A. BEVOLKING EN NEDERZETTINGEN 1. Bevolking 2. De Delta bewoond 3. Steden 4. Dörpen B. WELZIJN 5. Wonen 6. Verzorging 7. Recreatie C. BEDRIJVTGHEID 8. Arbeid en arbeidsmobiliteit 9. Bedrijven 10. Landbouw 11. Poort van Europa 12. Infrastructuur D. NATUURLIJKE OMGEVING 13. Geologie 14. Bodem 15. Water 16. Landschap 17. Milieu E. RUIMTELIJKE INRICHTING EN BEHEER 18. Het maken van plannen 19. Inrichting en beheer van het stedelijk gebied 20. Inrichting en beheer van het landelijk gebied Figuur 1. Atlas van Nederland tweede uitgave De auteurs leveren de gegevens voor de katernen, d. w. z. ze stellen de manuscriptkaarten samen en leveren de tekst die in het katern komt. Gezien de verschillende kartografische achtergronden van deze Personen, zal de kennis van kartografische methoden en technieken sterk varieren. AI het kaartmateriaal moet door een kartografische zeef om een zekere eenheid te verkrijgen binnen de losse katernen en bin nen de atlas als geheel. Deze zeef wordt gevormd door de redactiecommissie en het Atlasbureau, die door middel van een aantal richtlijnen en specificaties voor kaarten en andere beeldelementen de auteurs op den lijn trachten te krijgen. Een katern omvat 24 pagina's. Het formaat van de pagina is zodanig gekozen dat Nederland op de schaal 1:1. 000. 000 den pagina beslaat. De inhoud van de katernen bestaat uit kaarten, andere grafische elementen en tekst. Met andere grafische elementen wordt hier bedoeld: kartogrammen, grafie- ken, luchtfoto's en andere illustraties. Deze opzet wijkt duidelijk af van de oude atlas. De kaarten blijven echter een centrale funktie vervullen. In hun opeenvolging en samenhang geven ze een afge- rond beeld van het thema dat in het betreffende katern wordt behandeld. De bijbehorende tekst, die per katern een doorlopend geheel vormt, is een belangrijk bindend element. De overige grafische elementen moeten een duidelijke funktie hebben als nadere toe- lichting op het beeldverhaal van kaarten en tekst. De verhouding tussen beeld en tekst zal globaal 70 30 bedragen. De legenda in de 'oude' atlas Uit het voorgaande hebt u een indruk kunnen krijgen hoe de atlas er uit gaat zien. Alvorens nader in te gaan op de legenda in de nieuwe atlas, gaan we eerst even te- rug naar de eerste uitgave van de atlas. Bekijken we de legenda's eens kritisch dan zijn er best enkele kaarten te noemen die in aanmerking komen voor de rubriek "Zo kan het maar zo kan het ook" in het Kartografisch Tijdschrift (een rubriek overigens die de laatste jaren niet meer gesignaleerd is). Aan de hand van enkele kenmerken van de legenda en randinformatie kunnen we in de atlas grote onderlinge verschillen ontdekken. - De plaats van de legenda op het kaartblad (ik beperk me nu tot de bladvullende kaart op de schaal 1:600. 000) blijkt nogal eens te verschillen. In figuur 2 is de plaats van de legenda geschetst op enkele verschillende kaarten. De onderlinge verschillen blijken duidelijk. De legenda Staat niet steeds op dezelfde plaats, ook als de lengte van de legenda ongeveer gelijk is. In enkele gevallen is de legenda buiten het kader geplaatst. Plaatsing legenda A Plaatsing legenda B Plaatsing legenda C Plaatsing legenda D Fig. 2. Plaatsing van de legenda in de eerste uitgave van de Atlas van Nederland. 84 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 86