d. m. v. tussenkopjes/nummering/gebruik van diverse lettertypes en lettergroottes/gebruik van witte delen in de legenda enz. De opdracht bleek omvangrijker dan was verwacht. De deelnemers hadden geruime tijd nodig om enig inzicht te krijgen in de inhoud van de 51 legenda-elementen, die voor iedere landinrichter dagelijkse kost is. Het geeft te denken dat een aantal termen op de lijst door de deelnemers niet begrepen werd zoals planweg, hoofdstructuurlijn en steilrand. Als de begrippen voor hen onduidelijk zijn moet gevreesd worden dat ook de echte gebruikers van de kaart er moeite mee hebben. Dit bezwaar wordt gedeeltelijk ondervangen omdat de echte gebruikers op voorlichtingsbijeenkomsten nadere toelichting op de kaart krijgen en bovendien meer over de planonderdelen kunnen lezen in het rapport, waar de kaart bij hoort. Maar waar het mogelijk is eenvou- diger en duidelijker termen op de kaart te gebruiken, zal dit in de toekomst zeker gedaan worden. Het aanbrengen van een systematiek wordt ook bemoei- lijkt door het naast elkaar voorkomen van termen die hetzelfde betekenen, maar net even anders verwoord zijn. Zo is 'te handhaven' gelijk aan 'bestaande', 'te verbeteren' gelijk aan 'te ontwikkelen' en 'aan te leg- gen' gelijk aan 'aan te brengen'. Deze onduidelijkhe- den zijn niet helemaal weg te nemen. Een nieuwe weg kun je niet aanbrengen, nieuwe bomen niet aanleggen. Door de deelnemers werden twee hoofdingangen gevon- den, enerzijds een indeling naar functie: ontsluiting - waterbeheersing - natuur - landschap - recreatie (soms tot 3 klassen beperkt, soms tot 7 klassen uit- gesponnen), en anderzijds een indeling naar actie: te handhaven - te verbeteren - aan te leggen. Als tweede of derde ingang werd daarnaast gekozen voor een kartografische indeling, nl. punt-, lijn- en vlakelementen. Lang niet altijd werd de gekozen ingang consequent ge- volgd; waar men vastliep was het erg verleidelijk over te stappen naar een ander systeem. Ruim de helft van degenen die de oefening inleverden kozen voor de matrixvorm om de gevonden systema tiek te visualiseren. te te aan te handhaven verbeteren leggen Wegelementen Waterelementen Natuurelementen enz. Gezien mijn angst dat de kaartgebruikers hiermee niet kunnen werken, is deze oplossing niet overgeno- men. Wanneer een opdracht gaat over visualiseren is het moeilijk de resultaten ervan in woorden weer te geven. Dat de oefening resultaten heeft gehad voor het uiter- lijk van de legenda van de landinrichtingskaarten möge blijken uit het als bij läge bijgevoegde voorbeeld van de ruilverkaveling Hoeksche Waard Oost. Degenen die op de studiedagen aan de oefening hebben deelge- nomen zullen hun ideeen ongetwijfeld hierop terug- vinden. Hoewel hiermee een nieuwe weg is ingeslagen bij het vormgeven van de legenda, realiseer ik mij dat aan de kaarten nog andere fouten kleven. Zo is op het bijgevoegde voorbeeld een bepaalde legenda-een- heid door de verkeerde combinatie van raster met groen veel te licht en daardoor onleesbaar geworden. Hopelijk zal de kaart met deze nieuwe legenda zijn voorlichtende functie over het ruilverkavelingsplan nog beter dan voorheen kunnen vervullen. No ot Mw. drs. W. Hoogendoom-Beks is werkzaam bij de Landinrichtingsdienst van het Ministerie van Land- bouw en Visserij als Hoofd van de afdeling Kartogra- fie. De bij dit artikel behorende kaart van de ruilver kaveling Hoeksche Waard Oost werd getekend door W. Marchai. 72 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 74