STANDAARDISERING- ORGANISATIEPROCEDURES 1° Navolging van een succesvol voorbeeld 2° Afspraken tussen individuen 3° Afspraken tussen instellingen a) zondersancties/hierarchie b) met sancties/hierarchie 4° CentraleFinanciering/Maecenas nemen. Het karakter van de standaardisatie in de 15e en 16e eeuw is er vooral een van navolging van suc- cesvolle voorbeelden. Tegen het navolgen, copieren zelfs, bestanden toen ook nog niet zoveel vooroorde- len als thans. Wat school maakt, dat nam men over. Zo zien we in de 16e en 17e eeuw Viaanderen en Hol land met hun atlaskartografie een standaard ontwikke- len welke men overal navolgde. Dat geldt ook voor de topografische standaard die in Frankrijk met de kar tering van Cassini in de 18e eeuw tot ontwikkeling kwam. Door de Napoleontische oorlogen werd die standaard over heel Europa verbreid. In onze eigen tijd zien we weer de atlaskartografie als voorbeeld van de succesvolle standaard welke men moet navol gen. In 1870 was dat de Duitse en Oostenrijkse schoolatlas die dankzij de geslaagde hoogtevoorstel- ling school maakte. In 1970 is het juist het afzien van de hoogtezones op onze basiskaarten en het in plaats daarvan weergeven van het grondgebruik, wat in de schoolatlassen de toon aangeeft. Maar het betreft hier meer voorbeelden van een bepaalde kaartstijl dan van individuele gestandaardiseerde Symbolen. Wat de Symbolen betreft wordt gezegd dat we nog niet tot standaardisering mögen overgaan, alvorens we precies weten op welke Symbolen we reageren en hoe we daarop reageren. Dat moment ligt echter nog ver van ons af. Er is veel onderzoek naar gedaan, in Wenen, in Berlijn, in Moskou en Madison, maar we zijn nog niet veel verder dan dat we weten hoe men op individuele losstaande Symbolen reageert. Wat er ge beult als we ze tot een kaart combineren ontgaat ons nog. Maar of dat nu ook moet betekenen dat we moeten wachten totdat men ook dat onderzocht heeft, is de vraag. Beter lijkt het om alvast procedures te ontwik- kelen om Symbolen te standaardiseren. Wanneer we eenmaal zo ver zijn dat we de juiste Symbolen hebben gevonden, dan zullen we met die procedures in Staat zijn die Symbolen ook snel overal in te voeren. Er zijn tientallen pogingen gedaan om kaartsymbolen en Signaturen te standaardiseren. Het eerste voorstel van de NIROV Staat zeker niet alleen. Wanneer men constateert dat de meeste van die pogingen geen suc- ces zijn geworden, dan is de belangrijkste oorzaak daarvoor waarschijnlijk de gebezigde organisatie- structuur. Een indeling in verschillende soorten orga- nisatiestructuren is daarom van belang (zie figuur 2). Fig. 2. Mogelijke organisatiestructuren bij automatisering Organisatiestructuren Men kan de mogelijke organisatievormen onderverde- len in de hierboven behandelde (het navolgen van een succesvol voorbeeld), het daarnaast maken van afspra ken door individuen en door instellingen, en tenslotte het volgen van dezelfde norm omdat daarvoor door een geldschieter of maecenas betaald wordt. Deze organi satievormen verschillen vooral in de mate van steun die men heeft aan het thuisfront wanneer men derge- lijke afspraken maakt, en de aard van de sancties die kunnen worden toegepast wanneer de afspraken door individuen of instellingen niet worden nagevolgd. In het eerste geval, het navolgen van een succesvol voorbeeld, is er geen sprake van steun of sancties. Men neemt alleen iets van elkaar over omdat men hoopt even succesvol te zijn als de maker van het oor- spronkelijke produkt. De Internationale Geografische Unie toont vele voorbeelden van het tweede geval: individuen die afspraken maken en zieh daar vervolgen niet aan houden. In het kader van de Commissie voor nationale atlassen zijn voor bijna alle soorten kaarten in nationale atlassen stand aard-legenda's ontwikkeld, zonder dat die ooit zijn opgevolgd. Betreft het afspra ken tussen instellingen, dan is het belangrijk wat men zieh voorneemt te doen met de gevallen die niet aan de standaard beantwoorden. In 1891 werd in Bern door deelnemers aan een inter- nationaal geografencongres overeengekomen dat men een internationale wereldkaart op de schaal 1:1 mil- joen zou gaan uitbrengen. Er werden afspraken over de uitvoering gemaakt, en wie zieh daar niet geheel aan hield mocht het predicaat 'International Map of the World on the Millionth Scale', in het Engels of Frans, niet op de geprodueeerde kaarten afdrukken. Het heeft de partieiperende landen er niet van weer- houden om met afwijkende kleuren, wijze van hoogte- voorstelling of bladuitsnedes te komen. Bij de Karta Mira, eveneens een kartering van de hele wereld op relatief grote schaal, is er nauwelijks sprake van in dividuele verschillen tussen de bladen die in de ver schillende Oosteuropese landen uitkomen. Blijkbaar is men er daar in geslaagd een straffere organisatie- vorm te cregren. De mogelijke sancties speien wel een rol bij, bij voor beeld, de ICAO, de Internationale Civiele Luchtvaart Organisatie. Het is daar voor de veiligheid enorm belangrijk dat procedures zoals de navigatie, het aan- roepen van vliegtuigen, het landen, of het doorgeven van meteorologische informatie, gestandaardiseerd worden om vergissingen uit te sluiten. Wanneer aan- bevelingen worden aangenomen om bestaande procedu res (zoals ook het weergeven van informatie in kaar ten) te wijzigen, dan zijn alle lidstaten, die van te voren al in een inspraakronde hebben kunnen deelne- men, verplicht om binnen 3 maanden hun mening erover te geven. Is tweederde van de leden het ermee eens, dan zijn de leden verplicht om, weer binnen 3 maanden de nieuwe voorschriften toe te passen. De ICAO publiceert regelmatig welke landen welke stan- daardprocedures nog niet hebben opgevolgd, zodat piloten precies weten in welke landen nog met afwij kende voorschriften wordt gewerkt. En deze rappor- tage schijnt effect te hebben. In Nederland biedt de ANW een voorbeeld van instel lingen, die samen afspraken maken over de standaardi 64 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 66