De grens Harry Mulisch Het verhaal 'De grens' werd geschreven door Harry Mulisch en op 4 Oktober 1975 voor het eerst gepubliceerd in Vrij Nederland, samen met de tekening van Jan Willem van Vugt. In 1976 verscheen 'De grens' als bibliofiele uit- gave bij Loeb in Amsterdam. Tenslotte komt het verhaal voor in de bundel 'Oude lucht' (drie verhalenversehenen bij De Bezige Bij te Amsterdam in 1977. Auteur, tekenaar en uitgever gaven toestemming tot plaatsing. Aan Bare Majesteit de Koningin, SOESTDIJK. Majesteit! iet dan na lang aarzelen heb ik mijn schroom, U te schrij ven, weten te overwinnen. Had ik nog slechts een andere uitweg gezien, ik had die betreden. Nu ik ze alle betreden heb, rest rnij niets dan mij tot U te wenden, zij het in het besef, dat mijn persoonlijke zorgen naast de Uwe, die het ganse volk betreffen, vanzelfsprekend in het niet verzinken. Mijn naam is Joachim Lichtbeelt, oud 61 jaar, woonachtig te Amstelveen, 'Blijstein' A-14, no. 234. Op zaterdag 4 mei jl. verliet ik mijn woonplaats te ongeveer 8.45 ure in mijn automobiel merk DAF, kentekenno. HS-47-26. In mijn gezelschap bevond zieh mijn echtgenote, mevrouw A. F. Lichtbeelt- Da Polenta, oud 59 jaar. Wij begaven ons naar het bejaardentehuis 'Zonneheim' te Oosterbeek, alwaar mijn schoonmoeder sedert verscheide- ne jaren domicilie houdt. Te ongeveer 10.10 ure raakte ik ter hoogte van Elspijk in een slip, vermoedelijk door olie op de weg die ik ten gevolge van de heersende ochtendmist niet had waargenomen. Eerst kwam ik daarop in aanraking met de vangrails, vervolgens belandde ik in de berm, alwaar ik over de kop sloeg. 7

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 9