Legenda en stramien van de atlas van Nederland N.J. Bakker De tweede uitgave van de Atlas van Nederland zal, naar het zieh laat aanzien, in de periode 1984 - 1987 op de markt komen. De eerste uitgave van de 'monumentale' atlas is in 1977 gereed gekomen en nadien aangevuld met een Supplement, waarvan de laatste aflevering begin 1981 verscheen. Op dit moment zijn de voorbereidingen van de tweede uitgave in volle gang. Vanzelfsprekend vraagt het onderwerp 'Legenda' daarbij regelmatig de aan- dacht. Enkele speeifieke Problemen die zieh hierbij voordoen zullen hier worden toegelicht. Alvorens daarop in te gaan eerst in het kort een stukje geschiedenis en een blik op de eerste uitgave van de Atlas van Nederland. Daama komen het doel en de inhoud van de tweede uitgave van de atlas aan de orde en enkele aspeeten die van bijzonder belang zijn voor de legenda's in de kaarten, nl. de opbouw en de vormgeving van de atlas. De behandeling van de legenda zelf valt uiteen in de plaatsing, de inhoud en het schrift van de legenda. Even terug in de tijd De Atlas van Nederland komt tot stand door het initia- tief van de Stichting Wetenschappelijke Atlas van Nederland. Deze stichting werd opgerieht in 1951 en heeft onder meer tot doel: de bevordering van de uit gave en zonodig het uitgeven van een wetenschappelijke Atlas van Nederland. Ze heeft daartoe een redactiecommissie en een karto- grafisch bureau ingesteld. De redactiecommissie houdt zieh bezig met de inhoud, het Atlasbureau draagt de zorg voor de verwerking van de kaarten tot drukklare eindfilms. De Topografische Dienst ver- zorgt de reproduktie en de Staatsuitgeverij de verkoop van de kaarten. De eerste kaartbladen versehenen in 1963, de laatste (van het Supplement) in 1981. AI in 1972, en misschien wel eerder, begon men te denken aan een tweede uitgave van de atlas. De in 1976 door het bestuur van de stichting ingestelde 'Werkgroep Tweede Uitgave Atlas van Nederland' heeft de contouren geschetst van de nieuwe uitgave. De nieuwe atlas De nieuwe atlas wijkt op een groot aantal punten af van de bestaande Atlas van Nederland. Bij de overweging een nieuwe atlas samen te stellen is de eerste vraag die beantwoord moet worden: voor wie maak je de atlas, met andere woorden wat is de doelgroep. Het vaststellen van de doelgroep is van groot belang voor de bepaling van het niveau van de atlas en heeft een directe relatie met moeilijkheidsgraad van de kaarten en dus van de legenda. Met betrekking tot dit punt vermeldt de uitgave-over- eenkomst tussen de Stichting en de Staatsuitgeverij de zinsnede: "De atlas zal gericht zijn op personen met een brede algemene vorming". Nader gespeeifieeerd is de doelgroep omschreven met: docenten en Studen ten van het middelbaar en hoger (beroeps)onderwijs, de onderbouw van universitaire opleidingen en daar- naast personen met een middelbaar of hoger oplei- dingsniveau die, hetzij vanwege hun beroepsuitoefe- ning, hetzij uit algemene interesse, belangstelling hebben voor een of meer katemen. De Atlas van Nederland zal gaan bestaan uit 20 afzon- derlijke delen of afleveringen, hier verder aangeduid met de term katemen. Deze 20 katemen behandelen elk een bepaald thema als afgerond geheel en moeten ook als los katem bruikbaar en te koop zijn. Een over- zicht van deze katemen vindt u in figuur 1. Voor een nadere omschrijving van de inhoud wordt verwezen naar een artikel van prof. dr. M. de Smidt in het Karto- grafisch Tijdschrift 1981. VII. 2. Bijgaande katern- indeling wijkt op enkele punten af van de daarin gepu- bliceerde indeling. De 20 katemen tesamen vormen de Atlas van Nederland en dienen dus als geheel ook een eenheid te vormen. Voor de samenstelling van de katemen heeft de redactiecommissie per katern gemiddeld drie perso nen om medewerking gevraagd. Deze personen (de auteurs) zijn deskundigen op het terrein dat het be treffende katem tot onderwerp heeft. Zo wordt het katem bevolking geschreven door diverse demografen van enkele universiteiten en demografische instituten. Het katem geologie wordt samengesteld door onder meer medewerkers van de Rijksgeologische Dienst. KT 1983. IX. 1 83

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 85