om Peter. We hebben het weer gehad. ledere eeuw gebeurt er iets verschrik- kelijks. Ook voor de verduistering en de aardbevingen zullen we een wetenschappelijke oplossing vinden.' ou, als jullie het zo zien, wil ik wel eens nadenken,' zei Peter de postman, 'ik zal goed nadenken of ik me nog iets herinneren kan dat voor jullie leuk en belangwekkend en grappig is... ai! daar schiet me iets te binnen, ik heb het in de krant gelezen: het is in de Tweede Wereldoorlog gebeurd dat een groep oorlogsschepen, voorname- lijk mijnenleggers en torpedobootjagers, over de Stille Oceaan voer. Er dreigde een storm, misschien was er wel een tyfoon op komst zoals die soms de kust van Taiwan, Japan of Californie beukt. De matrozen en de officieren werden erg bang en besloten om naar de veilige haven van een willekeurig eiland uit te wijken. Ze vonden een haven, het begon al hard te waaien en ze vonden een goede opper voor de schepen, dat is een piek waar de wind niet zo makkelijk vat heeft op schepen. Ze lagen voor de rede en gingen met sloepen aan land. Nu bleek er op dat eiland een wäre vliegenplaag te heersen. De officier van gezondheid zag dat met lede ogen aan. "Die vliegen brengen smerige ziekten over," dacht hij, "daar moet ik iets aan doen, we moeten hier de vliegenplaag bestrijden." Hij ging naar de hoofdman en vroeg hem om al zijn mannen te verzamelen. De volgende avond - het stormde als een krankzinnige, het waaide dat het rookte - hield de officier van gezondheid een lezing voor alle mannen van het eiland over het gevaarlijke en het verderfelijke van vliegen. Hij deed dat aan de hand van een model van een kartonnen vlieg van zestig centimeter groot. Elij wees de tentakels aan de poten aan, de harige uitsteeksels op de borst van de vlieg, de zuignap en de gevaarlijke voetjes, aan al die lichaamsdelen blijven ziektekiemen hangen. Een heel griezelig beest die vlieg. Hij deed zijn verhaal over de vlieg en welke verschrikkingen hij aan kan brengen en met een lange aanwijsstok gaf hij de plekken op de vlieg aan die het schrikwekkendst en het gevaarlijkst zijn. Zijn lezing duurde een uur. Toen het afgelopen was ging iedereen tevreden naar huis. De volgende dag kwam de officier de hoofdman weer tegen en vroeg hem hoe hij zijn lezing over de afschuwelijke vlieg die verschrikkelijke ziektebacillen over- draagt had gevonden. "Eleel aardig," zei de hoofdman, "alleen zal het bij ons zo'n vaart niet lopen. Ik kan me uw vooringenomenheid tegen deze dieren heel goed voorstellen. Bij ons echter," ging hij door, en hij maakte een geruststellend gebaar tussen duim en en wijsvinger, "bij ons zijn de vliegjes maar zö klein."' 'Haha, lachten Carl en Nyls, 'dat is een goede mop.' Meer weet ik op het ogenblik niet te verzinnen,' zei Peter Linne de postman, 'ik moet er nu trouwens weer eens vandoor.' 52

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 54