De voordelen van opnamen vanuit vliegtuigen boven satellietopnamen hebben te maken met het oplossend vermögen en de hoogtebepaling: op dit moment is het nog zo dat op luchtopnamen kleinere details onderschei- den kunnen worden en hoogten met behulp van stereo- scopie nauwkeuriger bepaald kunnen worden. De prin- cipiele overeenkomst tussen luchtopnamen en satelliet opnamen is echter de opname en registratie van elektromagnetische energie. Daarom ook is het niet verwonderlijk dat er, wanneer we de satellietopnamen met de traditionele lijnenkaar- ten gaan vergelijken, een zelfde soort opsomming ont- staat als die welke in het verleden voor de vergelijking van luchtfoto en kaart kon worden gemaakt. Satellietopnamen kunnen vrij snel na het moment van opname gereproduceerd en uitgegeven worden. De elektromagnetische energie kan snel rechtstreeks of via numerieke bewerking worden omgezet in grijs- schalen op kleurendeelfilms. Daarbij worden de satellietbeelden soms ook nog tot mozaieken gekombi- neerd, maar desalniettemin neemt het produktiepro- ces minder tijd in beslag als dat van de traditionele kaartvervaardiging, zeker als we daartoe ook het eventueel benodigde veldwerk rekenen. Hierdoor kun nen satellietopnamen ook meer 'up-to-date' zijn. Er vanuit gaande, dat satellietopnamen toch gemaakt zouden worden voor wetenschappelijke doeleinden en ook voor de vervaardiging van kaarten, is de recht- streekse uitgave en produktie van satellietbeelden een kostenbesparing vergeleken met de produktie van kaarten op basis van die opnamen, met name in ver band met de verschillen in produktietijd. Als we naar de eerste drie faktoren in de tabel kijken, dan slaat de balans duidelijk door in de richting van de satellietopnamen. Er zijn echter ook nog andere overwegingen die een rol speien. Satellietbeelden zijn de objektieve weergave van de hoeveelheid uitgezonden of teruggekaatste elektro magnetische energie in (kleur-)tinten. Een kaart is een gei'nterpreteerde of subjektieve weer gave door middel van Symbolen. Mede in verband met de toename van het oplossend vermögen zijn de satel lietbeelden meestal veel gedetailleerder dan kaart - beelden. Er is in satellietbeelden ook niet gegenerali- seerd: het wezenlijke wordt er niet in benadrukt en het onwezenlijke wordt er niet uit weggelaten of onder- drukt, zoals dat bij kaarten gebeurt. Door interpreta- tie, mede met behulp van veldwerkgegevens, door generalisatie en door vereenvoudiging zijn kaarten veel overzichtelijker dan de gedetailleerde satelliet beelden. 'Optische generalisering' van satellietopna men door de gebruiker levert geen overzichtelijk beeld op en de geautomatiseerde klassifikatieprogram- ma's voor satellietopnamen zijn nog niet ver genoeg ontwikkeld. Satellietopnamen zijn de resultante van de reflektie van elektromagnetische energie door konkrete ver- schijnselen op het aardoppervlak. Dit houdt in, dat de abstrakte informatie, die een wezenlijk bestanddeel vormt van kaarten (zoals namen, administratieve grenzen, wegenklassifikatie, inwoneraantallen e. d. niet vanzelf in satellietopnamen voorkomen. Deze in formatie moet verkregen worden door aanvullend veld werk of door andere vormen van gegevensverzameling en kunnen eventueel later aan het satellietbeeld worden toegevoegd. Een erg belangrijk nadeel van satellietopnamen in ver gelijking met kaarten is, dat in een satellietopname dezelfde kleurtinten volstrekt uiteenlopende verschijn- selen kunnen aanduiden. Dit hangt samen met het feit, dat deze verschillende verschijnselen op nagenoeg dezelfde manier dezelfde hoeveelheid elektromagne tische energie kunnen uitstralen of terugkaatsen. Zo zien we bijvoorbeeld in de Weltraumbildkarte van Westermann vele moeilijk uit elkaar te houden rood- bruine kleurtinten die uiteenlopende verschijnselen aangeven. De gebruiker kan in dergelijke gevallen moeilijk vast- stellen wat een bepaalde kleurtint nu precies voorstelt en beeldvorming behoort helemaal tot de onmogelijk- heden. In verband met het vorenstaande valt het ook te begrij- pen, dat er op vele satellietbeelden geen onderscheid gemaakt kan worden tussen bijvoorbeeld akkerbouw en veeteelt. Een weiland kan immers op bijna dezelfde manier elektromagnetische energie reflekteren als een stuk bouwland, met een op gras gelijkend gewas. Het bouwland zelf kan op een satellietbeeld voorkomen in talloze kleurschakeringen, afhankelijk van de stand van het gewas en de aard van het gewas. In verband daar- mee is het moment van opname eveneens van belang. AI het voorgaande moet wel leiden tot de konklusie dat satellietbeelden zeker nog niet als alternatief voor de traditionele lijnenkaarten beschouwd kunnen worden. Satellietbeelden bevatten daarvoor teveel informatie zijn te weinig gegeneraliseerd, bevatten te weinig abstrakte informatie en bieden te weinig overzicht. Niet-deskundigen hebben teveel moeite met de inter- pretatie, zeker als blijkt dat nagenoeg dezelfde kleur tinten geheel verschillende verschijnselen kunnen aan duiden. De interpretatie van satellietbeelden moet geschieden met behulp van deskundigen en moet mede gebaseerd zijn op andere gegevens, bijvoorbeeld af- komstig van veldwerk of van bestaande kaarten. Met dit alles zij niet bedoeld dat satellietbeelden geen of uitsluitend dekoratieve waarde hebben: satelliet opnamen zijn een schier onuitputtelijke bron van basis- gegevens en hebben grote waarde in landen waar niet snel kaarten beschikbaar kunnen komen. Bovendien kunnen ze als aanvulling op kaarten fungeren door het Vergelijking satellietopname en kaart SATELLIETOPNAME KAART - relatief snelle produktie - meer 'up-to-date' - läge produktiekosten - zeer veel detail - geen generalisering - geen volledige inter pretatie - geen overzicht - geen abstrakte infor matie - zelfde (kleur-)tint kan verschillende verschijn selen aanduiden - relatief lange produktie - minder 'up-to-date' - dure kartografie en veldwerk - weinig detail - wel generalisering - wel interpretatie - wel overzicht - wel abstrakte informa tie - Symbolen hebben altijd een uniforme en een- duidige betekenis KT 1983. IX. 1 93

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 95