toSÄSsm ICA CONGRES WARSZAWA 1982 Inleiding Van 29 juli t/m 4 augustus 1982 werd In Warszawa (Warschau), Polen, de lle internationale karto- grafische conferentie van de Inter nationale Kartografische Vereni- ging (ICA) gehouden. Ondanks de interne politieke Problemen in Po len is het Poolse organiserende comite onder voorzitterschap van Prof. Bogdan Ney er in geslaagd om een goede en vlot verlopende conferentie te verzorgen. Alle zittingen vonden plaats in het hoogste gebouw van Warszawa, het Paleis voor Cultuur en Wetenschap- pen. Tevens waren daar de Poolse en de internationale kaartententoon- stellingen opgesteld en ook de tech nische tentoonstelling, hoewel deze laatste zeer klein van omvang was (3 Stands). Buiten het Paleis von den de technische excursies plaats en in de Nationale Bibliotheek was een historisch-kartografische ten toonstelling ondergebracht. Het aantal deelnemers, met name uit westerse- en ontwikkelingslanden, was helaas beperkt. Op de deelne- merslijst waren 37 landen vertegen- woordigd met in totaal 409 perso- nen, waarvan 239 uit Polen (bege- leidende personen uitgezonderd). Naast prof. dr. F. J. Ormeling, voorzitter van de ICA, was Neder- land slechts vertegenwoordigd door stafleden van de afd. Waterstaats- kartografie van Rijkswaterstaat en de kartografische afdeling van het ITC. Tijdens de conferentie kwa- men de meeste ICA-commissies en -werkgroepen bijeen ter bespre- king van hun taken en werkzaam- heden. De conferentie zelf bestond uit ne- gen zittingen en een 'poster session'. In totaal waren er 56 presentaties, waaruit weinig nieuws naar voren kwam, ook niet op het gebied van kartografisch onderzoek. Opmerkelijk, bijna on- gelooflijk, was de vaak zeer siechte wijze waarop de voor- drachten met behulp van visuele hulpmiddelen werden geTllustreerd. Voor vele kartografen, die er zieh op voor laten staan dagelijks met kommunikatie bezig te zijn, schijnt alleen al het maken van leesbare dia's en transparanten voor over- head-projektie - zo die al gebruikt worden - zeer moeilijk te zijn. Het organiserende comite van de 12e Technische Conferentie van de ICA, welke in 1984 in Perth (Aus- tralie) wordt gehouden, is van plan om eisen voor de presentatie te gaan stellen en zonodig behulp- zaam te zijn bij de vervaardiging van de illustraties. In het hiernavolgende zal in het kort verslag worden gedaan van de verschillende congresevenementen. In plaats van een droge opsomming van namen en titels van voordrach- ten hebben we getracht om alleen de algemene tendenzen en hoogte- punten aan te duiden. Openingsceremonie De conferentie werd geopend met de gebruikelijke officiele plicht- plegingen. Tijdens zijn welkomst- rede onderscheidde prof. Orme ling de Poolse kartograaf prof. S. Pietkiewicz met het 'Honorary Fellowship' van de ICA. De ope- ningszitting werd besloten met een lezing van prof. dr. A. Ciolkosz over de Poolse kartografie in het verleden en heden. In de Poolse kartografische traditie is steeds relatief veel aandacht besteed aan de karte ring van fysische ver- schijnselen (geomorfologie bij voorbeeld)maar ook aan de topo- grafische karteringen (sedert 1972 is er een komplete bedekking met topografische kaarten op de scha len 1:10. 000 tot 1:1. 000. 000 be- schikbaar). Eerste zitting: Theore tische beginselen van de kartografie De eerste zitting werd vooraf ge- gaan door een verslag van Orme ling over de ICA in de periode 1980-82. De lezing van Board (Verenigd Koninkrijk) over de ont- wikkeling van concepties van kar tografische kommunikatie had het karakter van een terugblik op het- geen tot dusverre bereikt is in het kartografisch kommunikatie-onder- zoek. De speciale aandacht die hierbij werd geschonken aan de rol van Ratajski (Polen) is begrijpelijk met het oog op de lokatie van de conferentie. De lezingen van Ney (Polen), Pravda (Tsjechoslowakije), Grygorenko (Polen), en Schlicht - man (Canada) waren tamelijk theo retisch van aard. Hoewel op zich- zelf interessant, brachten ze niets nieuws op het gebied van de karto grafische kommunikatie. Salichtchev (Sowjet Unie) was uit- genodigd een lezing te houden, maar kon helaas niet op de confe rentie aanwezig zijn. Zijn paper over de theoretische Problemen van de kartografie in de jaren '80 werd echter wel aan de congres- deelnemers uitgereikt. De paper handelt over twee belangrijke karto grafische 'Scholen' die in de jaren '70 opkwamen: de 'formele' en de 'cognitieve' kartografie. De laatste benadrukt de funktie van de kaart als een model van de werkelijkheid voor Studie- en onderzoeksdoel- einden. 6 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 8