Een bibliofiele uitgave et is nu 25 jaar geleden dat in Delft de oprichtingsvergadering van de Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijks- kundig Genootschap plaats vond. Dat was op 13 September 1958. On- Seveei tegehjkertijd verscheen het eerste nummer van Kartografie, de Mededelingen van de Kartografische Sectie van hetKNAG. Ik gebruik hier de alkorting voor de naam van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootsrhap, maar ik zie hier op de voor mij liggende sterk vergeelde omslagen van de eerste Kartografie-katerns dat deze lange naam maar liefst twee maal voluit wordt gespeld en beide keren ook nog in kapitalen! Ik denk r" Tn4at an u° 1983 n°g ZO zouden doen- Er is veel gebeurd sinds die tijd. lot 1975 versehenen er 68 nummers van Kartografie, waaraan in eerste instantie de naam van prof. C. Koeman onverbrekelijk is verbünden ooit door prof. F. J. Ormeling het Westfriese eenmansbedrijf Dr. Koeman NV genoemd. Het waren de jonge voortvarende geografen P. IV Geudeke en t. J. Ormeling Jr. die het bedrijf tenslotte overnamen Naast Kartografie verscheen in Oktober 1961 het eerste Kaartbulletin, een publikatie met de intentie wat minder wetenschappelijk en wat vriier te ziin De imtiatiefnemer, E Romein, sprak toen de hoop uit dat Kaartbulletin het khmaat van een briefwissehng tussen nederlandse kaartmakers zou krijgen. In 1964 volgde ook hier een 'bedrijfsovername', nu door het driemanschap Karssen-Ras-1 erroen. Hoewel onder hun leiding de intenties van Romein werden nagestreefd, vervaagden toch geleidelijk de verschillen tussen Karto grafie als deftig wetenschappelijk geschrift en Kaartbulletin als de meer populaire pubhkatie voor de doeners. En wat velen reeds lang zagen aankomen (immers: wat moet zo'n kleine vereniging met twee volwaardige üjdschri ten? gebeurde bij de verzelfstandiging van de vereniging in 1975: de twee bedrijven fuseerden tot een machtig concern dat tot op de dag van heden de nederlandse kartografische tijdschriftenmarkt beheerst. Bij de fusie werden beide redakties samengevoegd, er vielen geen ontslagen, integendeel de redakue werd uitgebreid met A. H. Sijmons. Onder deze zes redakteuren png de nieuwe uitgave van start met als naam Kartografisch Tijdschrift. Innuddels zijn drie van de zes redakteuren van het eerste uur afgetreden: l erroen, Ras en sinds kort de redaktiesecretaris Geudeke. Met het in 1982 opgestelde rooster van aftreden zal de redaktie in de toekomst regelmatig van vers bloed worden voorzien. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 6