e woonden heerlijk in dat huis. Op het grotc gazon ervoor, dat eigenlijk in het water van de baai eindigde, hielden ze Schapen en een geit. Op het erf scharrelden kipjes. In huis hadden ze twee poezen. Een Siamese en een gewone Noorse. Ze woonden niet ver van de grote stad waar een bibliotheek was, vol met gegevens die ze nodig dachten te hebben voor hun grote werk. Verder stonden ze via de post in contact met universiteiten in Rusland en Amerika die hun de resultaten doorgaven van de laatste onderzoekingen op aardrijkskundiggebied. Carl en Nyls heetten die twee vrienden. Carl Carlson en Nyls Nylson. Ze waren van behoorlijke komaf en zaten goed in het geld, maar ze leidden een eenvoudig bestaan. Elet enige waar hun leven voor en rond draaide was de globe zoals die uiteindelijk worden moest, een globe zonder fouten. Voorlopig legden ze zieh toe op kaarten. Nyls had al eens een kaart gemaakt van het dorp dat het dichtste bij hun huis was. Daarop had hij ook de Schapen en de geiten en de auto's en de wandelaars aangegeven. In een noot onder de kaart stond: 'Het is mogelijk dat de door mij aangegeven Schapen, geiten, auto's en wandelaars nu op een andere piek zijn, maar toen ik de kaart maakte waren ze waar ze nu staan aangegeven, met stamboekaanduiding, nummerbordgegevens, naam en geboortejaar.' Zo wilden ze een globe maken waar men niet alleen huizen op zag, maar ook mensen, treinen en schepen, kantoren en fabrieken, ziekenhuizen en boerderijen, hoogovens en kippenfokkerijen, kleuterscholen en universi teiten, bomen en torren en alles met zijn eigen aanduiding. Ze wilden een overzicht van de wereld zoals die er in 1975 en wel precies zoals die er rond twaalf uur in de middag van 21 augustus van het jaar 1975 uitzag. Een krankzinnige opgaaf misschien, maar ze werkten ernaartoe. e waren vol werklust. 's Morgens stapten ze samen uit het grote bed. Dan wasten ze zieh met koud water. Daarna gaven ze de dieren hun eten. In iedergeval de kipjes ende poezen. Dan gingen zeontbijten, dat alles nog voor acht uur, daarna namen ze een kopje koffie en staken een ochtendsigaartje op. En dan begonnen ze de post door te nemen. 'Het blijkt dat er op het ogenblik 74.886 olietankers op de wereld zijn en 3.552 hoogovens. Er zijn een miljard honden, dat is een ruwe schatting, daar moeten we het fijne nog van weten. Het koeienbestand wisselt met de dag, daar is geen touw aan vast te knopen,' mompelde de een, 'in Noorwegen alleen al is het niet zeker of er nu vijftigduizend of vierhonderdduizend elanden zijn. In iedergeval Staat de kleuterschool van Gambalang bij Bandung op het eiland Java op de hoek van de Multatuli- straat en een steegje vol gadogado-bomen dat niet eens een naam heeft, de kamer van de juffrouw is precies even ver van het centrum van Djakarta als 48

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 50