onzichtbare zichtbaar te maken (bijv. ondiepten, ver- vuiling, wadden) of door bepaalde ruimtelijke patronen te benadrukken (bijv. percellering). Kaarten blijven echter nog de meest doelmatige manier om ruimtelijke informatie te verschaffen aan diegenen, die daaraan behoefte hebben. Het beste is om de satellietgegevens eerst door deskundigen te laten interpreteren, om ze vervolgens - eventueel met be- hulp van de Computer - te vereenvoudigente genera- liseren en te 'vertalen' in grafische Symbolen, gekom- bineerd tot kaartbeelden. Legenda's Door de eigenschappen van satellietbeelden kan er hierbij geen sprake zijn van legenda's, die vergelijk- baar zijn met kaartlegenda's; zo er überhaupt al over legenda's van satellietbeelden kan worden gesproken. Om deze uitspraak nader toe te lichten kan allereerst worden teruggegrepen naar de NVK-studiedagen van 1981 in Oostkapelle, alwaar de schrijver dezes het kartografisch tekensysteem heeft vergeleken met het tekensysteem taal. In een kaartlegenda staan de afspraken omtrent de betekenis van de in de kaart gebruikte Symbolen, de tekens uit het kartografisch tekensysteem. Daarbij is het uiteraard gewenst, dat die afspraken uniform, eenduidig en volledig zijn. We kunnen een kaartlegenda dus als volgt omschrijven of definieren: een uniforme, eenduidige en volledige reeks afspraken omtrent de betekenis van de in de kaart gebruikte Symbolen. Nadere uitwerking van deze definitie levert de volgen- de voorwaarden op waaraan een kaartlegenda moet voldoen: 1. Hetzelfde symbool moet steeds een en dezelfde betekenis hebben. 2. Zoals de Symbolen in de legenda staan moeten ze ook in de kaart voorkomen (en andersom). Het mag in ieder geval nooit zo zijn, dat de Symbolen in de legenda bijvoorbeeld anders van vorm, kleur of grootte zijn. 3. Er moeten duidelijke verschillen zijn tussen de Symbolen onderling: niet alleen in de legenda, maar met name in de kaart moeten de Symbolen goed uit elkaar gehouden kunnen worden. 4. In een legenda moeten alle Symbolen verklaard worden die in de kaart voorkomen. Legenda's van satellietbeelden zouden om te beginnen pas aan deze definitie en kriteria voldoen als ze een volledige opsomming zouden bevatten van de voorko- mende kleurtinten en de daarbij behorende karakteris- tieken van de uitgestraalde of teruggekaatste elektro magnetische energie. De öchte betekenis van een kleurtint in een satelliet- beeld is immers een bepaalde hoeveelheid terugge kaatste of uitgestraalde elektromagnetische energie met bepaalde kenmerken. Een benoeming als 'stede- lijk gebied' of 'braakliggend terrein' is in feite een betekenis van een betekenis, ofwel een verklaring of interpretatie van een betekenis. Uiteraard hebben deze opmerkingen geen betrekking op de benoeming van eventueel later toegevoegde grafische Symbolen, zoals grenzen e. d. De toetsing van de legenda's van satellietbeelden als die van Westermann en Malmberg aan de overige kri teria die aan kaartlegenda's kunnen worden gesteld levert ook afwijkingen op: De satellietopnamen bevatten zoveel details, zoveel verschillende kleurtinten, dat niet al die kleurtinten in de legenda verklaard kunnen worden. De gebruiker van de satellietbeelden zou dan trouwens helemaal door de bomen het bos niet meer zien, omdat hij bij enkele verklaringen al moeite zou hebben om de ver schillen tussen de kleurtinten te onderkennen. Het wachten is op een aantal goede klassifikatieprogram- ma's waarmee de informatie-inhoud van satellietopna men gereduceerd kan worden en het aantal kleurtinten tot een goed te onderscheiden hoeveelheid kan worden teruggebracht. In satellietbeelden zijn de verschillen tussen de kleur tinten, die soms geheel uiteenlopende verschijnselen moeten voorstellen, vaak niet duidelijk genoeg. Soms is het zelfs zo, dat dezelfde kleurtint meer dan een verschijnsel kan voorstellen, of dat edn verschijnsel in verschillende kleurtinten op het beeld voorkomt, als bijvoorbeeld de tijdstippen van opname in een mozaiek van satellietbeelden wat ver uit elkaar liggen. In dat laatste geval kan het ook voorkomen dat de kleurtint voor een bepaald verschijnsel in het satelliet- beeld anders is dan de kleurtint voor hetzelfde ver schijnsel in de legenda. In verband hiermee kan er ook bezwaar gemaakt worden tegen een invulling van de legendahokjes met een beelduitsnede, zoals in de satellietopnamen van Westermann en Malmberg is gedaan. Niet alleen komen in dergelijke legendahokjes dan meerdere kleurtinten voor, zodat men zieh kan af- vragen op welke kleurtint de verklaring betrekking heeft, maar ook hebben de kleurtinten in de voor de legenda gekozen beelduitsneden zulke speeifieke ruim telijke patronen, dat het wellicht moeilijk is om een relatie te leggen tussen andere in de opname voorko- mende ruimtelijke vormen en de legenda. Konklu sie 'Legenda's' van satellietopnamen voldoen vaak niet aan de definitie en de kriteria van een kaartlegenda, omdat ook de satellietopnamen vaak niet met kaarten vergeleken kunnen worden. Pas een legenda van een sterk vereenvoudigde en ge- generaliseerde satellietopname, waarin als betekenis aan de kleurtinten een karakteristieke hoeveelheid en soort uitgestraalde of teruggekaatste elektromagne tische energie wordt toegekend, kan met een kaartle genda vergeleken worden. De serie hokjes die we nu vaak bij satellietbeelden kunnen aantreffen is geen echte legenda, maar de hokjes vormen tezamen een zeer onvolledig hulpmid- del bij de interpretatie van de betekenis van enkele kleurtinten. N oo t Drs. C. P. J. M. van Elzakker is als wetenschappelijk staflid verbonden aan het ITC te Enschede. Reproduktie van fragmenten van de satellietopnamen van Westermann en Malmberg was niet mogelijk. Ter illustratie van enkele besproken eigenschappen van satellietopnamen is een losse bijlage over Landsat - beelden en de omzetting daarvan in kaarten opgenomen. 94 KT 1983. IX. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 96