ruimtelijk beeld 1 Fig. 8. Twee betekenissen van 'ruimtelijk beeld' Wat dit betreft vind ik enkele brochures uit Leiden, bestemd voor inspraak bij verschillende stadsvernieu- wingsprojecten, voortreffelijk. De brochure 'Bestem- mingsplan Verversbuurt: elk blok een eigen kleur bijvoorbeeld bevat, naast een goede uitleg van de functie van een bestemmingsplan en een toelichting van wat er allemaal mogelijk is, een goed leesbare verkleining van de plankaart, in kleuren uitgevoerd. Verder geön plaatjes van hoe mooi het allemaal zou kunnen worden. Bestaan er in Nederland kennelijk tot in de hoogste regionen nog misverstanden over de functie van de plankaart, in de mij bekende Franse en Duitse litera- tuur wordt er wfel duidelijk onderscheiden tussen het juridische bestemmingsplan en de meer beeidende stedebouwkundige ontwerptekening. Er bestaat zelfs een Duits boek over: 'Gestaltung und Recht der Bebau ung' (Vormgeving en recht tot bebouwing), waarin met tekst en tekeningen alles duidelijk uit de doeken wordt gedaan (29) Erg interessant is ook een Zweeds boek over het be treffende onderwerp: 'Äskädlig planredovisning' van Örjan Wikforss (30). 'Duidelijke planverantwoording. Over de beeidende voorstelling in de ruimtelijke planning. De Engelse samenvatting in dit boek geeft als vertaling van de titel 'Clear plan presentation', maar uit het gedeelte van de tekst dat ik met behulp van woordenboek en grammatica in bar Nederlands heb weten om te zetten, blijkt, dat Wikforss met 'redovisning' toch iets anders bedoelt dan het eenzijdig aan het publiek presenteren van mooie, door een gra fische communicatiedeskundige opgestelde, beeidende tekeningen. Het gaat hem om een tweerichtingsver- keer tussen de planners en de burgers, ook tijdens het planningsproces, waarbij er niet veel tijd is om alles mooi af te werken. Dat spreekt me erg aan, maar ik heb nog niet in het, zeer fraai geTllustreerde, boek kunnen ontdekken hoe hij dit idee verder uitwerkt. Terug naar de legenda Maar nu ben ik een beetje afgedwaald van het onder werp: legenda's van plankaarten. Ik moet nu tot een afronding zien te komen. Aan de vormgeving van structuurplankaarten en streekplankaarten heb ik maar geen aandacht besteed, omdat die een beetje buiten mijn gezichtsveld liggen. Als pianologisch geo- deet ben ik hoofdzakelijk geTnteresseerd in het huisje- boompje-beestje-niveau, schaal 1:5000 en groter. Daar valt ook voor kartografen naar mijn idee nog heel wat uit te zoeken. Ik denk daarbij aan allerlei inventa- risatie- en analysekaarten, een onderwerp waar de Werkgroep Kleuren en Tekens nu op studeert en waar ik ook mijn steentje aan bijdraag. "De legenda is een alfabet. Laat ik deze uitspraak van een onbekende Franse meneer als thema kiezen ter af- sluiting. Bij het ontwerpen van een alfabet moet de typograaf rekening houden met allerlei factoren: de talloze com- binaties waarin de letters kunnen voorkomen, de be- perkingen van de machine die de letter moet gieten of, tegenwoordig steeds meer, fotografisch moet afbeel- den, de kwaliteit van het papier, de omstandigheden waaronder de lezer de letters moet waarnemen. Zo ook bij het ontwerpen van legenda's voor bestem- mingsplankaarten. Er moet rekening worden gehouden met de juridisch belangrijke ondergrond. De bestem- mingen en andere aanduidingen komen voor in steeds wisselende combinaties, steeds vaker zelfs over el- kaar heen. Het zou prettig zijn, wanneer ook marges in de ligging of in de functie goed zouden kunnen wor den weergegeven in de kaart. Nu zijn deze slechts uit de voorschriften op te maken. De tekenaars moeten ook zonder veel Problemen en kosten de kaart kunnen maken (zonder vrije expressie, het is niet anders). Tenslotte moeten de ambtenaren en de burgers er goed mee uit de voeten kunnen, zonder dat er misverstan den ontstaan. AI dit soort zaken moet een legenda, en zeker een ge- uniformeerde, kunnen overleven. Geen gemakkelijke zaak. Maar dat is het opstellen van een bestemmings plan ook niet, omdat het plan moet kunnen overleven in een context waar een heleboel mensen er maar wat graag onderuit willen, bijvoorbeeld om het huis van hun dromen te bouwen op het plekje dat zij mooi vinden. KT 1983. IX. 1 55

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 57