'Inderdaad, meneer Groeneveld, dat begrijp ik volkomen.' 'Ik moet rekening houden met de andere mensen in het bedrijf. Als die hören dat ik jou extra vrije dagen geef, dan moet je eens kijken hoe gauw die ook van alles verzonnen hebben.' 'Meneer Groeneveld,' zei ik bewonderend, uw mensenkennis is ronduit verbluffend.' 'Ja, dat leer je wel in een bedrijf. En denk eens door, Lichtbeelt, het eind van zo'n ontwikkeling is dat ten slotte niemand in Nederland nog werkt." 'Ha, ha,' lachte ik, 'dat is inderdaad iets, waarmee ik mij niet zou kunnen verenigen.' 'Zoisdat.' 'Maar als u mij toestaat, meneer Groeneveld, u moet het natuurlijk niet als wantrouwen opvatten... hoegaat het nu verder met mijn ziekteverzekering en mijn pensioen?' 'Ja, daar zeg je zo wat. Dat moet ik laten nagaan. Dat weet ik niet. Heb je daar een telefoonnummer?' 'Zeker, meneer Groeneveld, het nummer van de familie Van Amerongen, bij wie ik gastvrijheid geniet, is Elspijk 346.' 'Elspijk 346. Wel, Lichtbeelt, dat was het dan. Elet is mij thans een behoefte je te danken voor - hoe lang was je bij ons?' 'Drieentwintig jaar, meneer Groeneveld.' 'Voor drieentwintig jaar trouwedienst bij INTEROP. Drieentwintigjaar,dat is een mensenleven. Het mijne, om precies tezijn. Bij mijn geboorte kwam je als magazijnbediende in het bedrijf, en nog hoor ik mijn vader mij als jongen verteilen, dat pas met jouw komst eindelijk orde op zaken werd gesteld in het magazijn. Door noeste arbeid wist je je binnen zestien jaar op te werken tot chef van die afdeling, een prestatie, die niet velen je zullen nadoen. INTEROP is niet denkbaar zonder jou. Jij bent INTEROP. Je vertrek zal een leegte achterlaten, Lichtbeelt,' zei inj en hing op. De tränen waren mij in de ogen geschoten. Vermoedelijk is er geen mens op aarde, die niet gevoelig is voor lof. at was op vrijdag. Het mooie weer bleef aanhouden, de stank helaas ook, en de zaterdag deed ik niet veel meer dan het schrijven van een brief naar de Algemene Bij stand in Amstelveen, waarin ik mijn situatie uiteenzette en aanspraak maakte op een werkloosheidsuit- kenng. In schrille tegenstelling tot deze sombere dag, waarin ik voor het eerst in mijn leven genoodzaakt was te bedelen, werd de volgende een echte feestdag. Tegen het middaguur hoorde ik plotseling gejuich boven op de 19

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 21