Ruimtelijk ordenen met kleuren en tekens R. van der Schans Op 1 mei 1982 stond er een advertentie in de krant van Neckermann (in postorders, reizen en prefab- woningen) met de volgende inhoud: "Waarom zoeken tot u 'n leuk huis vindt? Wij bouwen het direct zoals u wilt. Het huis van uw dromen hoeft geen luchtkasteel te blijven. Als u wilt, Staat het binnen 3 weken klaar. Op het plekje dat u mooi vindt. We weten allemaal dat dit niet zomaar kan. Er staan wetten in de weg en praktische bezwaren. Wanneer je zo maar aan het bouwen slaat komt er waarschijnlijk iemand van bouw- en woningtoezicht langsfietsen om u erop te wijzen dat u in overtreding bent. "Dat kunt u nu wel beweren, meneer, maar waar baseert u dat op?" En dan bestaat de kans, dat de dienstdoende ambtenaar je een bestemmingsplan toont, op grond waarvan het verboden is op het perceel, waarvan je voor veel geld eigenaar bent geworden, het huis van je dromen te bouwen. Zelfs wanneer je een bouwver- gunning zou hebben aangevraagd, zou die zijn gewei- gerd. Het bestemmingsplan is een van de belangrijkste juri dische instrumenten van de overheid die beperkingen opleggen aan het vrije genot van de grond. Het plan bindt niet alleen de burgers, maar ook de overheid, zoals de gemeente Eindhoven moest ervaren toen ze een weg wilde verbreden ten koste van de groenstrook die er naast lag (1). Met het bestemmingsplan wordt ruimtelijke ordening bedreven, volgens een auteur over bestemmingsplan- nen de 'overheidsbemoeiing met het gebruik van de grond ten behoeve van de menselijke welvaart en het menselijk geluk' (2). Of de zojuist ten tonele gevoerde eigenaar het hier mee eens is valt te betwijfelen; zeker is wel dat het bestemmingsplan het enige binden de instrument van de ruimtelijke ordening is. Andere plannen, zoals streekplannen die door de provincies worden opgesteld, en structuurplannen die net als bestemmingsplannen door de gemeente zijn gemaakt lijken wat meer op partijprogramma's: ze scheppen alleen morele verplichtingen voor degenen die ze op- stellen, maar je kunt geen schadevergoeding vragen wanneer deze verplichtingen niet worden nagekomen. Aan deze plannen zal ik nu geen aandacht besteden; ik zal me beperken tot het bestemmingsplan. Dat het bestemmingsplan een algemeen bindend karak- ter heeft stelt natuurlijk wel eisen aan vorm en inhoud van dat document. Deze worden behandeld, met de nadruk op de grafische aspecten. Eerst komt de vraag aan de orde wat een bestemmingsplan is en hoe het in elkaar zit. Daama zal de inhoud en de vorm van de plankaart besproken worden. Vervolgens kom ik op het onderwerp van de studiedagen: de legenda, waarbij ook een uitstapje naar het buitenland wordt KT 1983. IX. 1 ondernomen. Dan wil ik nog iets zeggen over beeld- vorming door bestemmingsplankaarten, en tenslotte zal ik nog enkele samenvattende opmerkingen maken ter discussie. Wat is een bestemmingsplan? Het bestemmingsplan is een juridisch stuk, dus het zal wel ergens in een wet worden genoemd en beschre- ven (3). In dit geval is de Wet op de Ruimtelijke Orde ning van toepassing, en wel in het bijzonder art. 10: "Art. 10. 1. Voor het gebied van de gemeente, dat niet tot een bebouwde kom behoort, stelt de gemeente- raad een bestemmingsplan vast, waarbij, voor zover dit ten behoeve van een goede ruimtelijke ordening nodig is, de bestemming van de in het plan begrepen grond wordt aangewezen en zo nodig, in verband met de bestemming, voorschriften worden gegeven om- trent het gebruik van de in het plan begrepen grond en de zieh daarop bevindende opstallen. Deze voorschrif ten mögen slechts om dringende redenen een beper- king van het meest doelmatige gebruik inhouden en mögen geen eisen bevatten met betrekking tot de struetuur van agrarische bedrijven. Onder grond wordt water mede begrepen. Centraal in dit artikel Staat het begrip 'bestemming' Dit wordt niet in de wet gedefiniSerd, maar in het Besluit op de Ruimtelijke Ordening (BRO), ook in art. 10: "Art. 10.3. De bestemming omschrijft de doeleinden, waarvoor de in het bestemmingsplan begrepen grond met het oog op een goede ruimtelijke ontwikkeling van de gemeente mag worden gebruikt. Wat verdergaand is een definitie van de eerdergenoem- de auteur over bestemmingsplannen (4): 47

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 49