ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ abcdefghijklmnopqrsfuvwxyz 1234567890 (;:°/0-=V~"x+) vormen van hetzelfde verschijnsel hebben we moeite met het beschrijven van de grensgebieden. Als er nu niet teveel kleuren behoeven te worden onderscheiden omzeilen we het probleem. Helderheid en verzadiging speien bij kleurpereeptie nog een rol waarop ik hier echter niet in ga (5). Differentiatie van nuancen van den kleur kunnen hoe- danigheden van deelbestemmingen accentueren zoals dat het geval is bij differentiatie van arceringen. Een rangorde naar belangrijkheid kan eveneens worden vormgegeven. De keuze en de onderlinge afstemming van nuancen binnen het kader van de per bestemmings- plan vastgestelde kleur kan door de opstellers naar behoefte worden bepaald. In het Renvooi kan de keuze worden verklaard. Codering De voorstellen betreffende uniforme coderingen zijn gebaseerd op de toepassing van de beginletter van elk van de bestemmingscategorieen. Zodoende kan een uniek herkenbare codering worden gerealiseerd op een zeer beperkte oppervlakte. De coderingen zijn: 1 W Woondoeleinden 2 M Maatschappelijke doeleinden 3 D Doeleinden detailhandel, kantoren, horeca en dienstverlening 4 B Bedrijfsdoeleinden 5 A Agrarische doeleinden 6 R Recreatieve doeleinden 7 N Doeleinden van natuur en landschap 8 V Doeleinden van verkeer en verblijf 9 Diverse bestemmingen, zonder code Binnen de categorie kan eenvoudig worden gespecifi- ceerd. De opstellers van het plan vinden hier een mo- gelijkheid om specifieke, op het plan van toepassing zijnde, coderingen onder te brengen. Specificeringen zijn bijvoorbeeld: Ww Wonen, woonwagencentrum Mo Maatschappelijke doeleinden, overheid svoor- zieningen Ai Agrarische doeleinden, intensieve veeteelt Vermelding van technische bijzonderheden kan worden gerealiseerd door codering tussen haakjes. Zulke specificeringen zijn bijvoorbeeld: Ww (12) Wonen, woonwagencentrum, 12 staanplaatsen Mo (r) Maatschappelijke doeleinden, overheid svoor- zieningen, raadhuis Ai (b) Agrarische doeleinden, intensieve veeteelt, bouwperceel. Als de oppervlakte te klein is voor het betreffende in- schrift kan de bestemmingscode worden aangepijld. Op grote vlakken kan de bestemmingscode herhaald worden op horizontaal en/of vertikaal regelmatige af- standen welke samenvallen met een positie die is afge- leid van het onderliggende stramien. Betreffende inschriften op technische tekeningen is een normblad gepubliceerd, NEN 3094/ISO. Het daarin behandelde sjabloonschrift is mede ontwikkeld om in schriften, ook bij verkleining achteraf (microfilm), leesbaar te houden. Gebruik van dit schrift wordt aan- bevolen als plankaarten voor verschillende doeleinden verkleind worden gepubliceerd. sjabloon 340-serie M ISO 3098 Fig. 1. Aangepast aan de techniek van het vervaardi- gen van technische tekeningen is het gebruik van lettertekens voor het sjabloneren van in schriften genormaliseerd. De vormen identificeren zoveel als mogelijk de lettertekens afzonderlijk terwijl het ge bruik van detail en het ontstaan van scherpe binnenhoeken tot een minimum is terugge- bracht. Arcering De voorstellen betreffende de arceringen zijn in te delen in arceringen voor bebouwde bestemmingen (be- staande uit kruislijn arceringen) en voor onbebouwde bestemmingen (bestaande uit lijn- en puntarceringen). De bedoelde arceringen worden als volgt omschreven: 1 Woondoeleinden, kruislijn, horizontaal-verticaal; 2 Maatschappelijke doeleinden, kruislijn, diagonaal- diagonaal; 3 Doeleinden detailhandel enz. kruislijn, vertikaal- diagonaal; 4 Bedrijfsdoeleinden, kruislijn, horizontaal-diago- naal; 5 Agrarische doeleinden, lijn, horizontaal of verti kaal; 6 Recreatieve doeleinden, lijn, diagonaal; 7 Doeleinden van natuur en landschap, punt. 8 Doeleinden van verkeer en verblijf, geen arcering; 9 Diverse bestemmingen, geen arcering. De arceringen kunnen door de opstellers van het plan worden gedifferentieerd. Bestemmingen binnen een bestemmingscategorie kunnen onder meer apart wor den aangeduid met een arcering met grotere maaswijd- te, de differentiatie klein-groot; met dikkere lijn, dun-dik; met dubbele lijn, enkel-dubbel. De samenhang van de arceringen wordt gewaarborgd door een, voor de gehele kaart, gelijkblijvend stra mien. Dit stramien, bestaande uit evenwijdig getrok- ken horizontale en vertikale lijnen, ligt parallel aan de zijden van de plankaart. Een aantal van de voorgestelde arceringen is tevens gebaseerd op diagonale lijnen. Deze dienen te worden geprojecteerd door de kruispunten van het bovenom- schreven stramien. De aanbevolen maaswijdte voor het stramien is 4 mm. De maaswijdte van arceringen kan gedifferentieerd worden door de eenmaal gekozen maat van het stramien te verdubbelen, te verdriedub- belen enz. De arceringen van de onbebouwde bestem mingen kan vaak worden toegepast met een zeer grote maaswijdte daar het hier grote vlakken betreft. 60 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 62