nodig is om dit terrein te kunnen betreden. Door mid- del van de keuze van kleuren en tekens is geprobeerd de kaartgebruiker te helpen. Zo is vrijwel alles wat met ontsluiting te maken heeft rood afgebeeld, alle waterbeheersing blauw, natuurgeel, landschap groen en recreatie zwart. Dwars daarop Staat de systema- tiek dat alles wat te handhaven is vol (gekleurd of getrokken) wordt, terwijl alles wat te verbeteren en aan te leggen is onderbroken of open wordt weerge- geven. Voor diegenen die vaak met de landinrichtingskaarten werken en ze dus kennen en herkennen, blijkt dit een bevredigende oplossing te zijn. Zij, die er voor het eerst mee geconfronteerd worden, blijken grote moei- lijkheden te hebben met het doorgronden van deze systematiek. Dit wordt ongetwijfeld gedeeltelijk ver- oorzaakt door het ontbreken van duidelijke 'handvaten' voor de systematiek in de legenda. Bij meer ervaren kaartgebruikers zou een matrix het meest verduide- lijken. Verwacht wordt dat zo'n matrix met twee in gangen bij een grote groep onervaren gebruikers van deze kaart niet zal aanslaan (dit is overigens niet onderzocht!). Maar ook op andere manieren kan de systematiek visueel verduidelijkt worden door meer structuur in de legenda aan te brengen. Gedacht wordt aan het gebruik van tussenkopjes, verschillende corpsgroottes en lettertypen, nummering, plaatsing van legenda-teksten en wit hiertussen enz. Teneinde hiervoor zoveel mogelijk suggesties te ver- krijgen werd aan de deelnemers van de NVK-studie- dagen 1982 gevraagd een oefening met de legenda van de landinrichtingskaarten uit te voeren. Aanpassingen in de legenda n a.v. de oefening Zoals hiervoor reeds is gezegd was het doel van de oefening te komen tot meer structuur in de legenda om de kaartgebruikers een beter handvat of een betere sleutel te geven tot het begrip van de gehanteerde systematiek. De deelnemers ontvingen hiertoe een lijst van 51 legenda-eenheden met het verzoek deze te sorteren en te groeperen. Wanneer een logische inde- ling was gevonden moest deze ook worden uitgevoerd, waarbij de indeling gevisualiseerd moest worden Opdracht 1: a. Breng structuur aan in deze lijst van dementen die in een landinrichtingsplan voorkomen (sorteren-groeperen). b. Teken/schrijf de legenda, tekst. Geef hierbij aan hoe de aangebrachte structuur d. m. v. keuze belettering/plaats teksten en/of wit, nummering aan de kaartlezer verduidelijkt kan worden. 1 te verbeteren onverharde weg 27 te handhaven onverharde weg van recreatief 2 te handhaven plattelandsweg type 5 belang 3 duiker 28 te verbeteren plattelandsweg type 4 4 boerderijbouwplaats 29 te handhaven waterloop 5 te handhaven plattelandsweg type 4 30 te handhaven boom 6 aan te brengen boom 31 te ontwikkelen natuurterrein II 7 te verbeteren waterloop 32 aan te leggen plattelandsweg type 5 8 te verbeteren recreatiepad 33 afsluitbare duiker 9 gemaal 34 te verbeteren plattelandsweg type 3 10 te verbeteren plattelandsweg type 5 35 aan te leggen plattelandsweg type 4 11 te ontwikkelen natuurterrein I 36 aan te leggen fietspad 12 te handhaven houtwal 37 aan te brengen houtwal 13 kade 38 aan te leggen waterloop 14 door derden te verbeteren weg 39 te handhaven bos 15 beweegbare stuw 40 te handhaven onverharde weg 16 gebied met aangepast landschapsplan 41 te handhaven recreatiepad 17 aan te brengen bos 42 stuw 18 aan te leggen plattelandsweg type 3 43 te handhaven natuurterrein 19 te handhaven plattelandsweg type 2 44 te handhaven plattelandsweg type 3 20 te handhaven fietspad 45 te verbeteren plattelandsweg type 2 21 te handhaven brug 46 steil rand 22 aan te leggen brug 47 te handhaven planweg 23 waterloop van recreatief belang 48 aan te leggen parkeerplaats 24 visplaats 49 te verbeteren fietspad 25 te handhaven archeologisch gebied 50 aan te leggen plattelandsweg type 2 26 aan te leggen recreatiepad 51 te handhaven hoofdstructuurlijn KT 1983. IX. 1 71

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 73