Verklärende lijst van termen op het gebied van geautomatiseerde kartografie, samengesteld ten behoeve van de kartografendagen 1983 te Kampen ASCII Automatische coördinatograaf Automatische line-follower Binair (binary) Bit Byte C. A. C. Carriage Character Clip/Join Configuratie Coördinaten Core CPU CRT CRT-resolutie Code Cursor Data bank, data base Data structuur Digitaal (digital) Digitaal Terrein Model (DTM) Digitizer (Digitaliseer apparaat) Digitizing (digitaliseren) Di sc (schijf) Display Drumplotter Editing Encoder Feature code (code van een kaartelement) File Flatbed plotter Formaat (format) American Standard Code for Information Interchange, bestaande uit een 7-bit characterset (8-bit met parity controle). Een numeriek gestuurd instrument voor de automatische kartering van punten en lijnen. Een digitaliseerapparaat (digitizer) welke lijnen op een grafische afbeel- ding automatisch kan volgen, meestäl onder gebruikmaking van een foto elektrische sensor. Gebaseerd op getalsysteem waarin alleen de cijfers 0 en 1 toegelaten zijn (tweetallig). Afkorting voor binary digit, dit is een tweetallig cijfer. Groep bits (meestal 8). Computer-assisted cartography, kartografie m. b. v. de Computer. Onderdeel van een instrument, dat längs een as kan bewegen en bijv. een meetmerk, een teken- of graveerinstrument of fotokop draagt. Teken; letter, cijfer of ander symbool waarmee informatie kan worden weergegeven. Het proces om een goede aansluiting van twee digitale kartografische verzamelingen van punten te bereiken. Dit kan bereikt worden door het toevoegen (join) of het weglaten (clip) van geregistreerde punten zö dat het laatste punt van de ene verzameling op de tweede verzameling van punten voorkomt. Een combinatie van digitale apparaten, welke samen een gegevensverwer- kend computersysteem vormen. Geordende groep van getallen, die een punt definieert in een plat vlak (x en y) of in de ruimte (x, y en z). Kerngeheugen (in een Computer). Central Processing Unit centrale verwerkingseenheid (centrale Computer). Cathode Ray Tube, kathodestraalbuis of beeldscherm. Het aantal lijnen dat over de volledige breedte of hoogte van een beeld scherm rekenkundig kan worden onderscheiden. Een systeem van Symbolen, letters of cijfers om informatie aan een kaartelement te binden of een instructie aan een Computer te geven. Een instrumentje dat met de hand wordt bewogen en waarin zieh een meet merk bevindt (bijv. een kruisdraad) voor het visueel volgen van grafische informatie in een digitaliseer-apparaat of ook op een beeldscherm. Een georganiseerde verzameling van gegevens meestal in digitale vorm opgeslagen. Plaats van en relatie tussen gegevens in een verzameling. Betrekking hebbend op gegevens in de vorm van cijfers (digits). Terreinoppervlak vastgelegd in digitale vorm door drie-dimensionale coördinaten (x, y en z). Apparaat dat grafische informatie (bijvoorbeeld lijnen op een kaart) omzet in digitale gegevens (leesbaar voor de Computer). Het gebruiken van een digitizer (digitaliseerapparaat). Dit kan zijn automatisch, half-automatisch of manuaal (met de hand). Een roterende magnetische schijf dienend voor de opslag van digitale gegevens. Visuele presentatie van gegevens op een scherm of in een venster. Een tekenmachine waarin de tekeningdrager is gemonteerd op een trom- mel of wordt geleid over een cylinder. Bijwerken van verzamelde kartografische gegevens. Een apparaat voor het omzetten van een lineaire of roterende mechani sche beweging in digitale waarden. Vooral gebruikt in digitaliseerappara- ten. Een alfanumerieke code verbonden aan een punt, een lijn of een opper- vlak om daarvan de betekenis aan te geven. Verzameling gegevens. Een vlakke tekentafel. Rangschikking van gegevens in digitale vorm voor invoer in of uitvoer uit een Computer (input of Output). 18 KT 1983 IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 20