting afwezig zijn, of in zeer lichte mate aanwezig, werd geen struktuurraster aangebracht. Bij zonderheden Uit het voorgaande möge zijn gebleken dat zieh een aantal kombinaties kunnen voordoen: feitelijke erosie potentiele erosie feitelijke afzetting potentigle afzetting feitelijke erosie potentiele afzetting feitelijke afzetting potentiele erosie Een aantal kombinaties zijn onmogelijk of komen niet voor. Er werd in deze kaart geen potentiele afzetting aange- geven in gebieden waar feitelijke erosie plaats vindt. De hoeveelheid feitelijke erosie (of afzetting) beperkt de resterende potentiele erosie (of afzetting) als volgt: - bij veel en zeer veel feitelijke erosie (of afzetting) komt potentiele erosie (of afzetting) alleen in zeer lichte mate voor of is afwezig; - bij middelmatige feitelijke erosie (of afzetting) komt potentiele erosie (of afzetting) voor als matig, zwak, in zeer lichte mate of is afwezig; - wanneer feitelijke erosie en feitelijke afzetting in evenwicht zijn komen alle gradaties van potentiele erosie en potentiele afzetting voor. Daar waar feitelijke afzetting plaats vindt komen in de kaart alle gradaties van potentigle erosie voor. 46 eelnemers gevraagd een legenda samen te stellen voor in Soedan weergeeft. Totale zandverp1aatsing In de oppervlaktesymbolen, zoals hiervoor omsehre- ven, werden steeds de erosie en de afzetting als het wäre van elkaar afgetrokken, waardoor alleen het eind- resultaat van de zandverplaatsing zichtbaar werd. Om nu te laten zien en te benadrukken wat zieh afspeelt aan totale verplaatsing werd aan elke eenheid een pijl toegevoegd. De lengterichting van de pijl geeft in 5 lengtes de totale zandverplaatsing aan: zeer veel, veel, middelmatig, weinig, afwezig. De breedte van de pijl geeft in 5 diktes de potentiele zandverplaatsing aan: zeer veel, veel, middelmatig, weinig, afwezig. Wanneer beide aspekten afwezig zijn blijft in de kaart een pijl achterwege. Alle pijlen staan in dezelfde orientatie, die van de in dit gebied sterk overheersende windrichting: Noord- Noord-Oost. Diagram Teneinde een en ander te verduidelijken kan in een diagram worden aangeduid hoe de zandverplaatsing binnen een eenheid in zijn werk gaat. De volgende faktoren speien hierbij een rol: a. er kan zand worden afgezet. b. er kan zand worden afgevoerd (erosie) c. afzetting en afvoer kunnen elkaar opheffen (geheel of gedeeltelijk) d. er kan binnen de eenheid zandverplaatsing zijn (hier zijn geen gegevens over) e. zand kan alleen passeren. Opgave Hoe zou u voor deze kaart de legenda formuleren, indelen en vormgeven? Hoe zou het diagram eruit kunnen zien? (Probeert u in eerste instantie het eerste deel, de feitelijke en potentiele erosie en afzetting te behande- len. KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 48