Postzegelkartografie van Nederland C. P. J. M. van Elzakker ij het tienjarig bestaan van de Kartografische Sectie van het Ko- ninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap verscheen een jubileumnummer van het 'Kaartbulletin', met 'Kartografie'devoor- loper van ons huidige Kartografisch Tijdschrift. In dat jubileumnummer (Kaartbulletin 18, Oktober 1968) wijdde Prof. Koeman enige aandacht aan een hobby die nu door menig kartograaf wordt beoefend: de karto-filatelie. Karto-filatelie of postzegelkartografie is het verzamelen van postzegels waarop kartografische produkten zijn afgebeeld. Met opzet wordt hier gesproken over kartografische Produk ten' en niet alleen over 'kaarten', omdat ook postzegels waarop bijvoor- beeld globes zijn afgebeeld (zoals op een Oostduitse serie uit 1972) tot een karto-filatelistische verzameling kunnen behoren. In de ISBD (CM) (International Standard Bibliographie Description for Cartographic Materials) worden onder kartografische produkten verstaan alle produkten die de gehele aarde of een ander hemellichaam of een deel daarvan weergeven op schaal. Daaronder vallen dan niet alleen kaarten en globes, maar bijvoorbeeld ook blokdiagrammen, luchtfoto's en satelliet- opnamen, panorama's en oblique landschaps- of zog. 'vogelvlucht'- opnamen. Over de hele wereld zijn tot dusver zeer veel postzegels uitgegeven waarop dergelijke kartografische produkten zijn afgebeeld. Daarom leggen de meeste karto-filatelisten zieh in de praktijk wat meer beperkingen op. Een eerste beperking is vaak die tot kaarten en globes, waarbij de overige kartografische produkten buiten de verzameling vallen. De vele ruimte- vaartzegels met daarop een 'fotografisch' beeld van de aarde of een ander hemellichaam hoeven dan bijvoorbeeld niet meer in de verzameling te worden opgenomen. Voorts beperken vele karto-filatelisten zieh ook tot het verzamelen van uitsluitend die postzegels waarop de voorstelling van het kartografisch produkt het hoofdmotief vormt. Daarmee kunnen een groot aantal zegels met bijvoorbeeld een al of niet gestileerd wereldbolletje of het symbool 61

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 63