[p® de rijksoverheid vraagt Legenda's: presentatie van ni et-grafische gegevens? Kaarten zijn zeer geschikt om een overzicht te geven van de geografische ligging van diverse dementen. Bovendien kan men door middel van Symbolen enz. de kwaliteiten van deze elementen aangeven. Deze moge lijkheid is echter beperkt. Niet alleen door de grenzen van grafische presentatiemogelijkheden, maar ook door de beperkte ruimte op een kaart. Het komt vaak voor dat gebruikers een bepaalde kaartschaal kiezen, niet vanwege nauwkeurigheidseisen, maar vanwege de benodigde ruimte om informatie te kunnen afbeelden. Bij konventionele kaarten en legenda's wordt vaak zeer veel informatie afgebeeld, die lang niet elke gebruiker echt nodig heeft. De kaart is gemaakt voor vele ver- schillende gebruikers. Bovendien zijn de gegevens, die de gebruiker samen met de kaart nodig heeft, niet snel en overzichtelijk beschikbaar. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan de grote hoeveelheden kaartenbak- bestanden (administratieve gegevens) die bij nutsbe- drijven geraadpleegd moeten worden naast de thema tische beheerkaart (grafische gegevens). In de toe- komst zullen geautomatiseerde informatiesystemen bij deze Processen een steeds grotere rol gaan speien. Zij bieden de mogelijkheid om grafische en administra tieve gegevens in digitale vorm naast elkaar op te slaan, en beide soorten gegevens met elkaar te koppe- len. De gebruiker is dan in staat om via zijn grafische bestand administratieve gegevens op te vragen door het aanwijzen van een perceel of kabel op zijn beeld- scherm (figuur 5). Ook heeft hij de mogelijkheid om selekties uit te voeren in zijn administratieve bestand, en uitsluitend die grafische elementen af te beeiden die aan het door hem gestelde kriterium voldoen. Dit kan desgewenst gebeuren met een andere signatuur, lijndikte of kleur. De gebruiker is dus in Staat om alleen die gegevens te presenteren, welke voor de be- antwoording van een specifieke vraag nodig zijn. De lezer wordt niet meer afgeleid door overbodige infor matie. Bij de kaart hoort een legenda, maar de bij de kaart behorende administratieve gegevens, gepresenteerd in de vorm van een rapport, zijn net zo essentieel voor een goede en komplete informatievoorziening. N o ot Drs. A. J. E. van Riel is werkzaam als hoofd van de afdeling automatisering geodesie van ingenieurs- bureau Fugro b. v. te Leidschendam. De rijksoverheid wil meer vrouwen in dienst nemen. Daarom worden vooral ook zij ultgenodigd te solliciteren. medewerkers (mnlTvrl) Min Isterle van Volkshulsvesting, Rulmteltjke Ordenlng en Mllleubeheer. Hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers, directie Landmeetkundige Zaken en Landinrichting, afdeling Fotogrammetrie Gevraagd worden: Chef sectte instrumentele waameming vac.nr. 3-0188/3544 De Sectie maakt onderdeel uit van het tot de afdeling Fotogrammetrie behorende bureau Fotogrammetrie Functie-informatie: o m geven van leiding aan de dagelijkse gang van zaken in de sectie, bestaande uit ca 16 medewerkers; verrichten van planningswerkzaamheden; instrueren van de medewerkers inzake te volgen werkmethoden; controleren van kwaliteit en kwanti- teit van de produktie; verzamelen en verstrekken van gegevens voor kostenanalyses en kostprijscalculaties; onderhouden van werkcontacten met de overige chefs van het bureau Fotogrammetrie; meewerken aan opzet en uitvoering van veranderingsprocessen, speciaal v w b. geautomatiseerde gegevensinwinning en - verwerking. Vereist tenminste diploma HAVO met wis- en natuurkunde; kennis van en ervaring in landmeetkundige technieken; diploma P-5 cursus van het ITC te Enschede c.q. bereidheid deze opleiding te volgen; ervaring in een organisatorische en leidinggevende functie Salarfs: max f 3841,- per maand hOOfd bureau reprografle vac.nr. 3-0189/3544 Functle-Informatie: o.m. leiding geven aan het bureau Reprografie, bestaande uit ca 40 medewerkers verdeeld over de secties Fotografie, Montage-kopie, Microfotografie, Offset en Werkvoorbereiding en Controle; zorg dragen voor planning, coördinatie en kwaliteits- bewaking van de reprografische werkzaamheden; leveren van een bijdrage aan de kosten- bewaking van reprografische werkzaamheden, bijhouden en stimuleren van de ontwikke- lingen op het gebied van de reproduktietechnieken, deelnemen aan interdisciplinaire werkgroepen; meewerken aan opzet en uitvoering van veranderingsprocessen; onder houden van in- en externe contacten Vereist HBO of een gelijkwaardige combinatie van opleiding en ervaring op genoemd gebied; kennis van (kartografische) reproduktietechnieken; ervaring in een organisatorische en leidinggevende functie. Sa Iuris: max f 4409,- per maand Voor beide functies geldt: Standpiaats: Apeldoom Een psychologisch onderzoek, alsmede een gesprek met medewerkers van de Sectie resp. het Bureau, zal deel uitmaken van de selectieprocedure. Bovengenoemde (bruto)salarlssen zijn in het algemeen afhankeiljk van leeftljd, opleiding en ervaring en zijn exclusief 7,5% vakantie-ultkerlng. Schrifteiljke sollicitaties onder vermeldlng van het bij de gewenste functie vermelde vacaturenummer (In llnkertoovenhoek van brief en enveloppe) en uw hulsadres met post- code, Inzenden voor 6 aprll 1983 aan de Rijks Psychologische Dienst, Postbus 20013, 2500 EA s-Gravenhage Een mededeling van ontvangst van uw sollidtatiebrief wordt u door het Mlnlsterle toe- gezonden. KT 1983. IX. 1 91

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 93