Uniforme aanduidingen op bestemmingsplankaarten N. Speibrink Wat kan een grafisch vormgever kartografen nog verteilen over kartografie. Om deze vraag, althans gedeelte- lijk, te kunnen beantwoorden wil ilc den aspect uit mijn vakgebied toelichten om daama wat dieper in te kunnen gaan op het voorstel tot uniformering waaraan ik, als grafisch vormgever, een beperkte bijdrage heb geleverd. Beeldmiddelen De grafisch vormgever heeft als achtergrond een trai- ning en ervaring op het gebied van het met beeidende middelen overbrengen van ideeen. Als intermediair probeert de vormgever de beeldmiddelen zo te kiezen en te struktureren dat zijafgestemd op een bepaalde reproduktietechniek, aansluiten bij zowel de identiteit van de auteur, diens boodschap en zijn te verwachten publiek. De werking van bedoelde beeldmiddelen kan als asso- ciatief en/of systematisch worden aangemerkt. Zonder er hier nu diep op in te gaan kunt u zieh voorstellen dat het ontwerp van een boekomslag een verzameling van vooral associatieve beeldmiddelen kan zijn om mogelijke lezers voor de inhoud van het boek te inte- resseren terwijl de typografie van datzelfde boek een systematisch gestruktureerde samenhang van beeld middelen vormt met als voomaamste doel de eendui- dige overdracht van de ideeen van de auteur. Anders on! kan ook, doch komt minder voor. Typografie is een toepassing van de gekodeerde vorm van taal, het schritt. Schrift is een zeer geperfectio- neerd systeem met heel preciese regels en afspraken. Leren lezen en schrijven is een langdurig en moei- zaam proces waar bijna iedereen in onze cultuur mee te maken krijgt. Eenmaal geleerd echter stelt het ons in staat om uit de kombinaties van lettertekens snel woorden te herkennen. De toepassing van een zekere overtolligheid van informatie die geschreven taal ken merkt, kan eventuele interpretatie-verschillen onder- vangen. De doelmatigheid van lettertypen voor het overbrengen van ideeen is minder afhankelijk van de vormen van de individuele lettertekens dan van de mogelijkheden die het type biedt tot woordbeeldvor- ming. Het leren lezen van zeer verschillende schrift- soorten welke men nog nooit eerder gezien heeft gaat dan ook vaak zeer snel (1). Als, bij alle vereiste systematiek en streven naar doelmatigheid, het typografische resultaat onmisken- bare esthetische kwaliteiten vertoont is dat niet ver- wonderlijk. Het betreft hier een funktionele schoon- heid ontstaan uit weloverwogen keuze van beschikbare middelen die perfekt is afgestemd op de te gebruiken techniek. De hier beschreven aspecten van typografie zijn wel- licht van belang voor het in de inleiding bedoelde voorstel tot uniformering. De b e s tem m ing sp 1 ank aa rt Binnen het veld van de kartografie moet men bedoelde kaarten beschouwen als produkten met een zeer speci- fiek doel en, ondanks alle goede voomemens, voor een beperkt publiek. Het betreft in overgrote meerder- heid manuscriptkaarten die niet worden vervaardigd om te worden gereprodueeerd in een oplage van meer dan enkele exemplaren. Het bestaansrecht van de bestemmingsplankaart is ontleend aan wetgeving en reglementering op het ge bied van de Ruimtelijke Ordening. De plankaart heeft als primaire funktie het eenduidig aanwijzen van de bestemming van de in het plan begrepen grond. Tevens is de kaart naast de verbale, artikelsgewijze geformu- leerde voorschriften, de grafische weergave van de wettelijke vast te leggen gebruiksregeling. De kaart is zelf mede drager van de voorschriften. Het feit dat zo'n manuscriptkaart een administratief- rechterlijk stuk is, stelt bepaalde eisen ten aanzien van de uitvoering. Deze eisen betreffen de ondergrond, het bovengenoemde aanwijzen van de bestemming en lichtechte inkleuring. Op de ondergrond dienen kadas- trale grenzen, sectie en nummer van bepaalde perce- len te worden aangegeven. Verder dient topografische informatie duidelijk en eenduidig te zijn en te blijven. Bestemmingen dienen te worden genoteerd en, even- tueel later geautoriseerd te worden aangevuld of ge- wijzigd, op een manier die geen vervalsing mogelijk maakt. Tenslotte dient de kaart te worden ingekleurd. Een en ander is fraai omschreven door Van der Schans (2). KT 1983. IX. 1 57

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 59