EXEMPLE B: chemincmcnt pietonnier LES OBJECTIFS Crtotion d"un cheminemenl pilion nier l'initrieur d un sccteur ZC relianl deux poinls d*lermin«s A el B 5m. mP m"Mma Z Exemple cfarrrf'nagement possiblc TRADUCTION R£GLEMENTAIRE les choix de reglementation et leurs degres de precision expression graphique expression £crite Fig. 7. Regeling van een voetpad in een Plan d'Amönagement de Zone. zij zijn de scheppers van het plan dat op de kaart ge stalte krijgt; zij zijn ten slotte degenen die de bedoe- lingen van het plan het beste kunnen weergeven. Al thans dat denken ze. Maar wat vinden de juristen er van en de onderzoekers, en alle anderen, die naar beste weten en kunnen aan een plan hebben meegewerkt? En als dat plan eenmaal op het gemeentehuis ligt, wat vindt de schüchtere burger er dan van, voor wie dat werk allemaal is gedaan Laten we eerst eens stil staan bij de functie van de be- stemmingsplankaart. Mr M. P. M. Schaaper, lid van de werkgroep, heeft deze functie als volgt omschreven: "De plankaart heeft als primaire functie de aanwijzing van de bestemming van de in het plan begrepen grond. Maar ook is de kaart, naast de verbale, artikelsgewij- ze geformuleerde voor Schriften, de grafische uitdruk- king van de gebruiksregeling. De kaart is ook zelf drager van de voorschriften. Niet genoeg kan worden benadrukt, dat een bestemmingsplan, dus ook de kaart, een administratief-rechtelijk stuk is. Zie daar een nüchtere formulering. Niks ontwerp, niks vorm, niks uitdrukkingen die vele stedebouwkundigen zo graag in de mond nemen. De plankaart is dus niet primair een visueel middel om een gewenst ruimtelijk beeld op te roepen. En de meesten weten dat ook wel. Einde citaat. Direct daarop volgt er een reeks aanha- lingen uit brieven, waarin termen Valien als 'eigen gezicht, goede gemotiveerdheid, creativiteit, arbeids- vreugde'. Ik zal verder niet uit het artikel van Van den Berg eiteren, u moet het zelf maar eens lezen. Hij veegt naar mijn mening op overtuigende wijze de vloer aan met de voorstanders van vrije expressie op be- stemmingsplankaarten (wat nog iets anders is dan een betoog tegen vrije expressie in de planning in het alge- meen, of voor uniformering, of voor uniformering op de manier die door de werkgroep is voorgesteld!). Van Kampen zegt: "De plankaart is en blijft een visu eel hulpmiddel om een ruimtelijk beeld op te roepen. Van den Berg stelt daarentegen: "De plankaart is dus niet primair een visueel hulpmiddel om een gewenst ruimtelijk beeld op te roepen. Zijn ze het nu niet eens of zouden ze elk wat anders bedoelen met 'ruimtelijk beeld'? Ik denk allebei. Van Kampen redeneert niet zozeer als burger, die gemte- resseerd is in de publiekrechtelijke rechtstoestand van zijn pereeel, maar als RPD-ambtenaar of mis- schien wel als belangstellend burger, die iets wil weten over de toekomstige ruimtelijke spreiding en samenhang van funeties. Het gaat hem om het 'ruimte lijk beeld' van abstracte, getalsmatige of verbale, zaken. Van den Berg bedoelt als stedebouwkundige- architect met 'ruimtelijk beeld' daarentegen de stede- bouwkundig-architectonische vorm. Zie figuur 8. En hij heeft volkomen gelijk, want je kan en mag in de plankaart niet op een beeidende wijze de toekomsti ge ruimtelijke vorm vastleggen, omdat je op geen enkele wijze juridisch kunt garanderen dat het stede- lijk of 'natuurlijk' landschap er zo uit gaat zien als maquettes, isometrieen, fotomontages, enz. sugge- reren. Het mag allemaal in de toelichting, maar het heeft geen rechtskracht. Een bestemmingsplan kan niet ruimtelijk beeidend zijn, omdat het slechts de randvoorwaarden voor de ruimtelijke ontwikkeling mag aangeven, en niet meer dan dat. 54 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 56