De kaartenmakers n M. A. Biesheuvel Het verhaal 'De kaartenmakers' werd geschreven door Maarten (J. M. A.) Biesheuvel en werd oorspronkelijk ge- publiceerd in de bundel 'De verpletterende werkelijkheid' versehenen bij uitgeverij Meulenhoff te Amsterdam in 1979. Auteur en uitgever gaven toestemming tot plaatsing. There is an old belief that on some distant shore farfrom despair and grief old friends will meet once more Iet gerucht gaat dat er in Noorwegen eens twee vrienden zijn geweest die het beroep van kaartenmaker uitoefenden. Het schijnt zo te zijn dat een van de twee nog in leven is. De geschiedenis heeft zieh nog I niet zo lang geleden afgespeeld. Maar laat ik bij het begin beginnen. De twee vrienden waren altijd al samen geweest. Samen hadden ze op de kleuterschool gezeten, op de lagere school, op het gymnasium, in de derde klas bleef de ene zitten, in de vierde de andere zodat ze weer bij elkaar waren, samen gingen ze naar de universiteit waar ze aardijkskunde studeerden, en landmeetkunde, wiskunde en een beetje filosofie. Toen ze alles wisten wat ze dachten nodig te hebben voor het beroep waarmee ze hun brood wilden verdienen, vestigden ze zieh in een groot houten huis aan een van de Noorse fjorden. Ze waren dermate in de ban van de wetenschap dat ze er niet eens aan dachten om te gaan trouwen. Ze hadden hun hele huis met globes en landkaarten, wereldkaarten en gegevens over de samenstelling van het heelal. Ze lachten erorn en vonden dat allenraal flauwekul. De kaarten en de globes deugden niet. Vooral de globes deugden niet. Die waren veel te oppervlakkig en vol van scheefgetrokken verhoudingen. Ze waren van plan om een globe te maken die in het klein precies op onze wereld leek, maar dan zo natuurgetrouw dat alle aardrijks- kundigen ervan op zouden kijken. 47

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 49