Legenda's bij satellietopnamen C.P.J.M. van Elzakker Inleiding Vooral sinds de lancering van de eerste ERTS- of LANDSAT-satelliet in 1972 is er sprake van een sterk toenemend gebruik van satelliet-opnamen voor alge- meen wetenschappelijke en civiele doeleinden. Steeds meer komt ook de gewone burger op verschil- lende manieren in aanraking met satellietopnamen: bij het weerpraatje in het TV-joumaal worden opna- men van weersatellieten getoond en in tijdschriften, kranten en speciale plaatjesboeken verschijnen soms prachtig gekleurde satellietopnamen van bepaalde gedeelten van onze aardbol. In de kartografie werden satellietopnamen aanvankelijk alleen gebruikt als bron van gegevens en als basis en kontröle bij de vervaandiging van kleinschalige kaar- ten. Maar zeer recentelijk worden satellietopnamen nu ook gepresenteerd als aanvulling op of zelfs als altematief voor de traditionele lijnenkaarten. Dit blijkt uit de toevoeging van satellietbeelden aan atlassen, de verschijning van bijvoorbeeld de Diercke Weltraumbild- Atlas (1981) en de uitgifte van satellietopnamen als de Satellietkaart Nederland 1:275. 000 (Malmberg, 1982) en de Bundesrepublik Deutschland/DDR - Weltraum bildkarte 1:500.000 (Westermann, 1981) (de voorbeel- den tijdens de lezing werden aan de hand van deze laatste twee satellietopnamen gekozen). Hiema zal worden aangegeven in hoeverre dergelijke satellietopnamen inderdaad als alternatief voor de traditionele lijnenkaarten bruikbaar zijn om vervolgens als vanzelf uit te komen op de kwestie van de legenda's bij de satellietopnamen. Maar nu volgen eerst enkele algemene en onvolledige opmerkingen over het wezen van satellietopnamen. Verkenning op afstand Satellietopnamen zijn een vorm van 'remote sensing'. Verkenning op afstand - zoals we remote sensing in het Nederlands zouden kunnen noemen - kunnen we definiSren als: het verwerven van inlichtingen over Objekten door metingen op afstand, zonder met die Objekten fysiek in kontakt te komen (bijv. zien, (lucht-)fotografie, satellietopnamen, radar). Verkenning op afstand is veelal gebaseerd op de meting van de verschillen die er bestaan in de aard en de hoe- veelheid elektromagnetische energie die door de ver- schillende Objekten wordt uitgestraald of terugge- kaatst. Wanneer we bijvoorbeeld naar iets kijken, of een foto van iets maken, dan is dat alleen mogelijk omdat niet alle onderdelen en/of de achtergrond van dat Objekt op dezelfde manier en dezelfde hoeveelheid zonlicht weer- kaatsen. Het zichtbare licht is een vorm van elektromagnetische energie, net als bijvoorbeeld microgolven, infrarood en ultraviolette straling, die niet zichtbaar, maar wel meetbaar zijn. Bij satellietopnamen wordt zowel zichtbare als niet zichtbare elektromagnetische energie gemeten. De rol, die voor de satellietopnamen in de kartografie is weg- gelegd, is minstens even belangrijk als de rol die de luchtfotografie sedert ca. 1930 heeft gespeeld bij de verbeterde en versneide kaartvervaardiging. In vergelijking met de luchtfotografie en andere opna- men vanuit vliegtuigen hebben satellietopnamen enkele voordelen: 1. Doordat satellieten kontinu om de aarde heen kun nen cirkelen, kan er sprake zijn van een permanen te waarneming van aan verandering onderhevige Objekten op het aardoppervlak. Er is immers een herhaalde opname van het zelfde gebied met körte en regelmatige tussenpozen. 2. Door de grote hoogte van het punt van opname heeft een satellietopname nagenoeg de ideale orthogonale projektie en is er sprake van een relatief grote meetkundige nauwkeurigheid (t. a. v. de planimetrie). 3. Door het bij satellietopnamen mogelijke overzicht over grotere gebieden kan men eerder op het spoor komen van bestaande samenhangen. 4. Satellieten kunnen in een dusdanige baan om de aarde gebracht worden, dat de opnamen van dezelf de en verschillende gebieden op aarde altijd onder dezelfde omstandigheden plaatsvinden (voor wat betreff het tijdstip van de dag en de opnamepositie bijvoorbeeld). Daardoor behoren ook kwantitatieve vergelijkingen tot de mogelijkheden. 92 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 94