een onafgebroken geheel zou hebben geboden? Voor Piri Reis bestond Queen Maudland nochtans uit aparte, geenszins met sneeuw en ijs bedekte eilanden. Hij steh trouwens ook Antarctica geheel ijsvrij voor. De grondige vergissingen welke hem door de eerste, overigens oppervlakkige onderzoekers van zijn kaart werden aangewreven, zo constateerde Hapgood, waren toe te schrijven aan het feit dat de Zuidpoolkusten door de aanwezigheid van eeuwige ijsvelden ogenschijnlijk een geheel ander verloop hebben dan de echte kustlijn van de er diep onder liggende, continentale formaties. En nu is het precies het verloop van deze tot voor het geofysisch onderzoek op wereldschaal onbekende kustlijn, die wij met een onthutsende kennis van zaken zien weergegeven op de portulaan van de Turkse admiraal Dergelijke gegevens, aangetroffen op een kaart uit 1513, doch waarvan de vervaardiger zelf erkent dat hij veel oudere portulanen compileerde, kunnen niet met een laatdunkend schouderophalen terzijde worden gelegd! Het kan niet anders, of de wetenschap zit grondig in de maag met Hapgoods volkomen serieus gefundeerde analyse van Piri Reis' kaart. Daarom blijh zij er het zwijgen toe doen. Geen redelijk mens zal het loochenen dat de zogenaamde 'parallelle zoekers" wel eens te lichtzinnig het conservatisme en de struisvogelpoli- tiek in sommige wetenschappelijke disciplines aan de kaak stellen. Wie zieh evenwel eenmaal in het geval van Piri Reis heeft verdiept, kan bezwaarlijk de gegrondheid van een dergelijke kritische houding over het hoofd zien, al wäre het siechts dat ditmaal de uitzondering de regel bevestigt... Piri Reis bracht overigens niet alleen het nog onbekende Antarctica in beeld. Opzijn kaart komt ook het Andesgebergte voor, waarvan men zieh in 1513 hoegenaamd geen voorstelling vormde... Reeds vrij vroeg had de Amerikaanse geleerde een mogelijk voorbarig klinkende, doch niettemin zo goed als onvermijdelijke conclusie uit zijn dagelijkse confrontatie met de kaart van Piri Reis getrokken. De weergave van ijsvrije gewesten in de Zuidpoolstreken en een verwarrende kennis van geologische en geografische bijzonderheden van Zuid-Amerika, alsook de na het toepassen van een moderne projectiemethode aan het licht tredende exaetheid, deden Hapgood besluiten, dat men zieh het ontstaan van deze kaart niet kan voorstellen zonder de bijdrage van een enorme wetenschap pelijke kennis. Tot de tijd van Piri Reis - en ook lang daarna nog - is er geen enkel volk, geen enkele beschaving bekend die voor een dergelijke 36

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 38