van de Verenigde Naties als nevenmotief buiten de verzamelinggehouden worden. Karto-filatelisten kunnen zieh tenslotte bijvoorbeeld ook beperken door uitsluitend uit te gaan van de uniekheid van de kartografische voorstel- ling en niet die van de postzegel. Dit betekent in de praktijk dat van series met steeds dezelfde kartografische voorstelling en alleen kleur- en waardeverschillen (bijvoorbeeld de bekende Indiase serie met steeds dezelfde kaart van India) maar een zegel in de verzameling wordt opgenomen. Voor een karto-filatelist die zieh deze beperking oplegt is het dan ook niet interessant om zieh te bekümmeren om allerlei bijzonderheden van dezelfde zegel in de vorm van bijvoorbeeld tandings-, watermerk- of papierverschillen en op- en overdrukken. Nadat de karto-filatelist voor zijn verzameling zijn eigen beperkingen heeft gesteld, resten hem nog een tweetal problemen. Om te beginnen moet hij beslissen hoe hij zijn verzamelingordenten ten tweedemoet hij te weten zien te komen welke zegels er zoal voor zijn verzameling in aanmerking komen. In zijn artikel in Kaartbulletin pleitte Koeman 15 jaar geleden voor een regionale indeling van de kaarten die op de zegels voorkomen op dezelfde manier waarop kaarten in een wereldatlas zijn opgenomen. Deze indeling wijkt af van de gebruikelijke algemene rangschikking van de zegels naar land en tijdstip van uitgifte, waarbij de landen meestal in alfabetische volgorde in het album staan. Bij de regionale indeling gaat het om het gebied dat op de zegel is weergegeven (bijvoorbeeld Nederland op een Braziliaanse postzegel) en bij de andere indeling is het land van uitgifte het criterium van ordening. Het verkrijgen van een overzicht van alle uitgegeven zegels, die voor verzameling in aanmerking komen, is geenszins eenvoudig voor de karto- filatelist. Er bestaat naar mijn weten geen speciale catalogus voor het thenra kartografische produkten of kaarten op postzegels en dat houdt in dat de karto-filatelisten de volledige landen- en wereldcatalogi moeten napluizen. Fanatieke karto-filatelisten kunnen ertoe overgaan een eigen catalogus samen te stellen; een monnikenwerk dat echter veel bevrediging kan schenken. pHer illustratie zijn hierbij de afbeeldingen opgenomen van in Neder land uitgegeven postzegels die voor een karto-filatelistische verzame ling in aanmerking kunnen komen. Deze Nederlandse zegels zullen hieronder kort beschreven worden (de nummers corresponderen met die in de illustraties). 62

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 64